Boj o Liberec: Primátor podezřelé smlouvy nepodepsal

Radek Nohl Radek Nohl
4. 4. 2011 22:10
Podle náměstkyně primátora Zuzany Kocumové bylo výběrové řízení "velmi netradiční"
Jednu zakázku získala i společnost Syner.
Jednu zakázku získala i společnost Syner. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Ve smlouvách na dva obří projekty za půl miliardy korun, kvůli kterým to v Liberci vře, je podle Transparency International a nezávislých advokátů mnoho závažných chyb.

Analýzy, které má Aktuálně.cz k dispozici, tvrdí, že město například nemůže průběh staveb kontrolovat. Mělo by také každý měsíc platit za práce bez ohledu na to, zda budou podle stavební dokumentace provedeny.

Bývalé vedení města, za jehož vlády smlouvy vznikly, tvrdí, že chybu neudělalo. "Jsou standardní. Postavilo se podle nich již dost staveb a nemyslím si, že by s nimi byl problém," prohlásil pro Aktuálně.cz bývalý primátor Jiří Kittner (ODS).

Podle současného primátora Liberce Jana Korytáře (Změna pro Liberec) bylo ale výběrové řízení netransparentní. Proto se také rozhodl, že se Synerem a firmou Chládek a Tintěra, které zakázky získaly, smlouvy nepodepíše. "Je to moje politické riziko," řekl Aktuálně.cz Korytář.

Také podle jeho náměstkyně Zuzany Kocumové (Unie pro sport a zdraví) bylo výběrové řízení "velmi netradiční" a vysoutěžené ceny rozhodně nejsou nejlepší.

Liberec může přijít o stamiliony z EU

Kvůli všem chybám, které se ve smlouvách objevily, může podle ředitele Transparency International Davida Ondračky přijít město o část dotace z Evropské unie. "Liberec není v takové finanční kondici, aby obě stavby platil z vlastní kapsy," podotkla Kocumová.

Kittner ale jakékoli chyby popírá. Aby prokázal, že zakázky byly v pořádku, nechal si vypracovat oponentní posudek. "Nemyslím si, že ve smlouvách jsou závažná pochybení," prohlásil současný liberecký zastupitel.

Bývalý primátor Liberce Jiří Kittner (ODS) vinu popírá.
Bývalý primátor Liberce Jiří Kittner (ODS) vinu popírá. | Foto: Ondřej Besperát

Náměstek primátora Jiří Šolc (Liberec občanům) s tím nesouhlasí. "Kdybych ale měl jistotu, že bylo výběrové řízení šité nějaké firmě na míru, tak jdu rovnou na policii. Takové podezření nemám," řekl Šolc.

Podle posudků je pro město nevýhodná i mandátní smlouva, která je podepsaná s firmou Investing CZ. Ta má průběh staveb kontrolovat.

Jen pro připomenutí: majitelem společnosti je Josef Nadrchal, kterého státní zástupce před několika dny obžaloval ze spáchání trestného činu.

Nadrchal společně s bývalým rektorem liberecké univerzity Vojtěchem Konopou měli bez výběrového řízení přihrát tendr stavební společnosti Syner, známé i kvůli takzvané "karlovarské losovačce", o které se navíc kvůli vazbám na politiky z ODS mluví jako o symbolu klientelismu.

Dostal Syner díky liberecké radnici 10 miliard korun?

Generální ředitel Syneru Martin Borovička to popíra. Podle něj firma od roku 2007 nedostala od města jedinou zakázku. "Distancujeme se od politických her primátora," dodal Borovička.

Foto: Ondřej Besperát

Současné vedení radnice si ale nechává vypracovávat analýzu, z níž má vyplynout, jaký objem zakázek Syner a s ním provázané společnosti díky liberecké radnici v minulosti získaly.

Podle náměstka libereckého primátora Jaromíra Baxy se suma za posledních dvanáct let blíží k deseti miliardám.

"Do částky jsou zahrnuty nejen přímé zakázky zadané městem, ale i od městských společností, vodárenské společnosti, kde má město podíl, či na kraji, kde ODS vládla do roku 2008. Dále se jedná o akce, kde město svým rozhodnutím vytvořilo pro společnost podmínky, jako je změna územního plánu, prodej pozemků a podobně," prohlásil pro Aktuálně.cz Baxa.

Kvůli dvěma zakázkám někteří zastupitelé požadují, aby byla zřízena speciální komise. Každá strana má do ní vyslat svého zastupitele a jednoho odborníka.

"Smlouvy je nutné prověřit. Nemůžeme ale dát jen na dokumenty, které jsme dostali těsně před zasedáním zastupitelstva," prohlásil zastupitel Ondřej Červinka (ODS), který byl v minulosti Kittnerovým náměstkem.

Vznik komise minulý týden ale zastupitelé odmítli. Nehlasovali pro ni i členové strany Změna pro Liberec. K myšlence se zřejmě v úterý vrátí liberečtí radní.

 

Právě se děje

před 34 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 54 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 1 hodinou

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy