továrna

Volkswagen odkládá rozhodnutí o možné továrně na baterie v Česku

Automobilový koncern Volkswagen o několik měsíců odkládá rozhodnutí o tom, kde ve východní Evropě postaví továrnu na baterie do elektroaut. Koncern v prohlášení, které novinářům poskytl mluvčí automobilky Škoda Auto Pavel Jína, mimo jiné uvádí, že vzhledem k současné energetické krizi není třeba jednat okamžitě. Původně se očekávalo, že Volkswagen výběr místa pro továrnu oznámí v pátek 16. prosince. O projekt takzvané gigafactory až za 120 miliard korun se uchází i Česko, které Volkswagenu nabízí pro výstavbu letiště v Líních u Plzně.

"Žádné rozhodnutí zatím nepadlo, proces vyhodnocování pokračuje. Před investováním miliard eur budou během následujících týdnů a měsíců znovu pečlivě posouzeny plány pro jednotlivé regiony," uvedl Volkswagen, který spolu s dceřinou společností PowerCo nadále hledá vhodné lokality. "Není potřeba učinit rozhodnutí okamžitě, protože doposud učiněné kroky koncernu zaručují pokrytí dodávek baterií do roku 2028," doplnil koncern.

Volkswagen rovněž uvedl, že není pod tlakem, aby jednal hned. "V kontextu panující situace bude rozhodovacímu procesu věnováno více času. Mezi důvody patří stávající ekonomická situace, současné ceny energií a rámcové podmínky zahrnující státní podporu," upozornil koncern na dopady současné energetické krize. "Je také potřeba dořešit některé místní otázky," dodal koncern.

Podle Volkswagenu nyní nemá rozhodovací proces dopad na plánovaný začátek stavby a výroby. Koncern by chtěl začít stavět koncem roku 2024 a vyrábět články do baterií od roku 2027.

Zdroj: ČTK

Návrh vládního usnesení na přípravu plochy na gigafactory u Plzně je hotový

Plzeňský kraj už má návrh vládního usnesení, které se zabývá výstavbou strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně (SPP) na 400hektarovém letišti. Mohla by tam vzniknout továrna na výrobu baterií do elektroaut, takzvaná gigafactory. Největší zájem má německá automobilka Volkswagen, která by podle kraje investovala až 120 miliard korun a zaměstnala až 4500 lidí. Český stát by podle návrhu usnesení vložil do přípravy území devět miliard, demolice budov na letišti mají začít ještě letos. Park by měl být připravený pro strategického investora do roku 2027. Kraj vládě obratem zašle případné připomínky. Řekl to v pondělí hejtman Rudolf Špoták (Piráti).

"Nemáme tam ale v zásadě žádný primární problém," uvedl. Dodal, že projekt koordinují na setkáních se zástupci ministerstev i a agentury CzechInvest. Kraj chápe SPP jako strategickou rozvojovou zónu pro průmysl s vysokou přidanou hodnotou a měl by být podle návrhu usnesení koordinátorem a zřizovatelem parku. Krajská rada ani zastupitelstvo návrh podle hejtmana schvalovat nebudou, pouze vláda. To by se mohlo stát na konci letních prázdnin, až návrh bude mít za sebou meziresortní připomínkové řízení.

Zdroj: ČTK
Pokračovat