Kyjev nabízí důkazy: Rusové rozkládají Ukrajinu

Jiří Just Jiří Just
15. 4. 2014 14:10
Kyjev má jasno. Ukrajina opět čelí útoku zvenčí, Moskva to rezolutně popírá. Jenže - totéž tvrdila i při anexi Krymu.
Barikáda ve městě Slavjansk.
Barikáda ve městě Slavjansk. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - Skupina několika desítek mužů v maskáčové uniformě se s kalašnikovy dere na policejní oddělení. Zazní několik výstřelů. Policisté opouštějí budovu s nezúčastněným výrazem ve tváři. Ukrajinská vlajka letí dolů. Místo ní se na stožáru objevuje prapor samozvané Doněcké lidové republiky s ruským dvouhlavým orlem uprostřed.

Místa, kde Kyjev bojuje s proruskými separatisty.
Místa, kde Kyjev bojuje s proruskými separatisty. | Foto: Aktuálně.cz

Obrázky jako vystřižené z příručky pro zvláštní síly se od víkendu šíří nejen v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.

Před spuštěním protiteroristické operace, kterou oznámil prezident Oleksandr Turčynov, měli separatisté pod kontrolou už sedm měst regionu. Kromě samotného Doněcku také Kramatorsk, Družkivku, Jenakijevo, Makejevku, Horlivku a Slavjansk.

Kyjev má jasno: Ukrajina opět čelí útoku zvenčí. Moskva to rezolutně popírá. Jenže - totéž tvrdila i při anexi Krymu.

Vývoz terorismu

"Máme všechny důvody se domnívat, že Rusko exportuje terorismus na Ukrajinu," prohlásil náměstek ukrajinského ministra zahraničí Danilo Lubkivskyj.

O agresi ze strany Moskvy mluví také ukrajinská tajná služba SBU. "Východní část Ukrajiny čelí rozsáhlé vojenské agresi Ruské federace, která je prováděna prostřednictvím diverzních a výzvědných oddílů GRU (ruské vojenské rozvědky – pozn. redakce)," tvrdí.

Jako důkaz SBU zveřejnila záznamy telefonických rozhovorů údajných příslušníků ruské vojenské rozvědky po nedělním boji ve Slavjansku.

Dědictví Viktora Janukovyče

Podle ředitele ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrije Tymčuka se v minulých dnech na ukrajinském území vysadily oddíly ruské vojenské rozvědky GRU, které mají pomáhat separatistům při obsazování státních úřadů a policejních stanic.

"V ruských pohraničních regionech je nyní soustředěno zhruba 240 kusů vojenské vzdušné techniky – převážně víceúčelové vrtulníky, které mohou být použity k vysazení dalších ruských výzvědných a diverzních jednotek ve východních regionech Ukrajiny," upozorňuje analytik.

Odposlechnutý telefonát, údajně mezi příslušníky ruské vojenské rozvědky, po střetech ve Slavjansku.
Odposlechnutý telefonát, údajně mezi příslušníky ruské vojenské rozvědky, po střetech ve Slavjansku. | Video: YouTube

Ruská rozvědka má navíc podle Tymčuka v oblastech, kde působí proruští separatisté, širokou agenturní síť.

"Hlavní agenturní sítě FSB a GRU vznikly v regionu v období let 2010 až 2013. Poté, co přišel k moci Viktor Janukovyč, se změnily priority SBU. Během reformy se hlavní odbor služby přeorientoval z boje proti činnosti ruských zpravodajských služeb na práci proti USA," vysvětluje.

Tehdejší prezident Janukovyč také fakticky pomohl ruské rozvědce vybudovat si v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti pevné pozice, které se teď Moskvě hodí k rozpoutání nepokojů na Ukrajině.

V maskáčích, s ruskou občankou

O přítomnosti ruských sil na východě Ukrajiny vypovídají svědectví z obsazených měst. Ukrajinští novináři na internetu sdílejí snímky proruských separatistů, jež nápadně připomínají ozbrojence bez označení, kteří před měsícem okupovali Krym.

Žurnalisté si například všimli netypické výzbroje separatistů. Jak uvedl reportér ukrajinského kanálu TVi Artjom Ševčenko, který monitoruje situaci ve Slavjansku, do města dorazila skupina mužů s kulomety a protitankovými zbraněmi. Na kalašnikovech mají reflexní zaměřovače, které používají zvláštní jednotky.

Podplukovník z ruské základny na Krymu přebírá velení policie v ukrajinské Horlivce.
Podplukovník z ruské základny na Krymu přebírá velení policie v ukrajinské Horlivce. | Video: YouTube

"Krymská varianta jako vyšitá," hodnotí Ševčenko.

Někteří ozbrojenci svou pravou identitu ani neskrývají. Poté, co do rukou proruských separatistů padla Horlivka, se na serveru YouTube objevilo video ze jmenování nového náčelníka tamní městské policie. Nastoupené policisty na něm instruuje muž v maskáčové uniformě, který se představil jako podplukovník ruské armády z krymského Simferopolu. Jako důkaz policistům ukazuje svůj ruský občanský průkaz. 

Lavrov: Budeme hájit zájmy Rusů

Proruský aktivista před obsazenou budovou SBU v Luhansku.
Proruský aktivista před obsazenou budovou SBU v Luhansku. | Foto: Reuters

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova se Rusko nevměšuje do vnitřních záležitostí Ukrajiny. A žádní agenti ruské vojenské a civilní rozvědky v sousední zemi nepůsobí.

"My budeme i nadále dělat vše, co můžeme, abychom důsledně hájili zájmy ruských diaspor na Ukrajině i v dalších zemích," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy