Syner dříve získával až 38 % zakázek, tvrdí Korytář

ČTK ČTK
11. 4. 2011 20:51
Kittner se brání: Korytář si vybral období 2000-2004 účelově, Syner tehdy budoval Tipsport arenu
Současný primátor Liberce Jan Korytář v souvislosti s firmou Syner tvrdí, že narušil klientelistický systém získávání zakázek
Současný primátor Liberce Jan Korytář v souvislosti s firmou Syner tvrdí, že narušil klientelistický systém získávání zakázek | Foto: Aktuálně.cz

Liberec- Liberecká firma Syner získala v letech 2000 až 2004 od města Liberec celkem 38 procent vypsaných zakázek. Na tiskové konferenci to v pondělí uvedl primátor města Jan Korytář (Změna pro Liberec).

Doplnil, že společnost měla přístup k zakázkám díky vazbám společnosti na tehdejší vedení města, kterým byla ODS v čele s primátorem Jiřím Kittnerem.

Korytář reagoval na to, že ho chce zastupitelstvo po rozpadu koalice odvolat z funkce. Tvrdí, že narušil tento klientelistický systém získávání zakázek, a proto se ho chce systém zbavit.

Jedním z hlavních kontaktů pro zakázky na radnici měl být podle Korytáře bývalý primátor Kittner. "Před nástupem na radnici pracoval jako ekonomický náměstek Syneru," podotkl Korytář.

Doplnil, že zmíněný počet zakázek ještě není konečný, neboť společnost získávala obchody i od společností ovládaných městem. Například od Severočeské vodárenské společnosti dostal Syner kontrakty za 600 milionů korun, další zakázky prý dodal kraj, vězeňská služba či nemocnice.

Kittner označil Korytářova tvrzení za zkreslující. V době, na kterou Korytář upozornil, byla totiž podle Kittnera vypsána veřejná soutěž na nákladnou stavbu liberecké Tipsport areny. Areál budoval společně se svými dodavateli právě Syner a Korytář si proto toto období vybral záměrně a účelově. "Když si vezmete kterékoliv jiné, tak to neplatí," řekl exprimátor Liberce.

Rozhodili jsme systém a ten se brání

"Pokud se nedíváme jen na propojení města Liberec - Syner, ale na zakázky veřejného sektoru jako celku nebo na zakázky, které vyžadovaly politické rozhodnutí, je objem zakázek firmy Syner v Liberci významně vyšší, než jaký firma obvykle prezentuje v médiích. Dosahuje hodnoty téměř deset miliard korun," uvedl ředitel Transparency Internacional David Ondráčka.

Korytář na propojení Syneru s bývalým vedením města poukázal v té souvislosti, že mu hrozí odvolání z funkce. Na radnici se totiž rozpadla koalice, kterou tvořila kromě Změny pro Liberec i ČSSD, Liberec občanům a Unie pro sport a zdraví.

Primátor města Liberec - Jiří Kittner - online z radnice.
Primátor města Liberec - Jiří Kittner - online z radnice. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Celé to vzniklo tak, že jsem se v úterý rozhodl pozastavit rozhodnutí rady o revitalizaci městských lázní a dostavbě bazénu," řekl Korytář. Dva dny na to ČSSD vystoupila z koalice.

"Pravým důvodem je to, že se nám podařilo zastavit a rozhodit systém, a ten systém se samozřejmě brání," zdůraznil primátor.

Sporné zakázky vyvolaly pozdvižení

Zakázku na revitalizaci městských lázní vyhrála pardubická společnost Chládek a Tintěra. Projekt má stát téměř 300 milionů korun.

Liberecký bazén by měl dostavět Syner, který zvítězil s nejnižší nabídkovou cenou 116 milionů korun. Obě zakázky zadalo ještě předchozí vedení města v čele s ODS, současné začátkem března vybralo vítěze soutěží.

Kvůli těmto dvěma zakázkám se obrátila liberecká ČSSD na Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Strana chce, aby je prověřil.

Korytář zveřejnil podobné informace o Syneru již dříve. Společnost se rozhodla podat na něho a jeho náměstka Jaromíra Baxu žalobu pro poškození dobrého jména firmy.

"Korytář na hrad"

V Liberci se v pondělí odpoledne už podruhé sešli Korytářovi příznivci. Na centrální náměstí Dr. Edvarda Beneše před radnici  přišlo kolem 16:00 asi 200 lidí. Několik z nich i s transparenty, například 'Korytář na Hrad', 'Komu Korytář skutečně vadí?' či 'Liberec bez korupce'.

Řečníci libereckému primátorovi vyjadřovali podporu a za jednoho z hlavních viníků současné situace většinou označovali představitele místní sociální demokracie.

Kromě zastupitelů za sdružení Změna pro Liberec vystoupila ještě Korytářova blízká spolupracovnice Zuzana Kocumová (Unie pro sport a zdraví) a Kamil Jan Svoboda (Liberec občanům), který shromážděným řekl, že si dovede představit pokračování stávající radniční koalice, ovšem bez Jana Korytáře.

Ten na náměstí osobně dorazil až kolem 17:45 a shromážděné vyzval k účasti na středeční demonstraci. Kolem 18:00 poměrně poklidná akce skončila.

 

Právě se děje

před 12 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 32 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 38 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy