Američan Dahlgren dál zůstává ve vazbě, rozhodl soud. O propuštění na kauci ani neuvažoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 5. 2016 10:41
Kevin Dahlgren, kterého žaloba viní ze čtyřnásobné vraždy, i nadále zůstává ve vazbě. Rozhodl o tom ve čtvrtek brněnský krajský soud, který Američana nechtěl kvůli riziku útěku nebo skrývání se pustit z vazební věznice na kauci. Američan je od loňska v Brně ve vazbě. Spojené státy jej jako prvního svého občana vydaly k trestnímu stíhání v Česku. Obžalovanému Dahlgrenovi hrozí až doživotní trest.
Kevin Dahlgren.
Kevin Dahlgren. | Foto: ČTK

Brno - Američan Kevin Dahlgren, který podle obžaloby zavraždil v Brně-Ivanovicích čtyři své příbuzné, počká na hlavní líčení ve vazební věznici. Krajský soud v Brně podle očekávání vazbu prodloužil. Důvodem je riziko útěku. Dahlgrena za přísných bezpečnostních opatření přivezla z vazební věznice ozbrojená eskorta. Na výsledek neveřejného zasedání čekaly před jednací síní asi tři desítky novinářů, fotografů a kameramanů.

Na dotazy novinářů, zda se cítí vinen, Dahlgren nereagoval. Působil klidným, odevzdaným dojmem, k soudu přijel v šortkách a kostkované košili.

Státní zástupkyně Ludmila Doležalová žádala další prodloužení vazby. Trvá prý obava, že by se Američan trestnímu stíhání na svobodě vyhýbal. "Je to cizinec, který zde nemá žádné zázemí, ani pracovní, ani rodinné," řekla Doležalová. V jednací síni se Dahlgren podle ní nevyjadřoval k samotné obžalobě, ale jen k důvodnosti vazby.

Obhájce Richard Špíšek prodloužení vazby očekával. "I klient s tím byl srozuměn, že to s největší pravděpodobností takto skončí," řekl Špíšek. Návrhy na nahrazení vazby dohledem probačního úředníka, zákazem vycestování nebo kaucí senát neakceptoval, stejně jako v minulosti Městský soud v Brně. O případné výši peněžité záruky se nerozhodovalo. Vazba se prodlužuje zpravidla o tři měsíce.

Na podmínky vazby si Dahlgren nestěžoval

Dahlgren je podle Špíška v psychickém stavu přiměřeném tomu, jak vysoký trest mu hrozí - až doživotí. "Osobně bych to neoznačil za dobrý psychický stav," řekl advokát. Na podmínky vazby si prý klient nestěžoval. V cele je momentálně sám, bezpečnostní opatření jsou zvýšená.

Nyní advokát pracuje na strategii pro hlavní líčení, které začne 31. května. Je v kontaktu s Dahlgrenovým americkým právníkem Theodorem Simonem. Brněnský senát s předsedou Michalem Zámečníkem zatím naplánoval tři jednací dny. Zámečník nechtěl komentovat obsah spisu, další postup ani odhadovanou délku procesu. Vyjádří se po hlavním líčení, řekl novinářům.

Státní zastupitelství podalo obžalobu 7. dubna. Od té doby běžela krajskému soudu třicetidenní lhůta pro rozhodnutí o dalším trvání vazby. V přípravném řízení o vazbě rozhodoval městský soud, v jehož obvodu se nachází bohunická věznice, a krajský soud ji řešil jako odvolací instance. S podáním obžaloby se situace změnila a vazební kompetence se přenesly na krajský soud.

Dahlgren podle výsledků policejního vyšetřování zabil v rodinném domě v Brně-Ivanovicích čtyři své příbuzné - sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. Po činu založil v rodinném domě požár. Mrtvé objevili hasiči. V tu chvíli se již Dahlgren vracel letadlem do USA. Po přistání jej na letišti zadržela americká policie. Motiv zatím není známý. Doležalová naznačila, že obžaloba s určitým motivem pracuje, avšak blíže jej nekomentovala.

Američan je od loňska v Brně ve vazbě. Spojené státy jej jako prvního svého občana vydaly k trestnímu stíhání v Česku.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy