Američan Dahlgren dál zůstává ve vazbě, rozhodl soud. O propuštění na kauci ani neuvažoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 5. 2016 10:41
Kevin Dahlgren, kterého žaloba viní ze čtyřnásobné vraždy, i nadále zůstává ve vazbě. Rozhodl o tom ve čtvrtek brněnský krajský soud, který Američana nechtěl kvůli riziku útěku nebo skrývání se pustit z vazební věznice na kauci. Američan je od loňska v Brně ve vazbě. Spojené státy jej jako prvního svého občana vydaly k trestnímu stíhání v Česku. Obžalovanému Dahlgrenovi hrozí až doživotní trest.
Kevin Dahlgren.
Kevin Dahlgren. | Foto: ČTK

Brno - Američan Kevin Dahlgren, který podle obžaloby zavraždil v Brně-Ivanovicích čtyři své příbuzné, počká na hlavní líčení ve vazební věznici. Krajský soud v Brně podle očekávání vazbu prodloužil. Důvodem je riziko útěku. Dahlgrena za přísných bezpečnostních opatření přivezla z vazební věznice ozbrojená eskorta. Na výsledek neveřejného zasedání čekaly před jednací síní asi tři desítky novinářů, fotografů a kameramanů.

Na dotazy novinářů, zda se cítí vinen, Dahlgren nereagoval. Působil klidným, odevzdaným dojmem, k soudu přijel v šortkách a kostkované košili.

Státní zástupkyně Ludmila Doležalová žádala další prodloužení vazby. Trvá prý obava, že by se Američan trestnímu stíhání na svobodě vyhýbal. "Je to cizinec, který zde nemá žádné zázemí, ani pracovní, ani rodinné," řekla Doležalová. V jednací síni se Dahlgren podle ní nevyjadřoval k samotné obžalobě, ale jen k důvodnosti vazby.

Obhájce Richard Špíšek prodloužení vazby očekával. "I klient s tím byl srozuměn, že to s největší pravděpodobností takto skončí," řekl Špíšek. Návrhy na nahrazení vazby dohledem probačního úředníka, zákazem vycestování nebo kaucí senát neakceptoval, stejně jako v minulosti Městský soud v Brně. O případné výši peněžité záruky se nerozhodovalo. Vazba se prodlužuje zpravidla o tři měsíce.

Na podmínky vazby si Dahlgren nestěžoval

Dahlgren je podle Špíška v psychickém stavu přiměřeném tomu, jak vysoký trest mu hrozí - až doživotí. "Osobně bych to neoznačil za dobrý psychický stav," řekl advokát. Na podmínky vazby si prý klient nestěžoval. V cele je momentálně sám, bezpečnostní opatření jsou zvýšená.

Nyní advokát pracuje na strategii pro hlavní líčení, které začne 31. května. Je v kontaktu s Dahlgrenovým americkým právníkem Theodorem Simonem. Brněnský senát s předsedou Michalem Zámečníkem zatím naplánoval tři jednací dny. Zámečník nechtěl komentovat obsah spisu, další postup ani odhadovanou délku procesu. Vyjádří se po hlavním líčení, řekl novinářům.

Státní zastupitelství podalo obžalobu 7. dubna. Od té doby běžela krajskému soudu třicetidenní lhůta pro rozhodnutí o dalším trvání vazby. V přípravném řízení o vazbě rozhodoval městský soud, v jehož obvodu se nachází bohunická věznice, a krajský soud ji řešil jako odvolací instance. S podáním obžaloby se situace změnila a vazební kompetence se přenesly na krajský soud.

Dahlgren podle výsledků policejního vyšetřování zabil v rodinném domě v Brně-Ivanovicích čtyři své příbuzné - sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. Po činu založil v rodinném domě požár. Mrtvé objevili hasiči. V tu chvíli se již Dahlgren vracel letadlem do USA. Po přistání jej na letišti zadržela americká policie. Motiv zatím není známý. Doležalová naznačila, že obžaloba s určitým motivem pracuje, avšak blíže jej nekomentovala.

Američan je od loňska v Brně ve vazbě. Spojené státy jej jako prvního svého občana vydaly k trestnímu stíhání v Česku.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy