Ruská armáda má slabá místa, s Ukrajinou by měla problémy

Martin Novák Martin Novák
15. 4. 2014 11:00
Rozhovor Aktuálně.cz s britským vojenským analytikem a expertem na ruské ozbrojené síly Timem Ripleym.
Satelitní snímek ruských letounů na základně nedaleko Ukrajiny.
Satelitní snímek ruských letounů na základně nedaleko Ukrajiny. | Foto: Reuters

Londýn/PrahaRusko rychle a prakticky bez boje obsadilo Krym, ale půjde to tak i na východní Ukrajině, pokud se v Moskvě pro útok rozhodnou?

Ruská armáda má ve srovnání s ukrajinskou armádou více vojáků, tanků (zhruba 15 000 ruských proti 3 000 ukrajinským), letadel (3 000 proti 400), mnohem modernější výzbroj.

Na armádu a zbrojení dává Moskva mnohonásobně více než Kyjev (v roce 2012 činil ruský rozpočet na obranu v přepočtu 70 miliard dolarů, ukrajinský dvě miliardy).

S obsazením většího území na Ukrajině by Rusové přesto mohli mít potíže. V případě, že se ukrajinská armáda rozhodne bojovat. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to uvedl britský vojenský analytik, uznávaný expert, autor knih Letecká válka nad Irákem nebo Moderní armádní helikoptéry Tim Ripley.

A.cz: Pokud se Rusové rozhodnou zasáhnout na východě Ukrajiny vojensky, mohou narazit na vážnější odpor, když jsou rozdíly v technice a síle obou armád tak velké?

Samozřejmě, Rusové mají k dispozici obrovskou, kompaktní sílu, kterou by bylo pro kohokoliv těžké zadržet. Ale co se týká možného ukrajinského odporu, ten může být účinný, záleží jen na tom, zda ukrajinští vojáci budou mít motivaci a vůli se bránit. Na tom, zda ukrajinské jednotky budou loajální rozkazům z Kyjeva a vedení armády a státu.

Ruská armáda přece jenom není tak obří mašinérie, jako byla ta sovětská v době vpádu do Československa v roce 1968. Ukrajina se i přes to, že je slabší, může bránit, je to, jak říkám, otázka hlavně vůle a motivace.

Pakliže se populace na východě Ukrajiny nepostaví ve své většině na stranu Rusů, ukrajinská vojska mají potenciál ruské síly dostat do velkých problémů.

A.cz: Nepočítáte tedy s rychlým ruským rozdrcením ukrajinského odporu, pokud se obě strany střetnou…

Ruská armáda je zhruba dvakrát až třikrát početnější než ukrajinská. Ale i přes to - a přes porovnání stavu techniky a počtu zbraní - není ruská armáda v takové pozici, aby měla úspěch nebo rychlé, efektivní obsazení části země jisté. Rozhodně ne rychle.

Určitě to neznamená, že by postupovala rychle vpřed jako třeba Američané v Perském zálivu v roce 1991 nebo v Iráku v roce 2003.

A.cz: V čem vidíte největší sílu a naopak největší slabost současné ruské armády?

Silnou stránkou ruské armády je schopnost některých jednotek rychle se rozhodnout a pak se soustředit na rychlé dosažení konkrétního cíle, dokáží rychle převzít iniciativu a získat nad protivníkem výhodu.

Největší slabostí je určitě to, že jde stále o armádu, která se do značné míry spoléhá na odvedence. Na povinnou základní vojenskou službu. Myslím, že individuální schopnosti ruských vojáků nejsou ani zdaleka na úrovni armád některých členských zemí NATO.

Tank T-90.
Tank T-90. | Foto: Reuters

A.cz: Velkou převahu mají Rusové například, pokud jde o tanky. Může toto být rozhodující?

Ruský T-90 je určitě dobrý, velmi moderní a efektivní tank. A Rusové jich mají obrovské množství. Rozhodně je lepší než T-64, které mají Ukrajinci. O tom není pochyb.

Problém je v tom, že Ukrajina je velká země a komukoliv bude trvat velmi dlouho efektivně ji obsadit a kontrolovat prostřednictvím tanků a vozidel. Potřebujete zásobovací trasy, doplňování paliva. Ale tank T-90 není zbraň, kterou byste rozsáhlejší území Ukrajiny obsadili dost rychle.

 

Právě se děje

Další zprávy