Tenkrát na Vinohradech. Nejprve tu byla pole, pak jedna z nejúžasnějších čtvrtí světa

Tenkrát na Vinohradech. Nejprve tu byla pole, pak jedna z nejúžasnějších čtvrtí světa
Pohled do Hradešínské ulice, kde na konci 19. století začala vznikat vilová čtvrť. Vpravo v pozadí vinohradský pivovar. Rok 1908.
Průhled Wilsonovou ulicí s budovou Nového německého divadla (Státní opera), dnešní Wilsonovo nádraží v pozadí. Snímek pořízen mezi lety 1910 a 1915.
Pohled na stejný rybníček před nádražím císaře Františka Josefa I., v té době již byla budova v secesní podobě.
Pohled na dnešní náměstí Míru na Vinohradech se zastávkou tramvaje a tramvajemi. Vlevo kostel sv. Ludmily. Rok 1897.
Foto: Aktuálně.cz / Archiv hlavního města Prahy, Sbírka fotografií, Signarura, I 4544
Pavel Švec Dan Poláček Pavel Švec, Dan Poláček
9. 6. 2022 9:08
Vinohrady vznikaly na prostorném návrší za Prahou velmi velkoryse. Široké bulváry se tu střídaly s parky. I proto tato čtvrť patří mezi nejprestižnější adresy. Je tomu tak dnes a bylo to tak i před sto lety, kdy tehdy samostatné město pohltila nově vzniklá metropole - Velká Praha. Vinohrady tvoří typické městské bloky domů, ale ukrývají i unikátní vilovou čtvrť, kde žila tehdejší pražská smetánka.

Praha, Brno, Moravská Ostrava, Bratislava, Královské Vinohrady. Takové bylo pořadí největších měst Československa ještě v roce 1921. Tehdy žilo na Vinohradech k devadesáti tisícům obyvatel (v roce 1930 již 95,5 tisíce). To měly za sebou mimořádně dynamický vývoj, jen o čtyřicet let dříve zde, na návrší východně od břehů Vltavy, za hradbami Nového Města pražského, bydlela pouhá šestina tohoto počtu.

Před stoletím se páté největší město republiky začlenilo do nově vzniklé Velké Prahy a okamžitě se stalo jednou z nejatraktivnějších čtvrtí. A tak to platí doposud. Na podzim roku 2021 se dokonce Vinohrady umístily na dvaatřicátém místě v žebříčku mezinárodního magazínu Time Out nejvíce "cool" čtvrtí na světě.

Tato část města, jejíž tvar připomíná hasičskou sekerku, těží zejména z velkoryse širokých ulic a svých mnoha parků. Namátkou: sady Svatopluka Čecha či bratří Čapků, náměstí Jiřího z Poděbrad, náměstí Míru nebo rozlehlé parky Grébovka, Folimanka a Riegerovy sady. 

Před několika stoletími zvlněné krajině budoucích Královských Vinohrad dominovaly vinice, o něco později pole, louky, zahrady, sady a hospodářské usedlosti. Postupně se začala objevovat letní sídla, aby vše ve druhé polovině 19. století pohltila typická městská zástavba s centrem v okolí dnešního náměstí Míru - včetně novogotického kostela sv. Ludmily (1893), neorenesančního divadla (1909) či společenského Národního domu (1894).

Prostranství od Nového Města až k východní hranici Vinohrad protnuly hlavní třídy, Francouzská, respektive Ruská, Korunní a Vinohradská, která kopírovala starou cestu na Kutnou Horu. Výškové rozdíly byly v mnoha případech vyrovnány odkopáním zeminy či její navážkou. Například právě z Korunní ulice do nynější Vinohradské.

Stavební rozmach nebývalých rozměrů mimo jiné souvisí i s prohlášením Prahy za otevřené město v roce 1866, které nepřineslo jen bourání hradeb, ale i zrušení zákazu stavební činnosti v pásu kolem nich. Někdejší Viniční Hory se roku 1867 přejmenovaly na Královskou Vinohradskou obec, v roce 1875 došlo k rozdělení velkého území, kdy se odloučil budoucí Žižkov, a o čtyři roky později se Vinohrady staly městem. Žižkov získal status města až v roce 1881.

Po zahájení bourání pražských hradeb na počátku 70. let 19. století se zde směrem od Národního muzea rozvíjela bytová výstavba vzmáhajících se středních a horních vrstev. Tři roky před koncem století byla zprovozněna tramvajová trať mezi Muzeem a Florou. Vinohrady rostly zejména od 80. let předminulého do 20. let minulého století, od kdy výstavba pokračovala dále na východ, na Ohradu a Malešice.

Tenkrát v...

 ● Vršovice ● Karlín ● Strašnice ● Žižkov ● Smíchov ● Vinohrady ● Dejvice ● Břevnov ● Podolí ● Libeň

V místech, kde se Královské Vinohrady, vystavěné převážně na vyvýšené planině, svažují jižním směrem k říčce Botič do Vršovic, pak začala na přelomu 19. a 20. století vznikat svébytná čtvrť honosných vil. Stráň, orámovaná nahoře Korunní ulicí a dole Ruskou třídou, zažila vrcholný rozvoj ve 20. a 30. letech, kdy čtvrť osídlili pokrokoví intelektuálové, spisovatelé, hudební skladatelé, sochaři i architekti, kteří sem zanesli i nový architektonický styl - modernu.

Vilu si tu postavil slavný architekt Jan Kotěra, bratři Čapkové - malíř Josef a spisovatel Karel, žil tu libretista Adolf Wenig, grafik a scénograf Osvobozeného divadla František Zelenka, postsurrealistický malíř Zbyšek Sion či sochař Ladislav Šaloun, autor monumentálního pomníku mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí.

K významných stavbám Vinohrad patří kostel Nejsvětějšího srdce Páně z přelomu 20. a 30. let minulého století od slovinského architekta Jožeho Plečnika, který stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad, budova tržnice na Vinohradské třídě, novorenesanční vodárenská věž v Korunní či přilehlý sbor církve československé z let 1930-1933, vybudovaný v Dykově ulici podle projektu architekta Pavla Janáka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy