Pandemie nemoci covid-19 v desítkách zemí světa narušuje imunizaci proti chorobám jako jsou záškrt nebo spalničky, což by mohlo ohrozit zdraví zhruba 80 milionů dětí ve věku do jednoho roku. Toto varování dnes ve společné zprávě prezentovaly Světová zdravotnická organizace (WHO), Dětský fond OSN (UNICEF) a mezinárodní skupiny prosazující větší dostupnost vakcín.
Celkový počet infikovaných ve světě je podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) přes 5,1 milionu, obětí je globálně více než 335 000. Vyléčily se více než dva miliony lidí.
Francie dnes poprvé od začátku pandemie nezveřejnila nové denní údaje o počtu zemřelých v souvislosti s covidem-19. Aktualizovaná čísla ohlásí úřady až v pondělí. V zemi však nadále klesají počty lidí zotavujících se po nákaze koronavirem v nemocnicích i na jednotkách intenzivní péče.
Testy prokázaly v Moravskoslezském kraji během 24 hodin nákazu covidem-19 u 15 lidí. Všechny nové případy přibyly na Karvinsku a souvisí s ohniskem na Dole Darkov. Od počátku pandemie se v kraji nakazilo 1316 lidí. Dalších 15 lidí, dohromady už 859, se z choroby vyléčilo. Počet lidí s potvrzenou nákazou covidem-19, kteří zemřeli, se v kraji zvýšil o dva na 44. Vyplývá to z informací, které dnes k 19:00 zveřejnila na svých internetových stránkách Krajská hygienická stanice v Ostravě.
Kypr od příštího měsíce povolí komerční lety přerušené kvůli pandemii covidu-19 z některých zemí s nízkým výskytem koronavirové nákazy. Od 20. června tak budou moci do řecké části tohoto středomořského ostrova i turisté z České republiky, budou ale muset mít maximálně tři dny staré potvrzení o tom, že nejsou nakažení koronavirem. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na kyperské ministerstvo dopravy.
Britská vláda si v dubnu rekordně půjčovala a veřejný dluh země se přiblížil 100 procentům hrubého domácího produktu (HDP). Informoval o tom dnes britský statistický úřad ONS. Maloobchodní tržby se podle statistického úřadu téhož měsíce kvůli korovirové krizi snížily o rekordních 18 procent.
V Itálii zemřelo za poslední den 130 lidí s nemocí covid-19, což je méně než o den dříve, kdy tamní úřady oznámily 156 úmrtí z řad nakažených. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem se dnes zvýšil o 652 na celkových 228 658 od vypuknutí epidemie v zemi letos v únoru. Oznámil to dnes tamní úřad civilní ochrany.
Podnikatelské svazy žádají prodloužení kurzarbeitového programu Antivirus nejméně do konce srpna a možnost odpuštění části odvodů i pro větší firmy. Chtějí také upravit program tak, aby mohl pomoct i firmám, které se dostanou do problémů v případné recesi po odeznění epidemie koronaviru. Vláda by měla v pondělí projednat návrh na zavedení nového režimu v programu Antivirus, který umožní firmám přechodně neplatit sociální odvody za zaměstnavatele. Prodloužení programu do konce srpna podklady k návrhu pro vládu obsahují.
Veletržní palác se vrátí v čase o roky nazpět. Po šesti letech v jeho přízemí končí Café Jedna, vyhledávaná kavárna, která byla dějištěm výstav i koncertů a kromě návštěvníků Národní galerie obsluhovala diváky přilehlého divadla Studio Hrdinů. Letos je to už druhé restaurační zařízení Národní galerie, které zavírá, a další mohou následovat. V takovém případě by galerie ztratila miliony korun.
Vláda prodlouží kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na náhrady mzdy do konce srpna. V podkladech k návrhu zákona o odpuštění odvodů, které má být další podporou z Antiviru, to uvedlo ministerstvo práce. Program měl původně pokrývat období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do konce května. Prodloužení do konce prázdnin žádali zaměstnavatelé.
Koronavirová pandemie dopadající na život ve všech evropských zemích přinesla Belgii jeden problém navíc. Ústup od vládních omezení, stejně jako předtím jejich zavádění, vyostřil spory mezi dvěma částmi dlouhodobě politicky rozdělené země. Vlámští nacionalisté z ekonomicky významnějšího severu Belgie začali v současné krizi opět mluvit o opuštění svazku s Valony.
Vysoké školy by podle středoškoláků měly kvůli letošní situaci kolem koronaviru posunout přijímací zkoušky nejlépe na přelom června a července. Zabránilo by se tak podle nich překrývání jejich termínů s maturitami, řekl předseda České středoškolské unie Viktor René Schilke. Podle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky se většina škol snaží středoškolákům vyjít vstříc, záleží ale na jednotlivých fakultách. Není podle něj možné zajistit, aby byly termíny pro každého vyhovující. Někdy se termíny překrývaly i v minulosti, řekl.
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Africe překonal 100 000. Na kontinentu, kde žije 1,3 miliardy lidí, s respiračním onemocněním covid-19 dosud zemřelo více než 3100 lidí. Podle agentury AP o tom dnes informovala Africká střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.
Turecko plánuje zahájit turistickou sezónu už koncem tohoto měsíce a pro zahraniční turisty se chce otevřít v polovině června. Podle šéfa asociace cestovních kanceláří ale začnou zahraniční návštěvníci přijíždět ve větší míře až v září. Vláda jedná s asi 70 zeměmi o obnovení letů, které by do Turecka po omezeních kvůli covidu-19 přivezly opět co nejdříve turisty, a snaží se také turisty nalákat takzvaným certifikátem zdravého turismu.
Můžeme si zatím oddechnout, první část epidemie se podařilo zastavit, patříme k těm lepším zemím, rozvolňování opatření mohlo začít o týden dřív. Děti by se měly vrátit zpátky do školy, rizika pro ně jsou minimální, omezení na 15 dětí ve třídě není třeba, ale nemůžeme rodiče do toho nutit, říká epidemiolog a ředitel Centra očkování a cestovní medicíny Jiří Beran.
Antimalarikum hydroxychlorochin, jehož užívání při léčbě i prevenci nákazy koronavirem prosazuje od března americký prezident Donald Trump, by mohlo některým pacientům s covidem-19 uškodit. Podle listu The New York Times došla k takovému závěru nová studie zveřejněná v odborném časopisu The Lancet. Vědci analyzovali záznamy o průběhu onemocnění u skoro 15 000 pacientů, kteří lék obdrželi, a 81 000 těch, kterým aplikován nebyl. U lidí, kteří hydroxychlorochin dostali, se ve větší míře objevoval neobvyklý srdeční rytmus.
Hygienici se podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) více zaměří na ubytovny v Praze a Středočeském kraji, kde je větší koncentrace zahraničních pracovníků. Ukázalo se, že dvě z nich byly v Praze součástí ohniska covidu-19, řekl dnes na tiskové konferenci. Jejich obyvatelé by se mohli i plošně testovat. V Praze v posledních dnech přibývá kolem 20 případů denně, podle ministra je spolu s Moravskoslezským krajem, kde se nákaza rozšířila mezi horníky karvinského dolu, nejrizikovějším regionem.
Covidem-19 se ve středních Čechách dosud nakazilo 1023 lidí, ve čtvrtek přibyly dva nové případy. Nyní je v regionu 197 nakažených, vyléčilo se 804 nemocných, za čtvrtek přibylo pět vyléčených. Počet úmrtí zůstává stejný, s nemocí covid-19 zemřelo v regionu 22 lidí. Na webu to dnes uvedli krajští hygienici.
V dole Darkov v Karviné kvůli hromadné nákaze nemocí covid-19 začaly další plošné testy. Hygienici dnes odebrali vzorky více než 250 lidem. Do pondělka chtějí otestovat až 1600 zaměstnanců, kteří pracují v dole Darkov a v navazující úpravně a některých povrchových pracovištích, řekly ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová a mluvčí OKD Naďa Chattová.
Ohrožení až 60 000 pracovních míst a zánik leteckých studijních oborů v Česku by podle analýzy ombudsmana Smartwings Group Vojtěcha Lažanského přinesl krach celé skupiny. Diskuze o státní pomoci letecké společnosti podle něj zneužívají někteří politici a subjekty k vlastnímu zviditelnění. Vyplývá to z jeho dnešního prohlášení. Zástupci vlády v minulých dnech připustili možnost odkupu nebo jiné formy pomoci společnosti Smartwings. Opozice a někteří analytici to kritizují, podle nich nejde o strategickou společnost. Ve Smartwings pracuje asi 2000 lidí.