Primátor Korytář zastavil další dvě podezřelé zakázky

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 3. 2011 21:25
Šéf liberecké radnice preferuje v obou případech nová výběrová řízení
Liberecké firmě Syner se za minulého vedení radnice výborně dařilo. Nyní mu zřejmě začínají horší časy
Liberecké firmě Syner se za minulého vedení radnice výborně dařilo. Nyní mu zřejmě začínají horší časy | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Liberecký primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec) chce zrušit předchozím vedením města zadaná výběrová řízení na rekonstrukci městských lázní a dostavbu bazénu.

Dodavatele stomilionových projektů na začátku března vybrala městská rada. Korytář však v úterý novinářům řekl, že smlouvy s dodavatelskými firmami nepodepíše. Preferuje nová výběrová řízení. Rozhodnutí bude na zastupitelích, kteří se sejdou ve čtvrtek.

V soutěži na dostavbu bazénu zvítězil liberecký Syner. Opravu lázní měla mít na starosti pardubická společnost Chládek a Tintěra. Oba stavební projekty mají schválenou finanční podporu z evropských fondů. Revitalizace městských lázní a dostavba bazénu by podle předpokladu měly dohromady stát více než 400 milionů korun.

"Chci navrhnout zastupitelstvu, aby zrušilo usnesení rady, které vyhlásilo vítěze v těchto dvou zakázkách, protože se mi zdá, že pro to existuje mnoho závažných důvodů," řekl Korytář.

Opírá se o dva právní posudky a také názor Transparency International ČR, podle kterých jsou v zakázkách nedostatky a rizika pro město, například v navyšování ceny staveb formou takzvaných víceprací. Podle primátora by bylo možné vysoutěžit i výhodnější cenu. Obává se rovněž, že by město mohlo o peníze z dotace přijít.

Dotace stihneme vyčerpat, věří primátor

Obě zakázky zadalo ještě minulé vedení Liberce v čele s ODS. Někteří členové nové městské rady později uvedli, že mohly být 'ušity na míru' vybraným firmám. Argumentovali například malým počtem uchazečů, kteří se soutěží účastnili. Podobná podezření se však zatím nepotvrdila.

Oba projekty mají schválenou dotaci z evropských zdrojů. Podle Korytáře by ani úpravy v harmonogramu čerpání peněz nemusely představovat problém, stavby by se posunuly jen v řádu měsíců.

"Existuje prostor zhruba 15, respektive 30 měsíců pro to, abychom dokázali dotaci vyčerpat," dodal Korytář. Patnáctiměsíční rezerva je podle něj v případě rekonstrukce lázní, u bazénu je dvojnásobná.

Do budovy městských lázní by se po rekonstrukci měla nastěhovat liberecká oblastní galerie, která sídlí v už nevyhovujících prostorách. Projekt dostavby libereckého plaveckého bazénu počítá s vybudováním nového pětadvacetimetrového bazénu a také věže s možností výuky potápění.

 

Právě se děje

Další zprávy