Kdo chce na toaletu, musí zvednout ruku a čekat. Jak pandemie mění létání?

Martin Novák Martin Novák
20. 5. 2020 6:14
Žádné mačkání se u odbavení na letišti ani při vystupování z letadla, malý nebo vůbec žádný výběr jídla na palubě, rouška na obličeji a nutnost více času na přestup. Letadla se po prvním úderu pandemie koronaviru pomalu vracejí na nebe, ale na letištích a palubách si pasažéři musí zvyknout na řadu nepříjemných novinek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Různé letecké společnosti a státy přijaly různá opatření. Například nízkonákladový Ryanair avizoval, že nebude povolená fronta na toalety během letu. Kdo si bude chtít odskočit, musí zvednout ruku a vyžádat si povolení od letušky. Společnost také omezí nabídku občerstvení a nebude na palubě přijímat hotovost.

V Thajsku vláda společnostem zakázala cestujícím roznášet jídlo a pití. Pouze kdyby se někomu udělalo nevolno, mají letušky pokyn nabídnout mu vodu.

Cestující musí počítat s tím, že na přestupy na letištích budou potřebovat více času než dosud. Odcházet z letadla do výstupního tubusu nebo po schůdkách do autobusu se bude po skupinkách.

Evropská komise mezitím navrhla, aby na linkách společností ze zemí Evropské unie měli pasažéři během letu roušku a aby se při odbavování a po příletu během vyzvedávání zavazadel netvořily velké shluky lidí.

Hrozí skokové zdražení

Některé společnosti neprodávají letenky na sedadla uprostřed v letadlech, kde jsou vedle sebe dvě řady po třech sedadlech. Touto cestou jde například Korean Air. Evropští dopravci se k tomu zatím nechystají.

"Australský Qantas uvádí, že rozestupy v letadle jsou nesmysl. Argumentují tím, že lidé sedí vedle sebe a ne proti sobě, takže riziko případné nákazy není velké. A že opěrka sedačky je fyzická zábrana nákazy. Tvrdí také, že v letadle je cirkulace vzduchu přes filtry, což snižuje riziko," řekl deníku Aktuálně.cz Jan Sůra, šéfredaktor odborného serveru Zdopravy.cz.

Ředitel Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) Alexandre de Juniac varoval, že aerolinky zdraží letenky v průměru o padesát procent, pokud budou muset prostřední sedadla nechat neobsazená.

"Letadlo prostě není místo, kde lze vyžadovat velké rozestupy. Riziko se musí minimalizovat jiným způsobem, například rouškou," uvedl k tomu šéf společnosti Finnair Topi Manner.

Kolik budou stát letenky?

Americká letecká společnost Delta Airlines uvedla, že na všech linkách naplní vždy jen šedesát procent kapacity stroje, ale bude létat častěji.

"Po teroristických útocích z 11. září 2001 lidé pochopili nutnost nových bezpečnostních opatření na letištích a v letadlech. Bude nutné, aby se součástí běžného provozu stala i nová hygienická opatření," řekl agentuře Reuters Mike Delaney, viceprezident výrobce letadel Boeing.

První zkušenosti ze zemí, kde pandemie odezněla, ukazují, že zájem o lety zatím není velký. Domácí lety například v Číně jsou na 40 procentech ve srovnání s předkoronavirovou dobou. Podobný pokles očekává Jan Sůra také v Evropě.

"Ceny letenek do budoucna jsou velká neznámá a opravdu nikdo neví, co se stane. Podle jedné teorie bude třeba podpořit trh, aby lidé znovu začali létat, a bude proto potřeba zlevnit. Druhý scénář je takový, že nabídka letů bude omezená, což je zdraží. Prostě kdo bude opravdu potřebovat letět, tak si připlatí," vysvětluje Sůra.

Podnikatel a investor Jiří Hlavenka na svém Facebooku napsal, že ceny letenek klesnou a po Evropě se bude létat levně jako nikdy předtím. Leasingovým společnostem, které vlastní letadla, se podle něj vrátí letouny od zkrachovalých aerolinek a kvůli vysokým nákladům jim nezbude nic jiného než je nabídnout novým leteckým společnostem levněji. "Namísto předlužených, zkrachovaných aerolinek se objeví plejáda nových. Budou to většinou nízkonákladovky, které s výhodou využijí toho, že dostanou letadla od leasingových společností velmi levně," je přesvědčený podnikatel, který investoval do vyhledávače letenek Kiwi.com.

Propad letecké dopravy kvůli koronaviru byl rekordní téměř po celém světě. Pražské Letiště Václava Havla v dubnu odbavilo 5031 cestujících, což je meziroční pokles o 99,6 procenta. Letiště ve Frankfurtu odbavilo za stejný měsíc 188 078 pasažérů, co je meziroční pokles o 96,9 procenta.

Video: Ryanair zaplnil letadlo. Vědci ukázali, jak snadno se v něm koronavir šíří

Letecká společnost Ryanair ignoruje doporučení, aby v letadlech kvůli epidemii koronaviru byla třetina míst prázdná. Vědecké animace ale varují. | Video: Asociated Press, Purdue University
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 7 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy