Tenkrát v Karlíně. Historické fotografie čtvrti, kterou demolovaly války i povodně

Tenkrát v Karlíně. Historické fotografie čtvrti, kterou demolovaly války i povodně
Pohled na Karlín z výšky. Uprostřed kostel sv. Cyrila a Metoděje. Konec 19. století.
Pohled na naplavené dříví na Vltavě před Negrelliho viaduktem v Bubnech při povodni 25. a 26. května roku 1872.
Rozsvícený vánoční strom na Cyrilometodějském náměstí. Rok 1950.
Průhled Královskou ulicí (dnes Sokolovská) od křižovatky s Vítkovou ulicí k východu ke Karlínskému náměstí. Rok 1900.
Foto: Aktuálně.cz / Archiv hlavního města Prahy, Sbírka fotografií, Signatura: VIII 1104
Dan Poláček Tomáš Klézl Pavel Švec Dan Poláček, Tomáš Klézl, Pavel Švec
Aktualizováno 5. 6. 2022 11:26
Karlín patří mezi pražské čtvrti, které si za svou existenci prošly vůbec nejvíce proměnami. Jeho rozvoji dlouho bránily přírodní katastrofy i války, změna přišla až v době průmyslové revoluce, kdy se z Karlína stala proslulá průmyslová oblast. Před 100 lety se Karlín stal součástí nově vzniklé metropole - Velké Prahy. Dnes, po ničivé povodni z roku 2002, je byznysovým centrem města.

Karlín se dočkal prvního trvalého osídlení o několik stovek let později než například Smíchov nebo Vršovice, a to zejména kvůli pravidelným záplavám. První zmínka o oblasti mezi Vítkovem a Vltavou pochází už z roku 993, kdy kníže Boleslav II. věnoval mnichům z benediktinského řádu zdejší pozemky. Benediktini tu hospodařili, zakládali pole a pěstovali zeleninu i ovoce.

Ve 13. století se území dostalo do držení řádu křížovníku s červenou hvězdou, kteří na Poříčí založili špitál Na Františku. Podle toho se celé oblasti začalo přezdívat Špitálská pole nebo Špitálsko. Roku 1348 založil Karel IV. Nové Město a Špitálsko od něj oddělil hradbami. Podle nařízení císaře vysázeli Křižovníci na úpatí Vítkova vinice a chmelnice a vzniklo zde i několik hostinců.

Velkou ranou byl pro rozvoj Špitálska začátek 15. století, kdy místní zemědělství nejdříve zlikvidovaly husitské války a následně ničivá povodeň, která lokalitu zaplavila až po úpatí Vítkova. V 16. století se oblast začala vzpamatovávat, na místě vznikaly zahrady a kolem řeky také mlýny. Rozvoj ale opět přerušily další válečné nepokoje spojené s třicetiletou válkou a vpádem švédských vojsk, kvůli čemuž bylo celé Špitálsko srovnáno se zemí.

Zásadním okamžikem v historii Karlína byl velkolepý projekt na výstavbu vojenské invalidovny, která začala v roce 1731. Podle původních plánů měla budova pojmout až 4000 invalidů i s jejich rodinami. Tento na svou dobu velice pokrokový plán ovšem nevyšel. K financování projektu se přislíbil šlechtic Petr Strozzi ze Schrattenhalu, tomu ovšem během stavby došly peníze. 

Nakonec tedy vznikla zhruba jen osmina původního projektu. I tak šlo o impozantní stavbu s pivovarem, jatkami, pekárnou, hospodářským dvorem, prádelnou, řemeslnými dílnami i hasičským sborem. Budova dokázala pojmout 1500 lidí. Rozvoj ostatních částí ovšem zdržovaly další boje - válka o rakouské dědictví, sedmiletá válka i selské povstání. A poté další povodeň.

Srdce průmyslové revoluce

Na konci 18. století místní papírnu odkoupil podnikatel a knihtiskař Johann Ferdinand Schönfeld, přeměnil ji na moderní průmyslový závod a nastartoval tak zdejší rozvoj průmyslu, který navždy změnil tvář území. Odstěhovalo se sem velké množství dělníků a zdvojnásobil se počet domů.

Praha prohlásila Špitálsko svým předměstím a jeho rychlý rozvoj se rozhodla usměrnit urbanistickým plánem. Základem nového území se měly stát tři ulice - dnes známé jako Pobřežní, Sokolovská a Křižíkova.

V této době dostává oblast název Karolinenthal, na počest manželky císaře Františka I. Karolíny Augusty. Češi ovšem preferují jiné varianty - Karolínino údolí, Karolinčany, Karolinov, Karlínov nebo Karlyň. Současný název Karlín se ustálil ve třicátých letech 19. století.

Tenkrát v...

 ● Vršovice ● Karlín ● Strašnice ● Žižkov ● Smíchov ● Vinohrady ● Dejvice ● Břevnov ● Podolí ● Libeň

V dalších letech se stal Karlín srdcem průmyslové revoluce v Česku. Vznikají zde četné továrny, které postupně pohlcují dřívější políčka a zahrady. Mezi ty nejznámější patřily například ty od společnosti Bretfield & Daněk, jejichž haly zabíraly rozlehlé plochy mezi dnešní Křižíkovou, Šaldovou, Pernerovou a Kollárovou ulicí. V roce 1883 se do Karlína stěhuje podnik Františka Křižíka vyrábějící proslulé obloukové elektrické lampy. Vznikají zde také továrny na šumivé nápoje, čokoládu, cukr, lihoviny, svíčky a mnoho dalšího.

Bydlení zajišťuje nová empírová zástavba, mimoto zde roste také dnešní dominanta čtvrti - kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí.

Rozvíjí se také doprava. V první polovině 19. století z Karlína vyjel první parník v Česku, cestu do Drážďan usnadnil nově postavený Negrelliho viadukt. Díky zboření hradeb v 70. letech 19. století se místní dočkali spojení s Prahou první koňskou tramvajovou dráhou, která vedla právě z Karlína na Smíchov.

V roce 1903 se Karlín stává městem a dochází k jeho dalšímu rozvoji - tentokrát dál na východ až k Invalidovně, kde rostou nové třípatrové secesní činžáky.

Z chátrající čtvrti centrem obchodu

Čerstvé město Karlín patřilo na začátku 20. století k těm, které se odmítaly připojit k rozšiřující se Praze - zejména kvůli strachu ze ztráty pravomocí a vyšším daním. Nastala tak kuriózní situace, kdy byl Karlín odříznutý pražskými městskými částmi, tedy Holešovicemi, Libní a Starým Městem, a vrchem Vítkov. 

V roce 1922 už se ovšem stal součástí nově vzniklé metropole - Velké Prahy. Mizí většina empírové výstavby a nahrazují ji až šestipatrové činžáky. Jinak se ale urbanistický rozvoj čtvrti téměř zastavil a nepokračoval ani po druhé světové válce. Nové budovy se zde téměř nestavěly a ty stávající chátraly. Jednou z výjimek byl vznik experimentálního sídliště Invalidovna v 60. letech. To je dnes považováno za jedno z nejhodnotnějších v Česku.

Další a zatím poslední velkou ránou pro Karlín se staly povodně v roce 2002. Voda zatopila celou čtvrť, její část zdemolovala a způsobila pád několika domů. Tato přírodní katastrofa ovšem urychlila přeměnu Karlína z chátrající průmyslové čtvrti v moderní pražské byznysové centrum. Od povodní dodnes probíhá intenzivní přestavba Karlína a ten tak zažívá dosud nevídaný rozvoj.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy