Tisíce lidí vzpomínaly v centru Moskvy na zavražděného politika Borise Němcova

ČTK ČTK
24. 2. 2019 15:31
Několik tisíců lidí se v neděli v centru Moskvy zúčastnilo každoročního pochodu k uctění památky Borise Němcova, opozičního politika a předního kritika ruského prezidenta Vladimira Putina. Němcov byl zavražděn na dohled od Kremlu v roce 2015. Akce se podle úřadů letos obešla bez incidentů.
Demonstrace, připomínající smrt Borise Němcova.
Demonstrace, připomínající smrt Borise Němcova. | Foto: Reuters

Podle ruského opozičního listu Novaja Gazeta nesli protestující portréty zabitého politika a transparenty a nápisy "Odevzdali jsme Rusko podvodníkům, je čas si ho vzít zpět" nebo "Za Rusko bez svévole a korupce". Domáhali se také politických změn a svobodných voleb. Kromě Němcova si připomněli rovněž ruské novináře zabité v posledních letech.

Podle nevládní organizace Bílé počítadlo, která pomocí detekčních rámů monitoruje množství lidí na mítincích, se v Moskvě sešlo 10.800 demonstrantů. Moskevská policie uvádí počet 6000. Vzpomínková akce podle deníku proběhla také v Petrohradě, kde se jí zúčastnilo asi tisíc lidí. Lidé se na památku Němcova sešli také v jihoruských městech Astrachaň a Rostov na Donu.

"Toto je pochod proti Vladimiru Putinovi. Toto je pochod za svobodné a demokratické Rusko," prohlásil ve videonahrávce před konáním pochodu jeden z jeho organizátorů Ilja Jašin, šéf hnutí Solidarita založené Němcovem.

Pětapadesátiletý Němcov byl jedním z nejhlasitějších kritiků prezidenta Putina. Zavražděn byl v roce 2015, když přecházel most poblíž Kremlu. V té době pracoval na zprávě objasňující ruskou úlohu v konfliktu na Ukrajině. Jeho vražda vzbudila zděšení uvnitř opozičních kruhů.

Soud v roce 2017 poslal na 20 let za mříže Němcovova vraha Zaura Dadajeva. Čtveřice jeho kompliců si odpykává tresty od 11 do 19 let. Spolupracovníci politika však tvrdí, že vyšetřování bylo zmanipulované a že neodhalilo skutečné objednavatele vraždy.

VIDEO: Proč musel zemřít Boris Němcov?

Vyšetřovatelé vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova už prý mají podezřelé. Jejich totožnost tají. Jsou to ale ti praví? Nad různými spekulacemi se zamýšlí Martin Šimečka a Martin Novák. | Video:
 

Právě se děje

před 45 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy