Státní veterinární správa

Veterináři zjistili tři nová ohniska ptačí chřipky, utratí dalších 11 tisíc kachen

Veterináři potvrdili další tři ohniska ptačí chřipky. Jde znovu o chovy firmy Perena, uvedl v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. V Česku je tak 23 ohnisek chřipky. V chovu v obci Slibovice na Nymbursku ve Středočeském kraji je 8000 kachen, ve dvou chovech v obcích Kosičky a Luková na Královéhradecku je více než 3000 kachen. Utratí je v příštím týdnu. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé je situace u rodičovských hejn kachen doopravdy vážná, hrozí výpadky produkce nejenom v Česku, ale i v okolních státech. V ČR bude utracena skoro polovina rodičovských hejn.

"U chovu ve Slibovicích informoval chovatel krajskou veterinární správu o výrazném poklesu snášky a také úhynu kachen. Vzorky byly proto odeslány do Národní referenční laboratoře pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha, kde vyšetření potvrdilo aviární influenzu (ptačí chřipku)," uvedl mluvčí.

Ve dvou chovech v Královéhradeckém kraji pak zjistili chřipku poté, co tam veterináři provedli výtěry v rámci monitoringu chovů zasažené společnosti. Už v tomto týdnu vybili více než 55 000 kusů ptáků právě od společnosti Perena v jiných pěti zasažených chovech.

Zdroj: ČTK

Veterináři v Ústeckém kraji odhalili 300 kilogramů nevhodně převáženého masa a krevet

Veterináři z Ústeckého kraje odhalili ve spolupráci s celníky poblíž Jirkova dodávku, ve které bylo skoro 311 kg zmraženého masa a krevet přepravovaných za nevhodných teplot. Přepravce potravin navíc nebyl registrovaný. Teď mu hrozí až desetimilionová pokuta, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Většinou se však uděluje řádově nižší pokuta.

"Veterinární inspektoři zjistili, že dodávka, která nebyla vybavena chladicím ani mrazicím zařízením, přepravovala celkem 310,6 kg potravin živočišného původu. Jednalo se především o 288 kg zmraženého soleného kuřecího masa, dále pak o 12,6 kg mraženého kachního masa a o 10 kg mražených krevet. Veškeré uvedené potraviny byly převáženy při nevyhovujících teplotách," popsal Vorlíček. Veterinární inspektoři veškeré potraviny znehodnotili obarvením a přikázali jejich odstranění v asanačním podniku.

Zdroj: ČTK
Pokračovat