Boj o Liberec: Primátor podezřelé smlouvy nepodepsal

Radek Nohl Radek Nohl
4. 4. 2011 22:10
Podle náměstkyně primátora Zuzany Kocumové bylo výběrové řízení "velmi netradiční"
Jednu zakázku získala i společnost Syner.
Jednu zakázku získala i společnost Syner. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Ve smlouvách na dva obří projekty za půl miliardy korun, kvůli kterým to v Liberci vře, je podle Transparency International a nezávislých advokátů mnoho závažných chyb.

Analýzy, které má Aktuálně.cz k dispozici, tvrdí, že město například nemůže průběh staveb kontrolovat. Mělo by také každý měsíc platit za práce bez ohledu na to, zda budou podle stavební dokumentace provedeny.

Bývalé vedení města, za jehož vlády smlouvy vznikly, tvrdí, že chybu neudělalo. "Jsou standardní. Postavilo se podle nich již dost staveb a nemyslím si, že by s nimi byl problém," prohlásil pro Aktuálně.cz bývalý primátor Jiří Kittner (ODS).

Podle současného primátora Liberce Jana Korytáře (Změna pro Liberec) bylo ale výběrové řízení netransparentní. Proto se také rozhodl, že se Synerem a firmou Chládek a Tintěra, které zakázky získaly, smlouvy nepodepíše. "Je to moje politické riziko," řekl Aktuálně.cz Korytář.

Také podle jeho náměstkyně Zuzany Kocumové (Unie pro sport a zdraví) bylo výběrové řízení "velmi netradiční" a vysoutěžené ceny rozhodně nejsou nejlepší.

Liberec může přijít o stamiliony z EU

Kvůli všem chybám, které se ve smlouvách objevily, může podle ředitele Transparency International Davida Ondračky přijít město o část dotace z Evropské unie. "Liberec není v takové finanční kondici, aby obě stavby platil z vlastní kapsy," podotkla Kocumová.

Kittner ale jakékoli chyby popírá. Aby prokázal, že zakázky byly v pořádku, nechal si vypracovat oponentní posudek. "Nemyslím si, že ve smlouvách jsou závažná pochybení," prohlásil současný liberecký zastupitel.

Bývalý primátor Liberce Jiří Kittner (ODS) vinu popírá.
Bývalý primátor Liberce Jiří Kittner (ODS) vinu popírá. | Foto: Ondřej Besperát

Náměstek primátora Jiří Šolc (Liberec občanům) s tím nesouhlasí. "Kdybych ale měl jistotu, že bylo výběrové řízení šité nějaké firmě na míru, tak jdu rovnou na policii. Takové podezření nemám," řekl Šolc.

Podle posudků je pro město nevýhodná i mandátní smlouva, která je podepsaná s firmou Investing CZ. Ta má průběh staveb kontrolovat.

Jen pro připomenutí: majitelem společnosti je Josef Nadrchal, kterého státní zástupce před několika dny obžaloval ze spáchání trestného činu.

Nadrchal společně s bývalým rektorem liberecké univerzity Vojtěchem Konopou měli bez výběrového řízení přihrát tendr stavební společnosti Syner, známé i kvůli takzvané "karlovarské losovačce", o které se navíc kvůli vazbám na politiky z ODS mluví jako o symbolu klientelismu.

Dostal Syner díky liberecké radnici 10 miliard korun?

Generální ředitel Syneru Martin Borovička to popíra. Podle něj firma od roku 2007 nedostala od města jedinou zakázku. "Distancujeme se od politických her primátora," dodal Borovička.

Foto: Ondřej Besperát

Současné vedení radnice si ale nechává vypracovávat analýzu, z níž má vyplynout, jaký objem zakázek Syner a s ním provázané společnosti díky liberecké radnici v minulosti získaly.

Podle náměstka libereckého primátora Jaromíra Baxy se suma za posledních dvanáct let blíží k deseti miliardám.

"Do částky jsou zahrnuty nejen přímé zakázky zadané městem, ale i od městských společností, vodárenské společnosti, kde má město podíl, či na kraji, kde ODS vládla do roku 2008. Dále se jedná o akce, kde město svým rozhodnutím vytvořilo pro společnost podmínky, jako je změna územního plánu, prodej pozemků a podobně," prohlásil pro Aktuálně.cz Baxa.

Kvůli dvěma zakázkám někteří zastupitelé požadují, aby byla zřízena speciální komise. Každá strana má do ní vyslat svého zastupitele a jednoho odborníka.

"Smlouvy je nutné prověřit. Nemůžeme ale dát jen na dokumenty, které jsme dostali těsně před zasedáním zastupitelstva," prohlásil zastupitel Ondřej Červinka (ODS), který byl v minulosti Kittnerovým náměstkem.

Vznik komise minulý týden ale zastupitelé odmítli. Nehlasovali pro ni i členové strany Změna pro Liberec. K myšlence se zřejmě v úterý vrátí liberečtí radní.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy