pivovar

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK

Počty minipivovarů podle svazu koronavirus nesnížil, je jich kolem 480

Počty minipivovarů v loňském roce navzdory pandemii neklesly. Sice jich pět zavřelo a 20 omezilo provoz, naopak 29 jich zahájilo činnost. Většinou šlo o již déle připravované projekty. Letos otevřelo nejspíš šest, celkem jich tak je přes 480, uvedl na tiskové konferenci prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Na začátku pandemie očekával, že změní majitele nebo zavře 40 procent z českých malých pivních producentů. Ceny piva z od nejmenších producentů rostou, podle prezidenta budou stoupat i nadále kvůli zvyšující se ceně lidské práce, která tvoří 60 až 80 procent ze spotřebitelské ceny. U velkých pivovarů tvoří lidská práce řádově nižší podíl, dodal.

"Pro nás to znamenalo v roce 2020 propad asi 30 procent ve výrobě. Když si vezmete, že velké pivovary měly propad šest až sedm procent, tak vidíte, že naše závislost na restauracích a prodejcích dobrého piva se promítla velmi výrazně. Trend pokračoval i v letošním roce, ale pivovary na to byly lépe připravené," řekl Šuráň. Nyní je podle něj výroba minipivovarů nižší o pět až deset procent proti předkoronavirovému období.

Pivo z minipivovarů bude podle něj zdražovat, a to i kvůli růstu cen pohonných hmot, které se následně promítají do cen sladu nebo chmele. "Máme jediné jistoty: Že umřeme a že pivo bude dražší. Cenové pohyby budou, ale jenom vzhůru," uzavřel.

Zdroj: ČTK

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Předpokládá to vládní novela, kterou Sněmovna podle dnešního stanoviska svého rozpočtového výboru schválí. Nyní platí tento princip v souvislosti s koronavirovou krizí do konce letošního roku. Předloha, o níž by měli poslanci hlasovat ve čtvrtek, jej zavádí trvale.

Možnost vracení nespotřebovaného piva určeného k likvidaci či přepracování zpět do režimu podmíněného osvobození od daně mají pivovary od jara. Před epidemií koronaviru zákon převod piva zpět do daňového skladu neumožňoval. Od příštího roku nebude přesun vyžadovat povolení jako nyní, ale rozhodnutí, což by mělo snížit administrativu. Kontrolu likvidace piva by prováděla celní správa.

Pokračovat