Náměstí Borise Němcova. Praha změnila adresu ruské ambasádě podle Putinova kritika

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 24. 2. 2020 11:28
Pražští radní jednomyslně schválili přejmenování náměstí Pod Kaštany v Praze 6 na náměstí Borise Němcova. Změna má být podle radních politickým gestem vůči Rusku a vyjádřením solidarity s ruskou opozicí a hnutím za lidská práva. Na náměstí sídlí pouze ruské velvyslanectví. Město také pojmenuje promenádu v Bubenči podle Anny Politkovské, v Rusku zavražděné novinářky.
Náměstí před ruskou ambasádou ponese jména Borise Němcova
Náměstí před ruskou ambasádou ponese jména Borise Němcova | Foto: Jan Langer

"Praha se tímto gestem zařadí k několika dalším metropolím, které tímto způsobem poukazují na neutěšený stav politických poměrů v dnešním Rusku," píše se v dokumentu rady. Náměstí před ruskými ambasádami v minulosti po Němcovovi přejmenoval Washington nebo Vilnius.

Magistrátní místopisná komise, která se návrhy na pojmenování či přejmenování prostranství zabývá, se změnou názvu původně nesouhlasila. Na začátku letošního února ale konstatovala, že přejmenování nezpůsobí lidem potřebu změny adresy trvalého bydliště. "Bude zachován historický název Pod Kaštany, který nadále ponese přilehlá ulice," uvedla komise.

Slavnostní přejmenování by se mohlo uskutečnit ve čtvrtek 27. února, přesně pět let od vraždy Němcova. Zúčastnit se ho má i Němcovova dcera, potvrdila Aktuálně.cz. "Jde o poctu mému otci Borisi Němcovovi, ruskému liberálnímu politikovi, zavražděnému před pěti lety. To je samo o sobě důležité. Je to významné pro řadu Rusů, kteří sdílejí politické postoje mého otce. Pro ruské úřady jde navíc o dobrý důvod se nad sebou zamyslet," řekla Žanna Němcovová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Je skvělé, že hlavní město vyslyšelo čtyřletou kampaň za přejmenování tohoto náměstí. K této iniciativě nás v roce 2016 vedlo přesvědčení, že naše země má aktivně vystupovat na obranu lidských životů, práv a demokracie ve světě, a pokud to zrovna nedělá dost jasně vláda ČR, mělo by to dělat naše hlavní město," komentuje iniciátor kampaně za náměstí Borise Němcova v Praze Petr Kutílek.

"Tím, že uctíme památku Borise Němcova a Anny Politkovské hlavně jasně deklarujeme naše hodnoty, tedy že hájíme demokracii a lidská práva a odsuzujeme politické vraždy. Že demokratičtí oponenti se nevraždí, že kritičtí novináři a novinářky se nevraždí," dodal.

Náměstí Pod Kaštany nově ponese jméno zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova
Náměstí Pod Kaštany nově ponese jméno zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova | Foto: ČTK

Pražští radní také schválili pojmenování promenády v Bubenči po Anně Politkovské, zavražděné novinářce a kritičce Putinova režimu. "Obě osobnosti prosazovaly demokracii a za to byly hanebně zavražděny. Zaslouží si památku," uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Němcov kritizoval Putina i válku na Ukrajině

Boris Jefimovič Němcov se začal veřejně angažovat už v reakci na černobylskou atomovou katastrofu. Po rozpadu Sovětského svazu byl v letech 1991-1997 gubernátorem Nižněnovgorodské oblasti, v letech 1997-1998 vicepremiérem Ruska. V roce 1998 založil hnutí Mladé Rusko. V letech 2005-2006 pracoval jako ekonomický poradce ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka.

Jako rodák ze Soči v letech 2009-2014 kritizoval pořádání zimních olympijských her v tomto subtropickém městě a s akcí spojenou korupci. V roce 2013 podpořil integraci Ukrajiny do Evropy. Kritizoval Kreml za zhoršující se ekonomickou situaci, korupci či za účast Ruska v konfliktu na Ukrajině. Za účast na protestech byl několikrát zatčen.

Večer 27. února 2015 byl zastřelen v centru Moskvy, na mostě naproti Kremlu. Jen dva dny předtím, než měl vést velké protestní shromáždění proti agresi na Ukrajině a zveřejnit zprávu o ruské vojenské přítomnosti v této zemi. Za vraždu byla odsouzena skupina Čečenců, objednavatele zločinu se však vypátrat nepodařilo.

 

Právě se děje

před 20 minutami

U Mauritánie se potopila loď se 40 migranty, přežil jen jeden

Loď se čtyřmi desítkami běženců se potopila u břehů Mauritánie. Zachránit se podařilo jen jednomu z nich, zbylí jsou patrně mrtví, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a mauritánské bezpečnostní zdroje.

Neštěstí se stalo u města Nuadhibú. "Myslím, že jsou všichni mrtví. Já přežil jako jediný," řekl na nemocničním lůžku muž, který se z potopené lodi zachránil a podle svých slov pochází z Guineje. Společně s ostatními běženci, jejichž národnost neupřesnil, prý vypluli z Maroka a pokoušeli se dostat na Kanárské ostrovy.

Loď se podle mauritánských zdrojů potopila dost daleko od břehů této africké země ležící mezi Senegalem a Západní Saharou. Na přeživšího uprchlíka narazily náhodně mauritánské bezpečnostní síly hlídkující v mezinárodních vodách.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Policie z Chomutovska pátrá po uprchlém vězni, odjel v ukradeném autě

Policie pátrá po uprchlém vězni, který dnes opustil nestřežené pracoviště v Přečáplech na Chomutovsku. V areálu pracoviště odcizil automobil Škoda Octavia combi světle zelené barvy, které má na kapotě šikmé černé pruhy a páté dveře od kufru červené barvy. Poznávací značka auta je 1U17234. Podle policie by se hledaný muž mohl zdržovat na Chomutovsku, Karlovarsku, Sokolovsku a mohl by se pokusit překročit hranice do Německa. Policie v tiskové zprávě uvedla, že občanům nedoporučuje, aby hledaného sami zadrželi.

Hledaným mužem je sedmatřicetiletý Tibor Seman ze Sokolovska. Je 180 centimetrů vysoký, štíhlý, má tmavé vlasy a je hladce oholen. Muž není ozbrojen, ale může být nebezpečný. Jakékoliv informace k hledané osobě i odcizenému autu mohou občané zavolat na linku tísňového volání 158.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Šéf Amazonu Bezos prodal další akcie firmy za miliardy dolarů, financuje jimi svou vesmírnou společnost

Generální ředitel internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos prodal v posledních dnech akcie společnosti za 3,1 miliardy USD (68,6 miliardy Kč). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávu pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy. Akcie firmy v letošním roce posílily o 73 procent.

Bezos již dříve v letošním roce prodal akcie za více než 4,1 miliardy USD. Po prodeji mu zůstává 54,5 milionu akcií firmy. Současná hodnota jeho podílu činí 174,64 miliardy USD.

Bezos je nejbohatším mužem planety a již dříve uvedl, že hodlá každý rok prodat akcie za zhruba jednu miliardu USD, aby měl peníze na financování své vesmírné společnosti Blue Origin.

Společnost Blue Origin byla založena v roce 2000. Vyvíjí technologie, které by umožnily soukromé lety do vesmíru. Plánuje podnikat s turisty suborbitální lety, při nichž se modul přiblíží k hranici vesmíru, případně ji překoná, ale nedosáhne oběžné dráhy kolem Země. Lidé na palubě mají při této výpravě zažít přibližně na pět minut stav beztíže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy