reklama
 
 

Syner dříve získával až 38 % zakázek, tvrdí Korytář

11. 4. 2011 20:51
Kittner se brání: Korytář si vybral období 2000-2004 účelově, Syner tehdy budoval Tipsport arenu

Liberec- Liberecká firma Syner získala v letech 2000 až 2004 od města Liberec celkem 38 procent vypsaných zakázek. Na tiskové konferenci to v pondělí uvedl primátor města Jan Korytář (Změna pro Liberec).

Doplnil, že společnost měla přístup k zakázkám díky vazbám společnosti na tehdejší vedení města, kterým byla ODS v čele s primátorem Jiřím Kittnerem.

Korytář reagoval na to, že ho chce zastupitelstvo po rozpadu koalice odvolat z funkce. Tvrdí, že narušil tento klientelistický systém získávání zakázek, a proto se ho chce systém zbavit.

Jedním z hlavních kontaktů pro zakázky na radnici měl být podle Korytáře bývalý primátor Kittner. "Před nástupem na radnici pracoval jako ekonomický náměstek Syneru," podotkl Korytář.

Doplnil, že zmíněný počet zakázek ještě není konečný, neboť společnost získávala obchody i od společností ovládaných městem. Například od Severočeské vodárenské společnosti dostal Syner kontrakty za 600 milionů korun, další zakázky prý dodal kraj, vězeňská služba či nemocnice.

Kittner označil Korytářova tvrzení za zkreslující. V době, na kterou Korytář upozornil, byla totiž podle Kittnera vypsána veřejná soutěž na nákladnou stavbu liberecké Tipsport areny. Areál budoval společně se svými dodavateli právě Syner a Korytář si proto toto období vybral záměrně a účelově. "Když si vezmete kterékoliv jiné, tak to neplatí," řekl exprimátor Liberce.

Rozhodili jsme systém a ten se brání

"Pokud se nedíváme jen na propojení města Liberec - Syner, ale na zakázky veřejného sektoru jako celku nebo na zakázky, které vyžadovaly politické rozhodnutí, je objem zakázek firmy Syner v Liberci významně vyšší, než jaký firma obvykle prezentuje v médiích. Dosahuje hodnoty téměř deset miliard korun," uvedl ředitel Transparency Internacional David Ondráčka.

Korytář na propojení Syneru s bývalým vedením města poukázal v té souvislosti, že mu hrozí odvolání z funkce. Na radnici se totiž rozpadla koalice, kterou tvořila kromě Změny pro Liberec i ČSSD, Liberec občanům a Unie pro sport a zdraví.

"Celé to vzniklo tak, že jsem se v úterý rozhodl pozastavit rozhodnutí rady o revitalizaci městských lázní a dostavbě bazénu," řekl Korytář. Dva dny na to ČSSD vystoupila z koalice.

"Pravým důvodem je to, že se nám podařilo zastavit a rozhodit systém, a ten systém se samozřejmě brání," zdůraznil primátor.

Sporné zakázky vyvolaly pozdvižení

Zakázku na revitalizaci městských lázní vyhrála pardubická společnost Chládek a Tintěra. Projekt má stát téměř 300 milionů korun.

Liberecký bazén by měl dostavět Syner, který zvítězil s nejnižší nabídkovou cenou 116 milionů korun. Obě zakázky zadalo ještě předchozí vedení města v čele s ODS, současné začátkem března vybralo vítěze soutěží.

Kvůli těmto dvěma zakázkám se obrátila liberecká ČSSD na Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Strana chce, aby je prověřil.

Korytář zveřejnil podobné informace o Syneru již dříve. Společnost se rozhodla podat na něho a jeho náměstka Jaromíra Baxu žalobu pro poškození dobrého jména firmy.

"Korytář na hrad"

V Liberci se v pondělí odpoledne už podruhé sešli Korytářovi příznivci. Na centrální náměstí Dr. Edvarda Beneše před radnici  přišlo kolem 16:00 asi 200 lidí. Několik z nich i s transparenty, například 'Korytář na Hrad', 'Komu Korytář skutečně vadí?' či 'Liberec bez korupce'.

Řečníci libereckému primátorovi vyjadřovali podporu a za jednoho z hlavních viníků současné situace většinou označovali představitele místní sociální demokracie.

Kromě zastupitelů za sdružení Změna pro Liberec vystoupila ještě Korytářova blízká spolupracovnice Zuzana Kocumová (Unie pro sport a zdraví) a Kamil Jan Svoboda (Liberec občanům), který shromážděným řekl, že si dovede představit pokračování stávající radniční koalice, ovšem bez Jana Korytáře.

Ten na náměstí osobně dorazil až kolem 17:45 a shromážděné vyzval k účasti na středeční demonstraci. Kolem 18:00 poměrně poklidná akce skončila.

autor: ČTK | 11. 4. 2011 20:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Liberecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama