Moskevské úřady nepustily do voleb opoziční kandidáty, nedodali prý dostatek podpisů

ČTK ČTK
16. 7. 2019 22:05
Moskevské úřady odmítly pustit do zářijových voleb do městského sněmu desítky opozičních kandidátů, včetně bývalého poslance Dmitrije Gudkova, předáka liberální strany Jabloko Sergeje Mitrochina, právničky Ljubov Sobolové a dalších spolupracovníků hlavního oponenta Kremlu Alexeje Navalného. Oznámila to dnes ruská média. Již dříve byl z voleb vyřazen Ilja Jašin, spolupracovník zavražděného opozičního předáka a bývalého vicepremiéra Borise Němcova.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Úřady svůj postup odůvodnily tím, že kandidátům se nepodařilo předložit dostatečný počet hodnověrných podpisů od voličů na svoji podporu, respektive po prověrce pravosti autogramů počet nezpochybněných podpisů nestačil.

"Podívejte, jak se při prověrce podvádí. Komise nejprve vyšle do ministerstva vnitra správné údaje. Vše je v pořádku, podpis je platný. Pak ale změní správná čísla z dokladu na nesprávné - z 63 se stalo 36 - a pošle to k opakované prověrce. A rázem je podpis nevěrohodný!" postěžoval si Gudkov na facebooku a dodal, že takové počínání nelze objasnit ničím jiným, než zlým úmyslem.

Předseda moskevské volební komise Vladimir Gorbunov ale odmítl všechny námitky proti sporné prověrce podpisů, ačkoli zazněly i z prezidentské rady pro lidská práva. Kreml se vyjádřil, že situaci sleduje, ale nebude zasahovat, a poradil nespokojencům, ať se obrátí na soud.

O 45 míst v moskevském sněmu, který schvaluje rozhodnutí prokremelského starosty Sergeje Sobjanina, se ucházejí více než dvě stovky osob. Každý z nezávislých kandidátů musel na svou podporu získat přinejmenším tři procenta voličů ve svém okruhu, tedy asi pět tisíc podpisů. Moskvané budou hlasovat 8. září.

V jedenáctimilionové ruské metropoli, která je tradičně nejvíce kritická vůči režimu, se v neděli a v pondělí asi dva tisíce osob zúčastnilo nepovolených manifestací za férové volby s účastí všech kandidátů.

Nespokojenost s poklesem reálných příjmů a ekonomickou stagnací dali Rusové během minulých regionálních voleb najevo i tím, že v mnoha případech raději volili komunisty či nacionalisty místo kandidátů vládní strany Jednotné Rusko.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy