Liberec - Bývalým koaličním partnerům v čele s ČSSD se podařilo svrhnout libereckého primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberec).
Jeho poslední den v čele města přímo v sále, kde zastupitelé zasedali, sledovaly zhruba dvě stovky lidí, většinou Korytářovi příznivci.
Kromě něj padl i náměstek Jaromír Baxa a radní Květoslava Morávková (oba Změna pro Liberec).
"Budeme se maximálně snažit, aby změny, které jsme v Liberci zahájili, dál pokračovaly," prohlásil Korytář poté, co 26 z 39 zastupitelů rozhodlo v tajném hlasování o jeho konci v čele radnice.
Podle sociální demokracie byl odvolán, protože se svými koaličními kolegy ve vedení města nekomunikoval. Poslední tečkou prý bylo, když bez jejich vědomí rozhodl, že novou libereckou tajemnicí bude Alena Dvořáčková.
Korytář připouští, že komunikace s koaličními partnery nebyla ideální. Podle něj je ale skutečným důvodem odvolání to, že zastavil dvě podezřelé zakázky za zhruba půl miliardy korun.
Dostavbu bazénu by měl mít na starosti Syner, firma Chládek a Tintěra má zrekonstruovat místní lázně.
Jsou smlouvy nevýhodné? ČSSD a ODS to odmítá
Redakce Aktuálně.cz má k dispozici posudky, které říkají, že připravené smlouvy, které Korytář odmítl podepsat, jsou pro město nevýhodné. Mimo jiné také proto se v týdnu rozhodl, že podá trestní oznámení.
Protikorupční policie by se podle Korytáře měla zabývat i účastí bývalého primátora Jiřího Kittnera a jeho stranického kolegy z ODS Tomáše Hampla ve výběrové komisi u těchto zakázek.
Kittner byl v minulosti ekonomickým ředitelem Syneru. Hampl byl členem představenstva Investorsko Inženýrské společnosti, jež byla dceřinou firmou Syneru.
Podle Korytáře smlouvy připravovali advokáti Zdeněk Holásek a Hana Potůčková. Ta byla v minulosti členkou dozorčí rady Investorsko Inženýrské. Holásek je podle Korytáře dokonce právním zástupcem Syneru.
Bývalé vedení města, za jehož vlády smlouvy vznikly, tvrdí, že chybu neudělalo. "Jsou standardní. Postavilo se podle nich již dost staveb a nemyslím si, že by s nimi byl problém," prohlásil pro Aktuálně.cz bývalý primátor Jiří Kittner.
A tvrdí to i ČSSD. Ta si nechala zpracovat posudek, ze kterého vyplývá, že smlouvy jsou v pořádku. Všechny strany bývalé koalice však podaly podnět, aby sporné zakázky prověřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Primátor chtěl odvolat náměstka Martina, neuspěl
Změna pro Liberec chtěla odvolat náměstka Lukáše Martina (ČSSD). Strana, která vyhrála volby, ale bod na program jednání neprotlačila.
Deník Aktuálně.cz informoval, že právě Martin tajně jednal o prodeji technických služeb s šéfem společnosti Dora Services Jiřím Macounem. Ten následně vedení města napsal dopis. V něm uvedl, že má o městskou firmu vážný zájem.
Podle Macouna mu Martin při jednání řekl, že "za jistých okolností" by se prodej technických služeb mohl na program dne dostat. Martin to popírá. "Nevyjednávali jsme ani o podmínkách, ani o ceně," řekl Aktuálně.cz.