Kdo je Dahlgren: Plachý mladík, který slyšel hlasy v hlavě a chtěl odjet zabíjet pytláky do Afriky

Jan Hejl Jan Hejl
5. 6. 2016 6:50
Hlavní podezřelý ze čtyřnásobné vraždy v Brně-Ivanovicích Američan Kevin Dahlgren v úterý poprvé stanul před soudem. Hrozí mu doživotí. Výpovědi svědků přijímal bez emocí - ale jen do doby, než jeho osobnost začala rozebírat soudní znalkyně. Po jejím vystoupení Dahlgren odcházel ze síně se slzami v očích. Kdo je vlastně muž, jenž čelí podezření z několikanásobné vraždy? Pochází z Kalifornie, od mládí se u něj začaly projevovat psychické problémy. Podle psychiatričky trpí smíšenou poruchou osobnosti, která v něm vyvolává nebývalou agresivitu. Při dlouhých rozhovorech se jí Dahlgren svěřil, že ho poháněl vnitřní hlas – nejdřív mu říkal, že má jakési poslání. Poté, že má členy rodiny zabít.
Američan Kevin Dahlgren byl podle znalkyně v době činu příčetný.
Američan Kevin Dahlgren byl podle znalkyně v době činu příčetný. | Foto: ČTK

Brno – Při výslechu svědků, kteří jej popisovali jako nespolehlivého a zvláštního, nehnul ani brvou, jen na ně upřeně hleděl a poslouchal každé slovo. Působil smířeně, občas pohledem hledal rodiče sedící v první řadě největší jednací síně brněnského krajského soudu. Američan Kevin Dahlgren v úterý a středu poprvé stanul před soudem. Čelí obžalobě, že v Brně-Ivanovicích zvlášť surově vyvraždil čtyřčlennou rodinu příbuzných.

Ačkoli se Dahlgren při úterním soudním líčení několikrát usmíval, o den později odcházel se slzami v očích. Jeho osobnost takřka v přímém přenosu před zraky desítek lidí přihlížejících v soudní síni detailně rozebrala soudní znalkyně.

Psychiatrička Milena Zimulová nabídla odpovědi na otázku, kterou si už tři roky kladou nejen Brňané: Co vraha vedlo k tomu, aby zabil čtyři členy nekonfliktní rodiny?

Měl radši zvířata než lidi

Kevin Dahlgren vyrůstal v Kalifornii; ve městě Roseville (počtem obyvatel podobně velkém jako Liberec) bydlel s rodiči do doby, než odcestoval do Česka. V Kalifornii vystudoval i střední školu podobnou českému gymnáziu. Když se po vraždách američtí novináři ptali na Dahlgrenovu rodinu v sousedství, způsobilo to překvapení.

"Je to pro nás absolutní šok," řekla reportérovi listu The Sacramento Bee sousedka Dahlgrenových Kathy Seymourová. "Nejde to dohromady s pověstí rodiny ani toho mladíka. Jsou to skvělí a slušní lidé,“ podivovala se.

Nikdo nechápal, proč by zrovna syn Sondry, jejíž matka emigrovala z komunistického Československa do USA, a Wayna Dahlgrenových měl být čtyřnásobným vrahem. Nechápou to ani oba rodiče.

Dvoudennímu soudnímu jednání v Brně osobně přihlíželi. Jednasedmdesátiletý Wayne obklopený hloučkem novinářů potom uvedl, že syna přijeli podpořit. "Moc Kevina milujeme," řekl se slzami v očích. Oba nevěří, že jejich syn vraždil. "Vždyť je to úplně normální kluk," doplnila ho manželka.

Jenže soudní znalkyně zjistila něco jiného.

Už od útlých let se potýkal s psychickými obtížemi, byl úzkostlivým, vystrašeným dítětem, trápily ho myšlenky na sebevraždu. Podle psychiatričky Zimulové Dahlgren trpí smíšenou poruchou osobnosti se zvýrazněnými rysy emoční nestability. Za své činy je ale odpovědný.

Dahlgren je na základě jejího zjištění odtažitý, chladný, nevytváří si snadno emoční vztahy, má pocit, že je výjimečný a mimořádný. V rozhovorech, které s ním vedla osmnáct hodin, se jí Američan svěřil, že ho ve čtvrté třídě zneužíval o pět let starší chlapec, zvláštní mu to ale nepřišlo.

"Významným způsobem jsou u něj narušeny mezilidské vztahy. Nedá se predikovat, jak se takový člověk zachová," prohlásila u soudu znalkyně Zimulová s tím, že má raději zvířata než lidi. Za tvora, kterého nejvíc miloval, označil svého psa. Přesto jej byl schopen v návalech agresivity desítky minut v kuse bít. Jeho koníčkem jsou bojové sporty. O tom, že by někoho zabil, podle znalkyně už dřív uvažoval. 

Žalobkyně: Tlak okolí vyvolal nebývalou agresivitu

V Americe se Dahlgren, který je jinak nadprůměrně inteligentní, dlouho nemohl začlenit do společnosti. V mládí hrával krvavé videohry. Krátce pracoval jako stěhovák, třikrát se hlásil do armády, ale ani jednou ho nevzali. Podle žalobkyně Ludmily Doležalové nemohl dostát tlaku svého okolí, aby si našel práci a žil normálně.

Nedlouho před odjezdem do Česka se údajně rozešel s přítelkyní a vážně uvažoval o tom, že se vydá do jižní Afriky zabíjet pytláky. Pak se ale naskytla možnost bydlet v rodině sestřenice v Brně. Plánoval, že se bude živit jako učitel angličtiny, chtěl začít nový život. Jenže ho dostihly stejné problémy jako v USA. "Byl nespolehlivý, nedalo se s ním na ničem dohodnout," řekl u soudu Kyle Kristoffersen, Američan žijící v Brně, který Dahlgrenovi pomáhal shánět práci.

I v Česku pocítil tlak okolí, když stále nevěděl, čím se chce vlastně v Brně živit. Po třech týdnech se ho otec rodiny, u které bydlel, ptal, kdy si najde práci. To mu připomnělo jeho minulost v USA. Cítil se jako neúspěšný a zneuznaný, což v něm podle obžaloby v kombinaci s pocity výjimečnosti a narcismem vzbudilo nebývalou brutalitu.

Vnitřní hlas mu řekl, že má poslání

Podle žalobkyně Dahlgren měsíc po příjezdu do Česka, v květnu 2013, zvlášť surovým způsobem zavraždil čtyři lidi. Jejich těla se pokusil zapálit a utekl přes Vídeň do Washingtonu, kde ho zatkla FBI.

Při zpracování znaleckého posudku se svěřil, že ho poháněl vnitřní hlas – nejdřív mu říkal, že má jakési poslání. Poté, že má zabít rodinu, u které bydlel.

Dahlgrenovi hrozí v případě, že ho soud uzná vinným, doživotní trest vězení. Čtyřnásobnou vraždu, která svou surovostí šokovala i otrlé kriminalisty, bude krajský soud dál rozplétat v červenci.

 

Právě se děje

Další zprávy