Kalamáry obsahovaly toxické kadmium. Do Česka se jich dostalo 1,7 tuny

ČTK ČTK
5. 11. 2021 14:46
Veterináři nařídili kvůli nadlimitnímu obsahu kadmia stáhnout z prodeje mražené patagonské olihně, tedy kalamáry. Šlo o zásilku původem z Falklandských ostrovů od španělského zpracovatele. Informaci o nadlimitním množství těžkého kovu dostali z evropského systému rychlého varování. Do ČR jich došlo cca 1,7 tuny, mířily do několika firem, sdělil v pátek za Státní veterinární správu Petr Majer.
Foto: SVS

Zákazníci, kteří si výrobek od společnosti Marfrio s číslem šarže 23072019 a expirací do příštího ledna koupili, jej můžou vrátit do místa prodeje.

V Česku zásilka směřovala podle SVS ke společnosti AG Seafood, dále pak byla distribuovaná do firem Bastam, Food & Friends, IZVRSTAN, Master Fish, METIMPEX, mrazeneryby.cz a Vallis Aurea.

Limit kadmia byl překročen o 0,5 mg/kg a činil 1,5 mg/kg. "Uvedené nedodržení stanovených limitů by nemělo přímo ohrozit zdraví lidí, nicméně takovéto potraviny nepatří do tržní sítě. Při otravě kadmiem, kdy by však musela být dávka několikanásobně vyšší, hrozí nevolnost, zvracení či bolest hlavy," dodal Majer.

Kadmium je toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

První sjezd v nové sezoně SP lyžařek vyhrála Italka Goggiaová

První sjezd v nové sezoně Světového poháru v Lake Louise vyhrála italská lyžařka Sofia Goggiová. Druhá za obhájkyní malého glóbu byla Corinne Suterová ze Švýcarska.

Třicetiletá Goggiaová vyhrála s náskokem čtyř setin a připsala si osmnácté dílčí vítězství v seriálu v kariéře. Pro třetí místo si se ztrátou šesti setin dojela Cornelia Hütterová z Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy