Hazard v Mexiku. Země se otevírá a tlačí na výrobu, i když ji čeká vrchol pandemie

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
21. 5. 2020 18:04
Epicentrum pandemie koronaviru se přesunulo na americký kontinent. Některé země Latinské Ameriky hlásí rekordní nárůst počtu nakažených, a přitom uvolňují přijatá opatření. Mezi nimi je i Mexiko, které je v Latinské Americe po Brazílii druhým státem v počtu úmrtí na nemoc covid-19. A to panuje podezření, že vláda statistiky podhodnocuje.
Central de Abasto v Mexico City, jedno z největších tržišť na světě.
Central de Abasto v Mexico City, jedno z největších tržišť na světě. | Foto: Reuters

Počty mrtvých na onemocnění covid-19 každý den stoupají a země ležící na jih od Spojených států se blíží k vrcholu epidemie. Nakažených už je přes 50 tisíc a mrtvých více než šest tisíc.

"Na vrchol se chystáme už od konce dubna a stále nás informují o dalších a dalších vrcholech. To o místní situaci vypovídá mnohé," říká Češka Tereza Vítková, která žije nedaleko hlavního města Mexico City. 

V úterý padl denní rekord, testy odhalily 2713 nových případů nákazy. Smrtnost, tedy pravděpodobnost, že pacient na nemoc zemře, je přitom v Mexiku vyšší než celosvětový průměr. Hlavním důvodem je fakt, že velká část populace trpí nadváhou a cukrovkou. Přesto se po vzoru Evropy a USA Mexiko chystá polevovat.

Na export orientovaná ekonomika nutí prezidenta Lópeze Obradora uvolnit karanténu a nastartovat výrobu.

"Je pravda, že v Mexiku nemůžete zavést stejná opatření jako v Česku, například úplně zavřít restaurace. Nemůžete ani zakázat pouliční prodej. Chránili byste tak lidi před koronavirem, ale způsobili jim hlad. Jedná se o lidi, kteří jsou závislí na denním příjmu. Spořit si peníze, to je česká výsada, ale tady řada obyvatel žije od výplaty k výplatě - berou ji každých 14 dní. Nebo spíše ze dne na den," vysvětluje serveru Aktuálně.cz Vítková.

Mexická města naděje

Některé státy a města v Mexiku teď mají povoleno rozvolňovat bezpečnostní opatření, ale zdráhají se. Obávají se rozšíření nákazy.

Prezident je nazval "městy naděje". Je jich asi 300 a kromě toho, že se v nich od pondělí můžou otevřít školy a obchody, mají hlavně pomoct nastartovat ekonomiku země, která v důsledku pandemie letos projde jednou z nejhorších krizí za poslední dobu. Problém je ale v tom, že ve většině těchto vybraných obcí se netestuje. 

Agentuře Bloomberg to řekla mexická ekonomka Valera Moyová z Mexického technologického institutu, který dohlíží na statistiky o provedených testech. "Prezident chce vyslat signál, že všechno je v pořádku. Je to ale hazard, ve kterém (města) raději otevře a pak teprve uvidí, co se stane," myslí si Moyová.

Mexiko je pod sílícím tlakem Spojených států, kam vyváží mimo jiné součástky na výrobu aut. Vláda proto rozhodla zahrnout mezi takzvané základní a nepostradatelné činnosti pro chod státu například těžbu nerostných surovin i výrobu autodílů a stavebnictví. V těchto odvětvích může výroba nerušeně pokračovat, pokud podniky zajistí bezpečnost práce během pandemie.

Nařízení však není povinné a například guvernéři jihozápadních států Oaxaca a Guerrero odmítli otevřít školy a pustit lidi do práce. V obou státech je mnoho obcí, kde se koronavirus zřejmě vůbec nevyskytl, alespoň podle oficiálních údajů. Převažuje v nich ale chudoba, žije tam hlavně domorodé obyvatelstvo a místní nemocnice by epidemii koronaviru nezvládly. 

Tržiště jako centra nákazy

Hygienická opatření, nošení roušek a disciplína platí v centrech velkých měst, ale mizí v chudých čtvrtích a na venkově. Zatímco v městských centrech, kde sídlí firmy a kanceláře, lidé pracují z domova, chudé čtvrtě žijí dál vlastním životem. Některá místa karanténu vůbec nezavedla.

"Hlavně na vesnicích, ale i v okrajových čtvrtích Mexico City není vidět, že by si lidé dávali pozor. Žádné roušky, ulice i tržiště jsou plná. Lidé prostě pokračují v životě tak, jak jsou zvyklí," popsala serveru Aktuálně.cz. Daniela Sedláková, která už několik let žije v mexické metropoli. 

Čtvrť Itzapalapa je nejlidnatější částí Mexico City a nachází se tu jedno z  největších tržišť na světě. Mezi obchodníky se objevilo už 25 případů nákazy a dva lidé údajně zemřeli. Přesto dál funguje a podle místních zákazníci nedodržují rozestupy a často nemají ani roušku.

"Z ekonomického hlediska je čas na restart, ale z hlediska zdraví se bojím. Myslím, že jsme ještě nedosáhli na dno," cituje britský deník The Guardian jednoho z prodejců.

Podobně živá tržiště fungují ve všech velkých městech po celé Latinské Americe a fungují jako epicentra nákazy. Na jednom z trhů v peruánské Limě se koronavirem nakazilo už 79 procent obchodníků. Výsledkem je to, že přestože karanténa platí ve většině zemí regionu už dva měsíce, počty nakažených dál raketově stoupají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy