Není to provokace, ale pocta, hodnotí Němcovova dcera přejmenování náměstí v Praze

Josef Pazderka Josef Pazderka
20. 2. 2020 13:03
Dcera zavražděného ruského politika Borise Němcova Žanna se chystá příští týden do Prahy na slavnostní přejmenování náměstí Pod kaštany u ruského velvyslanectví. Potvrdila to v exkluzivním rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. Odmítla v něm zároveň, že by změna názvu na náměstí Borise Němcova byla provokací vůči ruskému režimu prezidenta Vladimira Putina.
Žanna Němcovová.
Žanna Němcovová. | Foto: ČTK

Jak jste reagovala na zprávu, že se současné vedení pražského magistrátu rozhodlo - po vzoru amerického Washingtonu a litevského Vilniusu - přejmenovat náměstí Pod kaštany u ruského velvyslanectví v Praze po vašem otci?

To rozhodnutí podporuji. 

Kritici mluví o zbytečné provokaci nebo planém gestu, které nikomu nic nepřinese. 

Všimla jsem si, že slovo "provokace" používají někteří politici v momentě, kdy se jim dané rozhodnutí nebo postoj nelíbí a scházejí jim přitom argumenty. To je pravděpodobně i tento případ.

Jde o poctu mému otci Borisi Němcovovi, ruskému liberálnímu politikovi, zavražděnému před pěti lety. To je samo o sobě důležité. Je to významné pro řadu Rusů, kteří sdílejí politické postoje mého otce. Pro ruské úřady jde navíc o dobrý důvod se nad sebou zamyslet.   

Rada hlavního města Prahy chce přejmenování náměstí Pod kaštany stihnout do konce února, nejlépe do výročí smrti vašeho otce, které připadá na 27. února. Pokud se to stihne, dorazíte na ceremonii osobně?  

Ano, dorazím do Prahy v tento den.

Pochod v Moskvě na připomínku smrti Borise Němcova.
Pochod v Moskvě na připomínku smrti Borise Němcova. | Foto: Reuters

Kreml nechce skutečné viníky potrestat

Od vraždy vašeho otce v centru Moskvy uplynulo pět let. Jsou nyní známí pachatelé i objednatelé tohoto zločinu?

Ve vyšetřování pořád zůstávají dva hlavní otazníky: kdo byli objednatelé vraždy a jaký byl její motiv. Odpovědi zatím nemáme. Vyšetřování pokračuje, existuje dokonce zvláštní případ, který má odhalit organizátory i objednatele tohoto činu. Ve skutečnosti se ale nic konkrétního neděje. Samotní pachatelé už jsou za mřížemi, pouze u jednoho z nich - Chamzata Bachajeva - nebyl k dispozici dostatek důkazů.  

Co je podle vás hlavní překážkou dalšího vyšetřování?

Předpokládám, že řada vysoce postavených lidí ve Vyšetřovacím úřadu (Hlavní vyšetřovací úřad Ruské federace, který v roce 2011 nahradil dřívější Vyšetřovací výbor Generálního prokurátora, pozn. red.) stejně jako ruský prezident Vladimir Putin mají k dispozici plné informace o tomto zločinu. Jedinou překážkou vyšetření této vraždy je tedy podle mě neochota režimu zveřejnit tyto informace a potrestat viníky.

Žanna Němcovová (*1984)

Žanna Němcovová dcera Borise Němcova
Foto: ČTK

Ruská novinářka a aktivistka. Je dcerou liberálního politika Borise Němcova, který patřil k nejhlasitějším kritikům režimu prezidenta Vladimira Putina a byl v únoru 2015 zavražděn v centru Moskvy.

Němcovová pracovala jako novinářka a moderátorka v rádiu Echo Moskvy a televizi RBK. Po vraždě otce se kvůli obavám o vlastní bezpečnost přestěhovala do Německa, kde pracuje v ruské redakci stanice Deutsche Welle. Angažuje se i v řadě veřejných aktivit, připomínajících památku jejího otce.

Patří mezi pachatele podle vás i samotný ruský prezident Vladimir Putin?

Nese za čin politickou odpovědnost, mluvila jsem o tom opakovaně. Zaprvé proto, že jde o vraždu politika, jednoho z Putinových nejviditelnějších oponentů. Přestože oficiální vyšetřování zatím motiv nenašlo, já sama kromě toho politického žádný jiný nevidím. To samé si myslí i většina lidí v Rusku, odborníků nebo prostých občanů.    

Politická odpovědnost Vladimira Putina souvisí také s jeho rozhodnutím dohlížet na vyšetřování osobně. V takovém případě by měl být schopen ho dotáhnout do konce. Pokud se tak nestane, musí to konkrétněji zdůvodnit. Zatím jsem o ničem takovém neslyšela.

Mé návrhy na vyslechnutí řady osob, které mohou mít důležité informace k vyšetřování nebo se mohly na tomto zločinu podílet, nebyly vyslyšeny. Ať už jde například o vyslechnutí čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova (Zaur Dadajev, jeden z vrahů, sloužil v praporu Sever, který má sídlo v Čečensku, pozn. red.), nebo Viktora Zolotova (V době vraždy byl vysokým představitelem ministerstva vnitra a spadal pod něj mj. i prapor Sever, pozn. red.). Je to logické, ochota vyšetřovat prostě chybí.        

Letní škola Borise Němcova

V současnosti žijete a pracujete v Německu, v posledních letech se ale čím dál častěji angažujete v Praze. Má to nějaký konkrétní důvod? 

Už potřetí tady organizujeme letní školu žurnalistiky Borise Němcova. Jejím zadáním je naučit mladé novináře, blogery i další nadšence základním pravidlům žurnalistické práce - od toho, jak si založit vlastní médium, až třeba po základy natáčení na video.

Přednášky probíhají v ruštině a cílí na zájemce z tohoto jazykového prostoru. Účastníci většinou vytvářejí i mediální projekty, jejich ukázky i další informace máme na našem webu.

Jde o náš společný projekt s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. S ní jsme taky před třemi lety založili Akademické centrum Borise Němcova pro výzkum Ruska (BNAC). Organizuje veřejné přednášky, každoroční konference, zvláštní semináře pro studenty i vyučující. Chci se stát spolupředsedkyní tohoto centra a více se v něm angažovat.

Jaký zájem je v ruském jazykovém prostředí o letní novinářskou školu Borise Němcova?

Čísla postupně rostou. V roce 2018, tedy prvním roce fungování, jsme na 30 míst měli více než 400 zájemců. V druhém druhém, 2019, jich bylo na stejný počet míst už 612. Letos uvidíme. 

Video z roku února 2015: V Moskvě zastřelili Borise Němcova 

V centru Moskvy v pátek večer neznámý útočník čtyřmi ranami zastřelil známého kritika Kremlu Borise Němcova. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy