Náměstí Borise Němcova. Praha změnila adresu ruské ambasádě podle Putinova kritika

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 24. 2. 2020 11:28
Pražští radní jednomyslně schválili přejmenování náměstí Pod Kaštany v Praze 6 na náměstí Borise Němcova. Změna má být podle radních politickým gestem vůči Rusku a vyjádřením solidarity s ruskou opozicí a hnutím za lidská práva. Na náměstí sídlí pouze ruské velvyslanectví. Město také pojmenuje promenádu v Bubenči podle Anny Politkovské, v Rusku zavražděné novinářky.
Náměstí před ruskou ambasádou ponese jména Borise Němcova
Náměstí před ruskou ambasádou ponese jména Borise Němcova | Foto: Jan Langer

"Praha se tímto gestem zařadí k několika dalším metropolím, které tímto způsobem poukazují na neutěšený stav politických poměrů v dnešním Rusku," píše se v dokumentu rady. Náměstí před ruskými ambasádami v minulosti po Němcovovi přejmenoval Washington nebo Vilnius.

Magistrátní místopisná komise, která se návrhy na pojmenování či přejmenování prostranství zabývá, se změnou názvu původně nesouhlasila. Na začátku letošního února ale konstatovala, že přejmenování nezpůsobí lidem potřebu změny adresy trvalého bydliště. "Bude zachován historický název Pod Kaštany, který nadále ponese přilehlá ulice," uvedla komise.

Slavnostní přejmenování by se mohlo uskutečnit ve čtvrtek 27. února, přesně pět let od vraždy Němcova. Zúčastnit se ho má i Němcovova dcera, potvrdila Aktuálně.cz. "Jde o poctu mému otci Borisi Němcovovi, ruskému liberálnímu politikovi, zavražděnému před pěti lety. To je samo o sobě důležité. Je to významné pro řadu Rusů, kteří sdílejí politické postoje mého otce. Pro ruské úřady jde navíc o dobrý důvod se nad sebou zamyslet," řekla Žanna Němcovová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Je skvělé, že hlavní město vyslyšelo čtyřletou kampaň za přejmenování tohoto náměstí. K této iniciativě nás v roce 2016 vedlo přesvědčení, že naše země má aktivně vystupovat na obranu lidských životů, práv a demokracie ve světě, a pokud to zrovna nedělá dost jasně vláda ČR, mělo by to dělat naše hlavní město," komentuje iniciátor kampaně za náměstí Borise Němcova v Praze Petr Kutílek.

"Tím, že uctíme památku Borise Němcova a Anny Politkovské hlavně jasně deklarujeme naše hodnoty, tedy že hájíme demokracii a lidská práva a odsuzujeme politické vraždy. Že demokratičtí oponenti se nevraždí, že kritičtí novináři a novinářky se nevraždí," dodal.

Náměstí Pod Kaštany nově ponese jméno zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova
Náměstí Pod Kaštany nově ponese jméno zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova | Foto: ČTK

Pražští radní také schválili pojmenování promenády v Bubenči po Anně Politkovské, zavražděné novinářce a kritičce Putinova režimu. "Obě osobnosti prosazovaly demokracii a za to byly hanebně zavražděny. Zaslouží si památku," uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Němcov kritizoval Putina i válku na Ukrajině

Boris Jefimovič Němcov se začal veřejně angažovat už v reakci na černobylskou atomovou katastrofu. Po rozpadu Sovětského svazu byl v letech 1991-1997 gubernátorem Nižněnovgorodské oblasti, v letech 1997-1998 vicepremiérem Ruska. V roce 1998 založil hnutí Mladé Rusko. V letech 2005-2006 pracoval jako ekonomický poradce ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka.

Jako rodák ze Soči v letech 2009-2014 kritizoval pořádání zimních olympijských her v tomto subtropickém městě a s akcí spojenou korupci. V roce 2013 podpořil integraci Ukrajiny do Evropy. Kritizoval Kreml za zhoršující se ekonomickou situaci, korupci či za účast Ruska v konfliktu na Ukrajině. Za účast na protestech byl několikrát zatčen.

Večer 27. února 2015 byl zastřelen v centru Moskvy, na mostě naproti Kremlu. Jen dva dny předtím, než měl vést velké protestní shromáždění proti agresi na Ukrajině a zveřejnit zprávu o ruské vojenské přítomnosti v této zemi. Za vraždu byla odsouzena skupina Čečenců, objednavatele zločinu se však vypátrat nepodařilo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy