Žalobkyně naznačila pohnutky, které měly vést Dahlgrena k vraždě. Jasno o motivu Američana dál není

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 31. 5. 2016 14:42
Hlavní líčení s Američanem Kevinem Dahlgrenem obžalovaným ze čtyř brutálních vražd v Brně zahájil brněnský krajský soud. Jednání přihlíželo 80 lidí, mezi nimi i Dahlgrenovi rodiče. Podle státní zástupkyně Ludmily Doležalové obžalovaný vraždil v důsledku osobnostních vlastností, emoční nestability a agresivity. Dahlgren odmítl vypovídat, ani nevyužil možnosti zeptat se svědků. Podle jeho advokáta výpovědi svědků neobjasnily motiv vražd. Naznačil také, že soudní znalci u Dahlgrena zjistili problémy psychického charakteru.
Kevin Dahlgren u soudu.
Kevin Dahlgren u soudu. | Foto: ČTK

Brno – Před brněnským krajským soudem stanul první Američan vydaný k trestnímu stíhání do Česka. Třiadvacetiletého Kevina Dahlgrena obžaloba viní ze čtyřnásobné vraždy v Brně-Ivanovicích. Na prvním soudním líčení odmítl vypovídat. Jednání, které soudce svolal do největší jednací síně, přihlížely desítky lidí.

Státní zástupkyně Ludmila Doležalová v obžalobě měla odtajnit motiv surových vražd, o němž se prozatím pouze spekulovalo. Žalobkyně však pohnutky pouze naznačila. Jednoznačný motiv je tak stále neznámý.

U soudu řekla, že vraždy spáchal kvůli emoční nestabilitě, narcismu, paranoii a zvýšené agresivitě. "Nebyl schopen dostát očekávání svého okolí," odůvodnila Doležalová s tím, že Dahlgren čtveřici příbuzných, u kterých bydlel, zavraždil "zvlášť surovým způsobem" hlavně nožem mnoha bodnými a sečnými ranami. Jednoho z členů rodiny podle žalobkyně ubil velkým kamenem. Těla se pak pokusil spálit v garáži domu.

Jednání probíhalo za přísných bezpečnostních opatření. Dahlgrena oblečeného do modrého saka do síně přivedla vězeňská eskorta ozbrojená samopaly. Američan na proces čeká ve vazební věznici v brněnských Bohunicích.

Uklízečku nepustil do domu

Soudce Michal Zámečník vyslechl několik svědků. Dana Hladíková, která v domě jednou týdně uklízela, vypověděla, že Dahlgrena znala. V den vraždy do domu přijela v jedenáct dopoledne a Dahlgren ji dovnitř nepustil. "Rodina mě s ním seznámila jako s příbuzným z Ameriky, který do Česka přijel hledat sám sebe." Dahlgren před příjezdem do Brna prožíval osobní krizi, nevzali ho do armády a rozešel se s přítelkyní.

Podle Kyla Kristoffersena, známého rodiny, byl Dahlgren nespolehlivý, přesto mu pomáhal v Česku najít práci. "Nedalo se s ním na ničem domluvit. V USA prožíval těžké období. Nějaké výrazné spory ale s rodinou neměl," uvedl.

Do Brna na líčení přicestovali z Kalifornie i Dahlgrenovi rodiče. Jeho otec Wayne novinářům sdělil, že věří, že syn nevraždil. "Přijeli jsme ho sem podpořit a také projevit úctu obětem. Je to pro nás tragédie. Moc Kevina milujeme," řekl v emotivním rozhovoru.

Před soudem vypovídala i přítelkyně jednoho ze zavražděných. Spala v domě den před vraždou, brzy ráno Dahlgrena potkala a ničeho zvláštního si na něm nevšimla. Podle ní Američan neměl s rodinou větší spory. "Řešili jen drobnosti. Když se žije ve společné domácnosti, vždycky se něco objeví," odpověděla na dotaz soudce. Svému příteli v den vraždy psala SMS, dočkala se ale jen předpřipravené odpovědi, že je zaneprázdněný. "Tohle nikdy předtím neudělal," zdůraznila Jana Novotná, která pracuje jako učitelka. Je možné, že z mobilu odpověděl vrah.

Sousedka Lucie Prokešová byla jedna z prvních, která spolu s dalšími lidmi vstoupila do domu. Předtím slyšela "špatně specifikovatelný lidský skřek, který náhle utichl". "Ze sklepa se valil dým, byly tam všude poházené hadry a později jsme našli tělo," popsala u brněnského soudu. "Pak jsem zpanikařila."

Zabil jsem čtyři lidi, napsal v SMS

Kevin Dahlgren se ve Spojených státech dřív živil jako pracovník ve stěhovací firmě, před lety vystudoval střední školu. Dříve o sobě řekl, že má rád zvířata a mezi jeho koníčky patří bojová umění. Za oceánem problémy se zákonem neměl. Čtení obžaloby, kterou mu simultánně překládala tlumočnice, přijal bez emocí. Nevyužil ani možnosti položit otázky svědkům.

Dahlgrenův advokát Richard Špíšek upozornil, že se obžalobě nepodařilo jednoznačně určit motiv vražd. "Ze žádné z výpovědí svědků nelze jednoznačně dovozovat vinu mého klienta," uvedl. Podle něj soudní znalci, kteří posudky přednesou ve středu, zjistili u Dahlgrena problémy psychického charakteru. "Svoje dotazy budu zaměřovat právě na tuto problematiku. Bude mě zajímat, jestli byl - bez ohledu na to, zda skutek spáchal, nebo nikoliv - v oné době schopen zcela ovládat svoje rozhodování," předestřel Špíšek.

Obžaloba Američana viní z čtyřnásobné vraždy v rodinném domě v Brně-Ivanovicích. Podle státní zástupkyně zabil čtyři své příbuzné - sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny, u kterých bydlel. V Česku se chtěl živit jako učitel angličtiny.

Po činu měl založit v rodinném domě požár a pokusit se oběti spálit. Sousedi si všimli dýmu vycházejícího z garáže a zavolali hasiče, kteří našli čtyři těla. V tu chvíli se již Dahlgren vracel letadlem přes Vídeň do USA. Po odjezdu z Brna ale mladý Američan obžalobě výrazně pomohl – své kamarádce napsal SMS, že zabil čtyři lidi.

Po přistání jej ještě na letišti zadržela americká policie. Na sobě měl stejné oblečení, ve kterém uprchl z Brna. FBI na něm našla stopy krve obětí. Policie v minulosti opakovaně sdělila, že má dost jednoznačných důkazů, které prokazují Dahlgrenovu vinu.

Američan je od loňského srpna v Brně ve vazbě. Spojené státy jej po vleklých diplomatických jednáních jako prvního svého občana vydaly k trestnímu stíhání do Česka. Pokud soud Dahlgrena uzná vinným, potrestá ho pravděpodobně nejvyšším trestem – doživotím.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy