Ruská armáda má slabá místa, s Ukrajinou by měla problémy

Martin Novák Martin Novák
15. 4. 2014 11:00
Rozhovor Aktuálně.cz s britským vojenským analytikem a expertem na ruské ozbrojené síly Timem Ripleym.
Satelitní snímek ruských letounů na základně nedaleko Ukrajiny.
Satelitní snímek ruských letounů na základně nedaleko Ukrajiny. | Foto: Reuters

Londýn/PrahaRusko rychle a prakticky bez boje obsadilo Krym, ale půjde to tak i na východní Ukrajině, pokud se v Moskvě pro útok rozhodnou?

Ruská armáda má ve srovnání s ukrajinskou armádou více vojáků, tanků (zhruba 15 000 ruských proti 3 000 ukrajinským), letadel (3 000 proti 400), mnohem modernější výzbroj.

Na armádu a zbrojení dává Moskva mnohonásobně více než Kyjev (v roce 2012 činil ruský rozpočet na obranu v přepočtu 70 miliard dolarů, ukrajinský dvě miliardy).

S obsazením většího území na Ukrajině by Rusové přesto mohli mít potíže. V případě, že se ukrajinská armáda rozhodne bojovat. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to uvedl britský vojenský analytik, uznávaný expert, autor knih Letecká válka nad Irákem nebo Moderní armádní helikoptéry Tim Ripley.

A.cz: Pokud se Rusové rozhodnou zasáhnout na východě Ukrajiny vojensky, mohou narazit na vážnější odpor, když jsou rozdíly v technice a síle obou armád tak velké?

Samozřejmě, Rusové mají k dispozici obrovskou, kompaktní sílu, kterou by bylo pro kohokoliv těžké zadržet. Ale co se týká možného ukrajinského odporu, ten může být účinný, záleží jen na tom, zda ukrajinští vojáci budou mít motivaci a vůli se bránit. Na tom, zda ukrajinské jednotky budou loajální rozkazům z Kyjeva a vedení armády a státu.

Ruská armáda přece jenom není tak obří mašinérie, jako byla ta sovětská v době vpádu do Československa v roce 1968. Ukrajina se i přes to, že je slabší, může bránit, je to, jak říkám, otázka hlavně vůle a motivace.

Pakliže se populace na východě Ukrajiny nepostaví ve své většině na stranu Rusů, ukrajinská vojska mají potenciál ruské síly dostat do velkých problémů.

A.cz: Nepočítáte tedy s rychlým ruským rozdrcením ukrajinského odporu, pokud se obě strany střetnou…

Ruská armáda je zhruba dvakrát až třikrát početnější než ukrajinská. Ale i přes to - a přes porovnání stavu techniky a počtu zbraní - není ruská armáda v takové pozici, aby měla úspěch nebo rychlé, efektivní obsazení části země jisté. Rozhodně ne rychle.

Určitě to neznamená, že by postupovala rychle vpřed jako třeba Američané v Perském zálivu v roce 1991 nebo v Iráku v roce 2003.

A.cz: V čem vidíte největší sílu a naopak největší slabost současné ruské armády?

Silnou stránkou ruské armády je schopnost některých jednotek rychle se rozhodnout a pak se soustředit na rychlé dosažení konkrétního cíle, dokáží rychle převzít iniciativu a získat nad protivníkem výhodu.

Největší slabostí je určitě to, že jde stále o armádu, která se do značné míry spoléhá na odvedence. Na povinnou základní vojenskou službu. Myslím, že individuální schopnosti ruských vojáků nejsou ani zdaleka na úrovni armád některých členských zemí NATO.

Tank T-90.
Tank T-90. | Foto: Reuters

A.cz: Velkou převahu mají Rusové například, pokud jde o tanky. Může toto být rozhodující?

Ruský T-90 je určitě dobrý, velmi moderní a efektivní tank. A Rusové jich mají obrovské množství. Rozhodně je lepší než T-64, které mají Ukrajinci. O tom není pochyb.

Problém je v tom, že Ukrajina je velká země a komukoliv bude trvat velmi dlouho efektivně ji obsadit a kontrolovat prostřednictvím tanků a vozidel. Potřebujete zásobovací trasy, doplňování paliva. Ale tank T-90 není zbraň, kterou byste rozsáhlejší území Ukrajiny obsadili dost rychle.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy