rektor

Bývalý rektor UK Zima v Praze oficiálně zahájil kampaň na Hrad

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima v úterý v Praze oficiálně zahájil svou kampaň do prezidentských voleb. Začne nyní za voliči jezdit i mimo hlavní město. Oslovit je chce svým životním příběhem nebo důrazem na používání "zdravého selského rozumu", řekl novinářům. Sběr podpisů potřebných ke kandidatuře již zahájil, blíží se počtu 10 tisíc.

Zima svou kandidaturu oznámil na konci května, v úterý na náměstí Míru v druhé městské části zahájil oficiální kampaň. Výběr místa zdůvodnil tím, že je celý jeho život s Prahou 2 spojen, ať už narozením, bydlištěm, studiem nebo zaměstnáním.

Za voliči nyní plánuje jezdit i do regionů, jako lékař k tomu chce symbolicky využít starý sanitní vůz Škoda 1203. Mottem kampaně si zvolil heslo "Země bez extrémů". "Jakýkoli extrém v lidském chování i v politice je špatný," řekl. Podle něj je potřeba zachovávat zdravý selský rozum a dívat se na věci s rozvahou. Oslovit voliče chce i tím, co v životě dokázal. Poznamenal, že při vedení fakulty nebo univerzity pracoval s velkými kolektivy, dával lidi dohromady a musel mezi nimi odstraňovat bariéry

Zdroj: ČTK

Nový rektor VŠE Dvořák respektuje zvolení Ševčíka děkanem, situace kolem ho mrzí

Nového rektora Vysoké školy ekonomické v Praze Petra Dvořáka mrzí to, že škola nyní přitáhla pozornost médií zvolením ekonomického experta hnutí Trikolora Miroslava Ševčíka do čela národohospodářské fakulty. Volbu fakultního senátu hodlá v souladu se zákonem respektovat. Zákon mu neumožňuje zvoleného děkana nejmenovat. Dvořák to v pátek řekl u příležitosti svého slavnostního uvedení do funkce nového rektora.

"Myslím si, že pro naši univerzitu to určitě není dobré, pokud se objevujeme v této souvislosti," uvedl Dvořák. Lidé by podle něj ale neměli Vysokou školu ekenomickou soudit bez hlubší znalosti situace. Jak řekl, není nic výjimečného, když na děkana kandiduje jen jeden člověk a hlasují pro něj všichni členové akademického senátu. Souvisí to zřejmě i s chutí a odvahou ucházet se o vedoucí funkci, míní.

Akademický senát zvolil Ševčíka novým děkanem Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické ve středu. Pro nynějšího proděkana pro studium a experta hnutí Trikolora hlasovalo všech devět jeho členů. Ševčík byl ve volbě jediným kandidátem. Národohospodářskou fakultu vedl už po dvě volební období v letech 2010 až 2018 a čelil několika studentským protestům. 

 

Zdroj: ČTK

Prezident Zeman jmenoval Jana Mareše rektorem Mendelovy univerzity

Prezident Miloš Zeman odpoledne na Pražském hradě jmenoval rektorem Mendelovy univerzity Jana Mareše, dosavadního děkana agronomické fakulty. V čele školy vystřídá náměstka ministra školství Roberta Plagu, který ji dočasně vede po odchodu někdejší rektorky Danuše Nerudové a po rezignaci nově zvoleného rektora Vojtěcha Adama. Funkce se ujme 31. března.

Šedesátiletého Mareše zvolil rektorem v polovině března akademický senát školy. Kandidovali také prorektoři Martina Lichovníková a Martin Klimánek. Mareš vyhrál v prvním kole, podpořilo jej 19 z 31 přítomných senátorů. "Chci, abychom ukázali, že odkaz Mendela, jehož jméno neseme, si skutečně zasloužíme, že jsme schopní pokorně pracovat, přinášet spoustu dobrých výsledků, prezentovat je a korektně obhájit před kýmkoliv," řekl novinářům po zvolení.

Nerudová svou funkci neobhajovala a na jejím místě ji měl vystřídat Adam. Zeman ho do čela školy jmenoval koncem ledna, slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě se ale nezúčastnil. Ve stejný den mu Nerudová doporučila, aby rezignoval, protože expertní komise našla několik pochybení v odborných článcích, kde byl Adam spoluautorem, a doporučila jejich stažení z časopisů. Adam to nejprve odmítal, posléze ale z funkce, které se ani reálně nestihnul ujmout, odešel. Řízením školy byl dočasně ministrem školství pověřen Plaga.

Zdroj: ČTK

Mendelovu univerzitu povede Jan Mareš z agronomické fakulty

Novým rektorem Mendelovy univerzity v Brně bude šedesátiletý Jan Mareš, dosavadní děkan agronomické fakulty. Ve středu jej zvolil akademický senát. Kandidovali také prorektoři Martina Lichovníková a Martin Klimánek. Mareš vyhrál v prvním kole, podpořilo jej 19 z 31 přítomných senátorů.

"Chci, abychom ukázali, že odkaz Mendela, jehož jméno neseme, si skutečně zasloužíme, že jsme schopní pokorně pracovat, přinášet spoustu dobrých výsledků, prezentovat je a korektně obhájit před kýmkoliv," řekl novinářům Mareš.

Předešlá rektorka Danuše Nerudová funkci neobhajovala, její zvolený nástupce Vojtěch Adam rezignoval kvůli pochybnostem o některých publikovaných článcích, a to ještě předtím, než se mohl ujmout funkce. Volba se tak opakovala. Zatím univerzitu vede Robert Plaga, kterého dočasným zastupováním pověřil ministr školství.

Univerzita se s kauzou údajné manipulace s daty v několika článcích Adamova týmu stále vypořádává. "Některá opatření a mechanismy byly už nastaveny tak, abychom zabránili opakování těchto problémů. Je to minulost, která nás nějakým způsobem dohnala," uvedl Mareš. Adam si podle něj také "udělal pořádek" a nastavil v týmu kontrolní mechanismy. Zatím tedy rektor počítá s tím, že Adam zůstane součástí akademické obce. Mareš chce také tlačit na to, aby se vědecká práce více hodnotila nejen podle kvantity publikací, ale také podle kvality a společenské prospěšnosti výstupů.

Zdroj: ČTK

Předání státních vyznamenání se nezúčastní nejméně sedm rektorů vysokých škol

Slavnostního ceremoniálu předání státních vyznamenání se v pondělí nezúčastní nejméně tři rektoři pražských vysokých škol. Z pracovních důvodů na Pražský hrad nedorazí rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička, bez udání důvodu nepřijde rektor Vysoké školy chemicko-technologické Pavel Matějka. S účastní naopak počítá rektorka Vysoké školy ekonomické Hana Machková.

Na Pražský hrad přijedou také jen někteří z rektorů vysokých škol na Moravě a ve Slezsku. Například rektor Ostravské univerzity Jan Lata svou neúčast zdůvodnil postoji prezidenta Miloše Zemana. "Pozvánku jsem obdržel, nicméně na Hrad nepůjdu. Byť Miloš Zeman vyjádřil na okupaci Ukrajiny rozumný názor, jeho předchozí politická činnost tomuto zločinu jednoznačně napomáhala. Navíc má stále ve svém nejbližším okolí člověka, který se chlubil Putinovým portrétem na telefonu. Do této společnosti nelze jít," řekl.

Do Prahy se nechystají ani rektor Janáčkovy akademie múzických umění Petr Michálek nebo rektor olomoucké Univerzity Palackého Martin Procházka.  Účast na ceremoniálu naopak potvrdili rektor Vysokého učení technického v Brně Ladislav Janíček a rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Václav Snášel.

Zdroj: ČTK

Mendelovu univerzitu do zvolení nového rektora povede exministr Plaga

Mendelovu univerzitu v Brně povede do zvolení nového rektora náměstek ministra školství a dřívější ministr za ANO Robert Plaga. Pověřil jej současný ministr Petr Gazdík (STAN), oznámila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. V čele univerzity v pondělí skončila Danuše Nerudová. Úterkem mělo začít funkční období zvoleného rektora Vojtěcha Adama, jenž však rezignoval kvůli pochybnostem o některých jeho publikovaných článcích.

Vysokoškolský zákon říká, že pokud škola neustavila některý ze svých samosprávných orgánů, přechází výkon působnosti na ministerstvo školství nebo na jinou veřejnou vysokou školu. Gazdík se rozhodl pověřit vedením Plagu, jenž univerzitu zná jako její absolvent a někdejší pedagog.

Akademický senát v pondělí zahájil proces výběru nového rektora. Zvolil členy volební komise, která připraví další kroky. Délku procesu odhadl předseda akademického senátu Jiří Skládanka zhruba na dva měsíce.

Zdroj: ČTK

Do funkce nastoupilo devět rektorů vysokých škol, Univerzitu Karlovu povede poprvé žena

Do funkce v úterý nastoupilo devět rektorů vysokých škol. Čtyři už v čele školy byli a nyní ve vedení budou pokračovat. Dalších pět rektorů se do funkce dostalo nově. Nejstarší a největší vysokou školu v Česku, Univerzitu Karlovu povede poprvé žena. Dosavadního rektora Tomáše Zimu vystřídala jeho prorektorka Milena Králíčková.

Původně dnes mělo začít funkční období deseti rektorů, ale Vojtěch Adam z Mendelovy univerzity v Brně v pondělí oznámil rezignaci. Důvodem byly sporné odborné publikace, kvůli kterým ho k odchodu vyzvala končící rektorka Danuše Nerudová i některé vědecké autority. Akademický senát univerzity bude muset volbu rektora zopakovat. Školu dočasně povede Robert Plaga, bývalý ministr školství a nynější náměstek.

Rektory zvolené akademickými senáty schválila v prosinci vláda a minulý týden jmenoval prezident Miloš Zeman. Ve vedení školy pokračují Petr Sklenička na České zemědělské univerzitě v Praze a Vojtěch Petráček na Českém vysokém učení technickém v Praze. Staronového rektora mají také na Technické univerzitě Liberec, kterou vede Miroslav Brzezina. Rektorem Veterinární univerzity Brno zůstává Alois Nečas.

První funkční období mají před sebou kromě Králíčkové na Univerzitě Karlově i Maria Topolčanská na Akademii výtvarných umění v Praze a Libor Čapek na Univerzitě Pardubice. Na Vysokém učení technickém v Brně do funkce nově nastoupil Ladislav Janíček a na Janáčkově akademii múzických umění Petr Michálek.

Zdroj: ČTK

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Adam nyní rezignovat nechce. Expertní komise, jejíž vznik Nerudová iniciovala, našla několik pochybení v odborných článcích, kde byl Adam spoluautorem, a doporučila jejich stažení z časopisů. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. V pondělí by měl situaci znovu projednat akademický senát.

"Nejsem si vědom, že by pochybení, která se u několika vědeckých prací objevila, byla natolik závažná, aby vedla k tak rezolutnímu a nezvratnému kroku, jako je rezignace. Já si velmi vážím práce mé předchůdkyně, na niž bych rád navázal, na druhou stranu do čela Mendelovy univerzity v Brně jsem byl řádně a legitimně zvolen a podporu lidí, kteří za mnou stojí, bych nerad zklamal," sdělil Adam.

Rektorem bude Adam od února. Ve středu se měl zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, kvůli nemoci ale zůstal doma. Prezident Miloš Zeman uvedl, že mu Hrad pošle jmenovací listinu poštou. Pokud by Adam rezignoval, musel by akademický senát volbu opakovat. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření.

Zdroj: ČTK

Rektorem ČVUT bude i v dalším období jaderný fyzik Petráček

Rektorem Českého vysokého učení technického (ČVUT) bude i v dalším funkčním období jaderný fyzik a nynější rektor Vojtěch Petráček. Do funkce ho ve středu zvolil akademický senát univerzity. Petráčkovo další volební období by po jeho jmenování prezidentem mělo začít v únoru příštího roku. Nejstarší technickou univerzitu ve střední Evropě by měl vést do konce ledna 2026.

Středeční volby se účastnilo 36 z 45 členů senátu, část členů se podle předsedy Jana Janouška v minulých dnech omluvila, přičemž omluvenky podle Janouška souvisely s epidemií covidu-19. Už v prvním kole volby získal sedmapadesátiletý Petráček nadpoloviční většinu hlasů všech členů senátu.

Zdroj: ČTK

Novou rektorkou Univerzity Karlovy bude lékařka Milena Králíčková

Novou rektorkou Univerzity Karlovy byla v pátek zvolena dosavadní prorektorka Milena Králíčková. Od akademického senátu získala 55 hlasů od jeho 69 přítomných členů. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, se stane první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v ČR. Funkce by se měla ujmout v únoru 2022 a školu by měla vést do roku 2026. Nová rektorka ve vedení univerzity vystřídá Tomáše Zimu.

Králíčková ve volbě porazila jediného protikandidáta, kterým byl bývalý děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík.

Zdroj: ČTK

Novým předsedou konference rektorů bude Bareš z Masarykovy univerzity

Novým předsedou České konference rektorů se stane Martin Bareš z Masarykovy univerzity. Ve čtvrtek jej v Brně zvolilo plénum konference rektorů. Od 1. srpna letošního roku nahradí Petra Skleničku z České zemědělské univerzity v Praze, který funkci neobhajoval. Barešovo funkční období potrvá do poloviny roku 2023.

Rektoři chtějí bojovat proti zvažovaným škrtům v penězích na vědu ve státním rozpočtu. Varují před opětovným plošným uzavřením univerzit v případě další vlny koronaviru. Mělo by to nedozírné následky pro konkurenceschopnost země, uvedli. Školy jsou podle nich schopné dodržovat hygienická opatření a zajistit svůj bezpečný chod. Jako příklad prý mohou posloužit lékařské fakulty, kde se i při pandemii koronaviru vyučovalo, aniž by to vedlo ke zhoršení epidemické situace.

"Vysoké školy nepatřily během pandemie covidu k prioritám současné vlády. Byly uzavřeny studentům od března loňského roku s krátkou přestávkou. Přísnost opatření byla nebývalá ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie," řekl novinářům místopředseda rektorské konference Jiří Málek z Univerzity Pardubice.

Zdroj: ČTK

Novým rektorem Univerzity Palackého v Olomouci je Martin Procházka

Univerzitu Palackého v Olomouci by měl následující čtyři roky vést dosavadní děkan Fakulty zdravotnických věd Martin Procházka. Do této funkce ho zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z přírodovědecké fakulty. O funkci se ucházeli čtyři kandidáti, Procházka získal ve druhém kole 14 hlasů. Přítomno bylo 24 členů akademického senátu, dva hlasy byly neplatné. Nového rektora musí jmenovat prezident, olomouckou univerzitu by měl vést od 1. května, funkční období mu potrvá do 30. dubna 2025.

O funkci se kromě Martina Procházky a Tomáše Opatrného ucházel také dosavadní prorektor pro zahraničí vztahy Martin Kudláček z fakulty tělesné kultury a Jiří Lach z katedry politologie filozofické fakulty. Kudláček nezískal v prvním kole žádný hlas, Lachovi dalo hlas pět senátorů. Všichni kandidáti jsou profesoři a za sebou mají zkušenost i ve vedoucích akademických funkcích na olomoucké univerzitě.

Zdroj: ČTK

Zeman jmenoval Radok Žádnou rektorkou AMU

Prezident Miloš Zeman v úterý na Pražském hradě jmenoval Ingeborg Radok Žádnou rektorkou Akademie múzických umění (AMU). Radok Žádnou navrhl akademický senát školy, její jmenování v lednu odsouhlasila i vláda. Ve funkci vystřídá současného rektora Jana Hančila, který školu vedl po dvě volební období.

Ingeborg Radok Žádná na AMU dosud působí jako prorektorka pro mezinárodní vztahy a uměleckou činnost a mimo to učí na Katedře hudební produkce Hudební a taneční fakulty AMU.

Ingeborg Radok Žádná se od hry na violoncello a violu da gamba v roce 1996 přesunula do manažerských funkcí v nejrůznějších kulturních institucích, jako jsou třeba Pražský filharmonický sbor nebo Státní opera Praha. Během svého dvacetiletého působení na AMU byla nominována do řady grantových a pracovních komisí a je zástupkyní AMU v Předsednictvu Rady vysokých škol. V roce 2003 obdržela Řád rytíře umění a literatury, udílený francouzskou vládou.

Zdroj: ČTK
Pokračovat