Před soud jde 23 libereckých politiků, včetně Kittnera

Domácí Domácí
2. 3. 2011 16:43
Bývalí zastupitelé podle obžaloby nevýhodně prodali pozemky pod Ještědem
Bývalý primátor města Jiří Kittner (vpravo)
Bývalý primátor města Jiří Kittner (vpravo) | Foto: Jan Langer

Liberec - Státní zástupkyně podala po více než dvouletém vyšetřování žalobu na 23 členů bývalého zastupitelstva města Liberec.

Bývalý primátor města Jiří Kittner a další zastupitelé napříč politickým spektrem byli již dříve obviněni za to, že odhlasovali prodej pozemků pod Ještědem bez výběrového řízení.

Vše odstartovalo už v dubnu 2007, kdy zastupitelé zvedli ruku pro prodej městského pozemku bez jakéhokoli výběrového řízení. Dvě parcely o celkové výměře 3344 metrů čtverečních získali manželé Karel a Libuše Volavkovi za 1,49 milionů korun.

"Tím měli z vědomé nedbalosti způsobit Městu Liberec škodu ve výši přesahující 3,5 mil. Kč," uvedlo státní zastupitelství s tím, že obžalovaným hrozí za porušování povinnosti při správě cizího majetku až tři roky.

Nejde však o jedinou kauzu, která se bývalého primátora Liberce blízce dotýká.

Město pod jeho vedením také ostře zkritizoval Nejvyšší kontrolní úřad za hospodaření se státními dotacemi na výstavbu sportovních areálu na Ještědu a Vesci, určených pro mistrovství světa v klasickém lyžování.

Podle zprávy NKÚ se v Liberci účelově dělily zakázky, čímž byl porušován zákon. Liberec rovněž pravidelně kritizovala pro neprůhlednost zadávání veřejných zakázek Transparenci International.

Zejména pro blízké vazby mezi politickou elitou liberecké ODS a stavební společností Syner. Jiří Kittner jakékoli zvýhodňování této společnosti ze strany radnice vždy odmítal.

Podpora premiéra

Před komunálními volbami v loňském roce veřejně podpořil Kittnera jeho stranický kolega a současný předseda vlády Petr Nečas.

"Podpořil jsem liberecké kandidáty za ODS, protože věřím jejich odhodlání i schopnosti město dále rozvíjet," řekl Aktuálně.cz. premiér, který na heslech o nesmlouvavém boji s korupcí postavil kampaň před volbami do sněmovny a zejména svůj útok na nejvyšší post ODS.

Dluh Liberce vzrostl za Kittnerova vedení na dvě miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy