Tisíce demonstrantů uctily v Moskvě památku Borise Němcova. Putin je zloděj, skandovaly

ČTK ČTK
25. 2. 2018 15:30
I přes mrazivé počasí, které v Moskvě panuje, dorazilo na pietní akci asi 4500 lidí.
Uctění památky Borise Němcova v Moskvě u příležitosti tří let od jeho zavraždění.
Uctění památky Borise Němcova v Moskvě u příležitosti tří let od jeho zavraždění. | Foto: Reuters

Moskva/Petrohrad - Tisíce lidí se v neděli podle tiskových agentur zúčastnilo v centru Moskvy pochodu k uctění památky Borise Němcova, opozičního politika a předního kritika ruského prezidenta Vladimira Putina. Němcov byl v ruské metropoli zavražděn před třemi lety.

Demonstranti nesli transparenty s hesly na podporu demokracie, někteří skandovali "Putin je zloděj" nebo "Jsme Boris Němcov", uvedl web Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL).

Na akci podle něj dorazili přední liberální opoziční politici, například Xenija Sobčaková (Občanská iniciativa) a Grigorij Javlinskij (Jabloko), kteří jsou registrováni jako kandidáti pro březnové prezidentské volby v zemi.

Agentura TASS s odvoláním na policii napsala, že na moskevský pochod přišlo zhruba 4500 lidí. Z Petrohradu, kde se konala podobná vzpomínková akce, byla podle RFE/RL ohlášena účast asi 2000 lidí.

Němcov byl zastřelen v únoru 2015, když v centru metropole přecházel most přes řeku Moskvu. Moskevský soud odsoudil za jeho vraždu Čečence Zaura Dadajeva k 20 rokům vězení a čtyři Dadajevovy komplice k trestům odnětí svobody od 11 do 19 let. Podle pozdějšího vyjádření právního zástupce Němcovovy dcery se ale nepodařilo najít skutečné organizátory a objednatele vraždy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy