Tenkrát na Smíchově. Snímky čtvrti, která se z letoviska stala jádrem průmyslu

Tenkrát na Smíchově. Snímky čtvrti, která se z letoviska stala jádrem průmyslu
Ženské domovy v Praze na Smíchově. Rok 1937.
Pokládání nového železničního mostu na Smíchově. Rok 1954.
Pohled na nábřeží Legií na Smíchově k severu. Nedatováno.
Pohled do Zborovské ulice s Albrechtskými kasárnami. Nedatováno.
Foto: Aktuálně.cz / Archiv hlavního města Prahy, Sbírka fotografií, Signatura snímku: I 319
Tomáš Klézl Dan Poláček Tomáš Klézl, Dan Poláček
26. 5. 2022 9:20
Pražská čtvrť Smíchov je známá pro svou průmyslovou a dělnickou minulost. Sídlila zde první manufaktura v Česku, slavný pivovar Staropramen i největší strojní podnik v Rakousku-Uhersku. Původně šlo přitom o oblíbené rekreační místo pražských šlechtických rodin plné honosných vil i zemědělských usedlostí. Před 100 lety se Smíchov stal součástí nově vzniklé metropole - Velké Prahy.

Smíchov je nepřetržitě osídlený už od dob mladší doby kamenné, tedy zhruba sedm tisíc let. Písemné prameny se o životě na tomto území zmiňují od 13. století. Ve Zbraslavské kronice se píše o dřevěném paláci ležícím na "ploché a krásné" rovině mezi Petřínem a Vltavou, ve kterém se konala v roce 1297 hostina po korunovaci Václava II.

Název čtvrti Smíchov se ale poprvé objevuje až na začátku 15. století. O jeho původu se v minulosti vedly spory, nejpravděpodobnější varianta ale je, že jeho tehdejší forma Smiechow pocházela od jména Smiech a znamenala tedy Smíchův dvůr. Pověsti každopádně vypráví o tom, že název souvisí s příběhem o Šemíkovi a Horymírovi, který se měl smát během svého seskoku z Vyšehradu ležícího na protější straně řeky. Podle další teorie si lidé odvodili název od toho, že se ve zdejší osadě "smíchávalo" obyvatelstvo z různých vrstev.

Dříve byly v této lokalitě na levém břehu Vltavy dvě vesnice, které od sebe odděloval Motolský potok. Vedle Smíchova ještě Újezd, v jehož centru - v místech dnešního Arbesova  náměstí - stál zřejmě od druhé poloviny 12. století kostel sv. Jakuba. Blízko kostela vznikl roku 1342 klášter kartuziánů, jehož pozemky se rozkládaly až k dnešnímu náměstí 14. října. Mniši zde zakládali pole, vinice i chmelnice. Poblíž areálu stály na břehu řeky vodní mlýny.

Éra tohoto kláštera netrvala dlouho. Na začátku husitských válek v roce 1419 byl vypleněn a majetek se dostal do držení pražských měšťanů. I proto se v raném novověku severní část Smíchova proměnila v oblíbenou rekreační oblast pražských šlechtických rodů. Ty si zde stavěly zemědělské usedlosti a letohrádky.

Blízkost pražských měst s sebou ale nenesla jen bohatství a rozvoj. Smíchov utrpěl výrazné šrámy během několika obléhání a dobývání města během třicetileté války. Zdejší vinice a zahrady rovněž poničila za sedmileté války pruská armáda, která odsud Prahu ostřelovala. Podle katastru na začátku druhé poloviny 18. století působilo v oblasti jen osm hospodářů.

Mozart, pivo i stroje

Smíchov se ale z četných válek rychle vzpamatoval. Šlechtici si přestavěli hospodářské usedlosti na honosné vily obklopené rozlehlými zahradami a parky, které se stávaly významnými centry kulturního a společenského života. To byl případ i usedlosti Bertramka. Od roku 1784 zde žila operní pěvkyně Josefína Dušková a její manžel, skladatel František Xaver Dušek. Dvakrát je zde navštívil slavný skladatel Wolfgang Amadeus Mozart.

Tenkrát v...

 ● Vršovice ● Karlín ● Strašnice ● Žižkov ● Smíchov ● Vinohrady ● Dejvice ● Břevnov ● Podolí ● Libeň

V té samé době také začíná zásadní období pro budoucnost Smíchova spojené s rozvojem místního průmyslu. Prameny už z roku 1750 hovoří o pravděpodobně první manufaktuře v Praze - provozu na zpracování kůží v areálu zahrady Jana z Westerholdu. 

V první polovině 19. století se rozvíjí potravinářský, textilní i chemický průmysl. Usedlosti a letohrádky měšťané přebudovávají na tovární provozy, vznikají zde bloky patrových domů, městské veřejné budovy i nouzové bydlení pro dělníky. V roce 1852 mezi dnešními ulicemi Plzeňská, Štefánikova a Kartouzská vyrostla továrna na stroje a vagony Františka Ringhoffera, pozdějšího smíchovského starosty a zemského poslance.

Ringhofferovy závody se staly největším strojním podnikem v celém Rakousku-Uhersku. V roce 1869 získal Smíchov další podnik neodmyslitelně spojený s jeho historií - Akcionářský pivovar, pozdější Staropramen.

Zásadně se také zlepšila dříve složitá dopravní dostupnost Smíchova. V roce 1862 se otevřelo místní nádraží a o šestnáct let později také Palackého most. Důležitým místem se stala křižovatka Anděl, pojmenovaná podle fresky na jednom z domů. Na přelomu století získala obec první tramvaje, zdroj pitné vody i secesní zástavbu v centrální části.

O rozkvětu Smíchova během druhé poloviny 19. století svědčí také nárůst počtu obyvatel. Zatímco v roce 1869 zde bydlelo přes 15 tisíc lidí, o dvacet let později už to bylo 32 646, více než dvojnásobek. V roce 1903 byl Smíchov povýšen na město. Po Praze, Plzni, Žižkovu a Vinohradech byl pátým největším v zemi, co se týče počtu obyvatel. 

Vzpurná dělnická čtvrť

V roce 1922 se stal Smíchov součástí Velké Prahy, nově vzniklé metropole Československa. Protože ležel relativně blízko centru, vzniklo zde mnoho důležitých úřadů, mimo jiné několik ministerstev. V roce 1930 měl Smíchov už téměř 62 tisíc obyvatel. I přesto, že na svahu strahovského kopce vznikla honosná vilová čtvrť, Smíchov dále platil za průmyslové centrum Prahy a sílilo zde dělnické hnutí - právě tady měla v roce 1921 takzvaný slučovací sjezd Komunistická strana Československa.

Když se ovšem po druhé světové válce dostali komunisté k moci, plánovali ve "své" čtvrti razantní změny. Podle územního plánu z poloviny 50. let chtěli ze Smíchova udělat moderní budovatelské město. Jeho západní část měla být zbourána a nahrazena typizovanou bytovou zástavbou. To se nakonec nestalo. Stavební rozvoj čtvrti za socialismu zpomalil, zásadní ale byl vznik několika klíčových dopravních staveb. Například Strahovského tunelu či dvou stanic metra - Anděl a Smíchovské nádraží.

Již před rokem 1989 docházelo v této části Prahy k postupnému utlumování průmyslu, trend zrychlil v 90. letech. Jediným podnikem, který zde dodnes funguje, je pivovar Staropramen. Nejslavnější ČKD Tatra, která navázala na Ringhofferovy závody, ukončila výrobu v roce 1990 a její areál byl o osm let později zdemolován. Na místě někdejších továren dnes stojí kancelářské budovy nebo obchodní centra. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy