Ruská armáda má slabá místa, s Ukrajinou by měla problémy

Martin Novák Martin Novák
15. 4. 2014 11:00
Rozhovor Aktuálně.cz s britským vojenským analytikem a expertem na ruské ozbrojené síly Timem Ripleym.
Satelitní snímek ruských letounů na základně nedaleko Ukrajiny.
Satelitní snímek ruských letounů na základně nedaleko Ukrajiny. | Foto: Reuters

Londýn/PrahaRusko rychle a prakticky bez boje obsadilo Krym, ale půjde to tak i na východní Ukrajině, pokud se v Moskvě pro útok rozhodnou?

Ruská armáda má ve srovnání s ukrajinskou armádou více vojáků, tanků (zhruba 15 000 ruských proti 3 000 ukrajinským), letadel (3 000 proti 400), mnohem modernější výzbroj.

Na armádu a zbrojení dává Moskva mnohonásobně více než Kyjev (v roce 2012 činil ruský rozpočet na obranu v přepočtu 70 miliard dolarů, ukrajinský dvě miliardy).

S obsazením většího území na Ukrajině by Rusové přesto mohli mít potíže. V případě, že se ukrajinská armáda rozhodne bojovat. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to uvedl britský vojenský analytik, uznávaný expert, autor knih Letecká válka nad Irákem nebo Moderní armádní helikoptéry Tim Ripley.

A.cz: Pokud se Rusové rozhodnou zasáhnout na východě Ukrajiny vojensky, mohou narazit na vážnější odpor, když jsou rozdíly v technice a síle obou armád tak velké?

Samozřejmě, Rusové mají k dispozici obrovskou, kompaktní sílu, kterou by bylo pro kohokoliv těžké zadržet. Ale co se týká možného ukrajinského odporu, ten může být účinný, záleží jen na tom, zda ukrajinští vojáci budou mít motivaci a vůli se bránit. Na tom, zda ukrajinské jednotky budou loajální rozkazům z Kyjeva a vedení armády a státu.

Ruská armáda přece jenom není tak obří mašinérie, jako byla ta sovětská v době vpádu do Československa v roce 1968. Ukrajina se i přes to, že je slabší, může bránit, je to, jak říkám, otázka hlavně vůle a motivace.

Pakliže se populace na východě Ukrajiny nepostaví ve své většině na stranu Rusů, ukrajinská vojska mají potenciál ruské síly dostat do velkých problémů.

A.cz: Nepočítáte tedy s rychlým ruským rozdrcením ukrajinského odporu, pokud se obě strany střetnou…

Ruská armáda je zhruba dvakrát až třikrát početnější než ukrajinská. Ale i přes to - a přes porovnání stavu techniky a počtu zbraní - není ruská armáda v takové pozici, aby měla úspěch nebo rychlé, efektivní obsazení části země jisté. Rozhodně ne rychle.

Určitě to neznamená, že by postupovala rychle vpřed jako třeba Američané v Perském zálivu v roce 1991 nebo v Iráku v roce 2003.

A.cz: V čem vidíte největší sílu a naopak největší slabost současné ruské armády?

Silnou stránkou ruské armády je schopnost některých jednotek rychle se rozhodnout a pak se soustředit na rychlé dosažení konkrétního cíle, dokáží rychle převzít iniciativu a získat nad protivníkem výhodu.

Největší slabostí je určitě to, že jde stále o armádu, která se do značné míry spoléhá na odvedence. Na povinnou základní vojenskou službu. Myslím, že individuální schopnosti ruských vojáků nejsou ani zdaleka na úrovni armád některých členských zemí NATO.

Tank T-90.
Tank T-90. | Foto: Reuters

A.cz: Velkou převahu mají Rusové například, pokud jde o tanky. Může toto být rozhodující?

Ruský T-90 je určitě dobrý, velmi moderní a efektivní tank. A Rusové jich mají obrovské množství. Rozhodně je lepší než T-64, které mají Ukrajinci. O tom není pochyb.

Problém je v tom, že Ukrajina je velká země a komukoliv bude trvat velmi dlouho efektivně ji obsadit a kontrolovat prostřednictvím tanků a vozidel. Potřebujete zásobovací trasy, doplňování paliva. Ale tank T-90 není zbraň, kterou byste rozsáhlejší území Ukrajiny obsadili dost rychle.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy