Není to provokace, ale pocta, hodnotí Němcovova dcera přejmenování náměstí v Praze

Josef Pazderka Josef Pazderka
20. 2. 2020 13:03
Dcera zavražděného ruského politika Borise Němcova Žanna se chystá příští týden do Prahy na slavnostní přejmenování náměstí Pod kaštany u ruského velvyslanectví. Potvrdila to v exkluzivním rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. Odmítla v něm zároveň, že by změna názvu na náměstí Borise Němcova byla provokací vůči ruskému režimu prezidenta Vladimira Putina.
Žanna Němcovová.
Žanna Němcovová. | Foto: ČTK

Jak jste reagovala na zprávu, že se současné vedení pražského magistrátu rozhodlo - po vzoru amerického Washingtonu a litevského Vilniusu - přejmenovat náměstí Pod kaštany u ruského velvyslanectví v Praze po vašem otci?

To rozhodnutí podporuji. 

Kritici mluví o zbytečné provokaci nebo planém gestu, které nikomu nic nepřinese. 

Všimla jsem si, že slovo "provokace" používají někteří politici v momentě, kdy se jim dané rozhodnutí nebo postoj nelíbí a scházejí jim přitom argumenty. To je pravděpodobně i tento případ.

Jde o poctu mému otci Borisi Němcovovi, ruskému liberálnímu politikovi, zavražděnému před pěti lety. To je samo o sobě důležité. Je to významné pro řadu Rusů, kteří sdílejí politické postoje mého otce. Pro ruské úřady jde navíc o dobrý důvod se nad sebou zamyslet.   

Rada hlavního města Prahy chce přejmenování náměstí Pod kaštany stihnout do konce února, nejlépe do výročí smrti vašeho otce, které připadá na 27. února. Pokud se to stihne, dorazíte na ceremonii osobně?  

Ano, dorazím do Prahy v tento den.

Pochod v Moskvě na připomínku smrti Borise Němcova.
Pochod v Moskvě na připomínku smrti Borise Němcova. | Foto: Reuters

Kreml nechce skutečné viníky potrestat

Od vraždy vašeho otce v centru Moskvy uplynulo pět let. Jsou nyní známí pachatelé i objednatelé tohoto zločinu?

Ve vyšetřování pořád zůstávají dva hlavní otazníky: kdo byli objednatelé vraždy a jaký byl její motiv. Odpovědi zatím nemáme. Vyšetřování pokračuje, existuje dokonce zvláštní případ, který má odhalit organizátory i objednatele tohoto činu. Ve skutečnosti se ale nic konkrétního neděje. Samotní pachatelé už jsou za mřížemi, pouze u jednoho z nich - Chamzata Bachajeva - nebyl k dispozici dostatek důkazů.  

Co je podle vás hlavní překážkou dalšího vyšetřování?

Předpokládám, že řada vysoce postavených lidí ve Vyšetřovacím úřadu (Hlavní vyšetřovací úřad Ruské federace, který v roce 2011 nahradil dřívější Vyšetřovací výbor Generálního prokurátora, pozn. red.) stejně jako ruský prezident Vladimir Putin mají k dispozici plné informace o tomto zločinu. Jedinou překážkou vyšetření této vraždy je tedy podle mě neochota režimu zveřejnit tyto informace a potrestat viníky.

Žanna Němcovová (*1984)

Žanna Němcovová dcera Borise Němcova

Ruská novinářka a aktivistka. Je dcerou liberálního politika Borise Němcova, který patřil k nejhlasitějším kritikům režimu prezidenta Vladimira Putina a byl v únoru 2015 zavražděn v centru Moskvy.

Němcovová pracovala jako novinářka a moderátorka v rádiu Echo Moskvy a televizi RBK. Po vraždě otce se kvůli obavám o vlastní bezpečnost přestěhovala do Německa, kde pracuje v ruské redakci stanice Deutsche Welle. Angažuje se i v řadě veřejných aktivit, připomínajících památku jejího otce.

Patří mezi pachatele podle vás i samotný ruský prezident Vladimir Putin?

Nese za čin politickou odpovědnost, mluvila jsem o tom opakovaně. Zaprvé proto, že jde o vraždu politika, jednoho z Putinových nejviditelnějších oponentů. Přestože oficiální vyšetřování zatím motiv nenašlo, já sama kromě toho politického žádný jiný nevidím. To samé si myslí i většina lidí v Rusku, odborníků nebo prostých občanů.    

Politická odpovědnost Vladimira Putina souvisí také s jeho rozhodnutím dohlížet na vyšetřování osobně. V takovém případě by měl být schopen ho dotáhnout do konce. Pokud se tak nestane, musí to konkrétněji zdůvodnit. Zatím jsem o ničem takovém neslyšela.

Mé návrhy na vyslechnutí řady osob, které mohou mít důležité informace k vyšetřování nebo se mohly na tomto zločinu podílet, nebyly vyslyšeny. Ať už jde například o vyslechnutí čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova (Zaur Dadajev, jeden z vrahů, sloužil v praporu Sever, který má sídlo v Čečensku, pozn. red.), nebo Viktora Zolotova (V době vraždy byl vysokým představitelem ministerstva vnitra a spadal pod něj mj. i prapor Sever, pozn. red.). Je to logické, ochota vyšetřovat prostě chybí.        

Letní škola Borise Němcova

V současnosti žijete a pracujete v Německu, v posledních letech se ale čím dál častěji angažujete v Praze. Má to nějaký konkrétní důvod? 

Už potřetí tady organizujeme letní školu žurnalistiky Borise Němcova. Jejím zadáním je naučit mladé novináře, blogery i další nadšence základním pravidlům žurnalistické práce - od toho, jak si založit vlastní médium, až třeba po základy natáčení na video.

Přednášky probíhají v ruštině a cílí na zájemce z tohoto jazykového prostoru. Účastníci většinou vytvářejí i mediální projekty, jejich ukázky i další informace máme na našem webu.

Jde o náš společný projekt s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. S ní jsme taky před třemi lety založili Akademické centrum Borise Němcova pro výzkum Ruska (BNAC). Organizuje veřejné přednášky, každoroční konference, zvláštní semináře pro studenty i vyučující. Chci se stát spolupředsedkyní tohoto centra a více se v něm angažovat.

Jaký zájem je v ruském jazykovém prostředí o letní novinářskou školu Borise Němcova?

Čísla postupně rostou. V roce 2018, tedy prvním roce fungování, jsme na 30 míst měli více než 400 zájemců. V druhém druhém, 2019, jich bylo na stejný počet míst už 612. Letos uvidíme. 

Video z roku února 2015: V Moskvě zastřelili Borise Němcova 

V centru Moskvy v pátek večer neznámý útočník čtyřmi ranami zastřelil známého kritika Kremlu Borise Němcova. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy