Komora vyzvala ke kontrolám masa z Polska. Znepokojily ji podvody s falšováním papírů

ČTK ČTK
5. 10. 2022 17:34
Potravinářská komora ve středu vyzvala Státní veterinární správu, aby se zaměřila na kontroly drůbežího masa z Polska. Zdůvodnila to podvody, které podle polské policie spáchala dvojice podnikatelů z Poznaně dodávající oleje výrobcům krmiv. Dvojice údajně falšovala dokumentaci a prodávala výrobcům technické tuky, které se nesmějí používat v potravinářství. Komora to uvedla v tiskové zprávě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Potravinářská komora upozornila na to, že podle některých odhadů je až 50 procent drůbeže na českém trhu z Polska. Polský ministr zemědělství Henryk Kowalczyk ujistil veřejnost, že veterináři kontrolují kvalitu krmných směsí. Podle polských médií, které podvod odhalily, zjistili vyšetřovatelé v tucích toxické látky v dosud neznámém množství.

Mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer uvedl, že zatím nejsou k dispozici výsledky analýzy a bez toho nelze kontrolovat konkrétní zásilky potravin.

Podle Potravinářské komory se podvodu zřejmě dopustila firma Berg a Schmidt, která údajně prodávala výrobcům krmných směsí tuky určené k výrobě maziv a biopaliv.

Komora uvedla, že maso z Polska nakupují restaurace i domácnosti a potenciálně závadné maso může významně poškodit české spotřebitele. Podle komory také polský nejvyšší kontrolní úřad v loňské zprávě upozornil na nedostatky v tamním systému kontroly potravin.

"Přímo tato kauza má zcela shodné znaky s deset let starou kauzou polské posypové technické soli, která byla využívána pro výrobu potravin," dodala.

Komora proto vyzvala veterinární správu k jednání s polskou stranou, aby se zjistilo, zda se maso z drůbeže krmené směsmi s tuky od podezřelé společnosti mohlo dostat na český trh. Veterinární správu podle Majera polské úřady informovaly o tom, že se nyní testují odebrané vzorky.

"Státní veterinární správa provádí standardně poměrně intenzivní kontroly drůbežího masa i vajec přicházejících ze zemí Evropské unie včetně Polska," uvedl. Dodal, že se kontrolují nejen zásilky potravin v logistických centrech obchodníků, ale také vozidla přepravující potraviny na silnicích a dálnicích.

Kauzu počátkem týdne odhalil polský server Onet s portálem Wirtualna Polska. "Podezřelé zboží proudilo do Polska širokým pramenem přinejmenším od ledna 2020 a velmi dlouho si nikdo nevšímal zjevných faktů," napsal Onet, podle kterého se nikdo nestaral, kde dovážené technické tuky skončí.

Vyšetřování se nadále vede kvůli podvodu, přičemž hlavním poškozeným je údajně firma Cedrob, známý výrobce drůbeže. Cedrob ujišťuje, že šlo o "okrajovou spolupráci" a že potraviny byly kontrolované a jsou bezpečné.

Polská prokuratura podle serveru Onet zjistila, že v tucích, dodávaných po tunách zatčenými podnikateli z Poznaně, byly i toxické dioxiny, dosud neznámé úrovně.

Polský vicepremiér a ministr zemědělství Kowalczyk podle serveru nicméně tvrdí, že veterináři kvalitu krmných směsí pro kuřata poslední dva roky systematicky kontrolují. Ročně se podle něj odebere více než 300 vzorků ke zkouškám a žádná neodhalila stopy dioxinů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Bývalý šéf Theranosu Balwani půjde za podvod na 13 let do vězení

Soud poslal na téměř 13 let do vězení bývalého prezidenta farmaceutické společnosti Theranos Rameshe "Sunnyho" Balwaniho. Odsouzen byl za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Informovala o tom agentura AP.

V listopadu přitom za stejný čin poslal soud do vězení i zakladatelku Theranosu Elizabeth Holmesovou, té udělil trest v délce 11 let a tři měsíce. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.

Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna právě zakladatelka firmy Holmesová a její milenec, bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.

Zdroj: ČTK
Další zprávy