Kremlu na truc. Američané rozhodli o náměstí Borise Němcova před ruskou ambasádou ve Washingtonu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
11. 1. 2018 9:54
Mezi Ruskem a Spojenými státy se rozhořel další diplomatický spor. Američané totiž rozhodli o přejmenování náměstí před ruskou ambasádou ve Washingtonu podle zavražděného opozičního politika Borise Němcova. Kreml chystá odvetu.
Boris Němcov.
Boris Němcov. | Foto: Reuters

Washington/Moskva - Mezi Ruskem a Spojenými státy se rozhořel místopisný souboj, jehož obětí se možná stanou prostranství před ruským velvyslanectvím ve Washingtonu a ulička u amerického velvyslanectví v Moskvě. Obě místa mají dostat nové názvy, první na podporu ruské opozice, druhé z trucu.

Náměstí před ruskou ambasádou chce washingtonská radnice pojmenovat po jednom z vůdců ruské opoziční scény Borisi Němcovovi. Přejmenování, které radní schválili v úterý, se má uskutečnit 27. února, v den třetího výročí politikovy vraždy v centru Moskvy.

V ruské metropoli navzdory požadavkům nevládních organizací žádná připomínka Němcova není a pravděpodobně dlouho nebude.

Kreml se k počínání washingtonských zastupitelů tváří netečně. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov novinářům ve středu řekl, že názvy veřejných prostranství jsou v kompetenci amerických úřadů, i když podotkl, že ke změně dochází v době, kdy "vzájemné vztahy nejsou nejlepší".

Za vnitřní záležitost USA označil nové pojmenování washingtonského náměstí zahraniční výbor ruské Státní dumy. Odvetu prý nechystá.

Některé poslance ruského parlamentu ale plánované přejmenování pohoršilo a považují ho za provokaci. Řešení navrhl Michail Děgťarjov, člen poslaneckého klubu nacionalistů Vladimira Žirinovského. V boční části areálu americké ambasády v centru Moskvy objevil prostor, který chce pojmenovat Severoamerická slepá ulice. Měla by to prý být úřední poštovní adresa velvyslanectví.

Snaha pojmenovat náměstí po ruském liberálním politikovi se v minulosti objevila i v Praze. Aktivisté loni sepsali petici, aby náměstí Pod Kaštany v Praze 6, na němž sídlí i ruská ambasáda, neslo jméno Borise Němcova.

Vyšetřovatelé vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova už prý mají podezřelé. Jejich totožnost tají. Jsou to ale ti praví? Nad různými spekulacemi se zamýšlí Martin Šimečka a Martin Novák. | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy