Změna pro Liberec je proti vznikající menšinové koalici

Mediafax
8. 4. 2011 17:21
ČSSD na odpoledním jednání odmítla jakoukoliv spolupráci s libereckou ODS
Liberecký magistrát
Liberecký magistrát | Foto: Portál statutárního města Liberec

Liberec - Vznikající menšinovou koalici osmnácti zastupitelů ze čtyř zastupitelských klubů nepodpoří ve vedení města Změna pro Liberec. ČSSD na odpoledním jednání odmítla jakoukoliv spolupráci s místní ODS.

Zastupitel Josef Šedlbauer v pátek poslal agentuře Mediafax prohlášení, které obsahuje výzvu k dalšímu jednání.

"Uskupení osmnácti zastupitelů z ČSSD, Liberec občanům, Věcí veřejných a Unie pro sport a zdraví považujeme za nestabilní a nevhodné pro ekonomicky i politicky komplikovanou situaci, ve které se Liberec nachází. Vyzýváme zastupitelské kluby k dalšímu kolu jednání o dostatečně široké koalici, která bude mít sílu a vůli prosazovat veřejný zájem spíše než klientelistické vazby," uvádí se v prohlášení.

V pátek odpoledne o koalici v Liberci jednali se zástupci liberecké ČSSD špičky sociální demokracie v Lidovém domě. Shodli se jen na jednom, ODS na radnici pustit nechtějí. Závazné doporučení ovšem vedení ČSSD libereckým politikům nedalo, jen neformální.

Podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera nepřipadá v úvahu jakákoli varianta závislá na podpoře ODS, tedy ani tichá podpora. Liberečtí sociální demokraté pak podle něj vedení ČSSD ujistili, že při vyjednávání nové vlády na tamní radnici se rovněž chtějí vlivu ODS vyhnout.

Koalice se rozpadla minulý týden

Koalice v Liberci se rozpadla minulý týden, když klub ČSSD vypověděl koaliční smlouvu a při jednání zastupitelstva navrhl odvolání primátora Jana Korytáře a dalších dvou radních za Změnu pro Liberec.

Korytář pro věcné chyby odmítl v noci na pátek bod projednat a schůze zastupitelstva krátce na to skončila. Zastupitelé se k opakované schůzi sejdou 16. dubna.

V komunálních volbách zvítězila v Liberci Změna pro Liberec, která v devětatřicetičlenném zastupitelstvu obsadila devět mandátů. Původní koalici spolu s ní vytvořila ČSSD (7 zastupitelů), Liberec občanům (6) a Unie pro sport a zdraví (3). Do opozice se po dvaceti letech dostala ODS (8), KSČM (3) a Věci veřejné (3).

 

Právě se děje

před 56 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 58 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy