Dahlgren je narcista, který se bojí selhání, řekla soudu psychiatrička. Neustál tlak příbuzných

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2016 21:42
U Krajského soudu v Brně už druhý den pokračuje soud s Kevinem Dahlgrenem, který je obžalovaný ze čtyřnásobné vraždy. Soudce ve středu přečetl jednu z jeho výpovědí, podle které Dahlgren z Brna odjel proto, že měl strach o svou bezpečnost. Řekl, že měl předtím konflikt s Rusy nebo Rumuny, a poté co doma nalezl své mrtvé příbuzné, měl na posteli i vzkaz: "Američane, pokud jsi v Evropě, najdeme tě". Proto obžalovaný dostal strach a odjel zpět do USA. Podle psychiatričky má Dahlgren narcistické sklony. Podle sexuologa má zájem o sexuálně agresivní a sadomasochistická témata. Psychiatrička uvedla, že má narcistické rysy, v době spáchání zločinu závažnou duševní poruchou netrpěl.
Kevin Dahlgren.
Kevin Dahlgren. | Foto: ČTK

Brno - Kevin Dahlgren obžalovaný z vraždy svých čtyř příbuzných v Brně ve své dřívější výpovědi pro americkou FBI uvedl, že z Brna odjel kvůli své bezpečnosti. Řekl, že měl předtím konflikt s Rusy nebo Rumuny. Dahlgren před FBI dříve vypověděl, že v den, kdy se vraždy staly, tedy 22. května 2013, si šel zacvičit do lesa, a když se vrátil kolem poledne do domu, našel v patře a poté ve sklepě mrtvá těla. Jeho výpověď přečetl soudce Krajského soudu v Brně, kde druhým dnem proces pokračuje.

"Američane, pokud jsi v Evropě, najdeme tě," zněl podle Dahlgrenovy výpovědi před FBI vzkaz, který Dahlgren, jak řekl, našel na své posteli. Podle výpovědi pro FBI si Dahlgren myslel, že mu vyhrožují právě Rusové či Rumuni, se kterými se v noci potkal.

U soudu ve středu vypovídala psychiatrička Milena Zimulová. Dahlgren jí prý během vyšetřování řekl, že událost mu pomohla najít sama sebe v jeho životě, měla pozitivní vliv na změnu v jeho osobnosti a necítí se být zodpovědný. Tvrdil také, že ho vnitřní hlas v noci na 22. května naváděl k zabití rodiny.

Opájí se vlastní slávou a úspěchy

Zimulová u soudu uvedla, že obžalovaný v době, kdy byl spáchaný čin, netrpěl závažnou duševní poruchou, psychózou, ani závislostí na alkoholu. Není ani mentálně retardovaný. "Trpí smíšenou poruchou osobnosti, kdy porucha osobnosti představuje odlišné pojetí toho, jak člověk cítí, jedná, myslí, jak utváří své vztahy s ostatními," řekla psychiatrička. Tvrdí, že zvýrazněné jsou u Dahlgrena narcistické rysy.

Podle ní tito lidé se zvýrazněným narcismem mají zvýšený pocit vlastní výjimečnosti, mají za to, že jsou výjimeční a nikdo jim nemůže porozumět. "Objevuje se u nich absence empatie, opájí se vlastní slávou a úspěchy," řekla Zimulová. "Cítí se být oprávnění ke všemu. Mají za to, že běžná pravidla na ně vzhledem k jejich výjimečnosti neplatí," dodala.

Kevin Dahlgren podle ní působí odtažitě, chladně a těžko si vytváří emoční vazby s ostatními. "Narušeny jsou u něj mezilidské vztahy," míní psychiatrička.

Podle ní se na začátku pobytu Dahlgren cítil dobře, ale postupně na něj především zavražděný muž začal klást požadavky, aby si začal hledat práci a nespoléhal se jen na to, co pro něj připraví. Podle psychiatričky byl Dahlgren v tlaku. "A největším stresovým faktorem pro něj bylo, že by selhal. On, jako narcistický typ, by selhal, to bylo nepochopitelné," uvedla Zimulová.

Soud přečetl i posudek sexuologa Jaroslava Zvěřiny, který u Dahlgrena nezjistil sadismus, konstatoval ale zájem o sexuálně agresivní a sadomasochistická témata.

Nůž, sekáček, meč nebo mačeta

Všichni členové rodiny byli zavražděni velkým nožem, sekáčkem, mečem nebo mačetou. U Krajského soudu v Brně to řekli znalci, kteří ohledávali těla ženy a obou synů.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Starší ze synů podle soudního znalce Miroslava Hirta svá zranění utrpěl na lůžku a všechna zranění vznikla v rychlém sledu za sebou. Napadený se podle něj nemohl bránit. U zavražděné ženy patologové při pitvě našli čepel nože s odlomenou špičkou. Znalec uvedl, že mohl být použit právě tento nůž.

Znalec Michal Zelený, který ohledával tělo mladšího ze synů z rodiny, řekl, že útok byl veden brutálně a neočekávaně. Poranění našel Zelený na obou polovinách hlavy, způsobená podle něj mohla být údery kamenem. Postižený podle Zeleného utrpěl poranění v oblasti hlavy, vícečetná bodná poranění, zlomeniny spánku a otok mozku. "Šlo o násilí značné intenzity. Útok byl vedený velmi brutálně, je vyloučeno, aby si poškozený tato poranění udělal sám," řekl znalec.

Soused slyšel křik

Soudce četl také výpovědi sousedů, kteří cítili kolem domu zápach a večer se šli podívat do domu zavražděných. Jeden ze svědků v přípravném řízení popisoval, jak hráběmi prohrabával v garáži domu doutnající hromadu hadrů a jak se v nich najednou objevila ruka s hodinkami. Další ze sousedů uvedl, že toho dne po obědě slyšel z domu zavražděných neartikulovaný mužský řev, nebylo mu ale rozumět.

Žena, která měla s Dahlgrenem pro svého syna domluvenou výuku angličtiny, se podle čtené výpovědi podivila, že Dahlgren výuku zrušil s tím, že se vrací zpátky do USA.

Podle obžaloby Dahlgren usmrtil všechny čtyři členy rodiny, u níž bydlel. Státní zástupkyně Ludmila Doležalová v úterý uvedla, že obžalovaný vraždil v důsledku osobnostních vlastností, emoční nestability a agresivity v kombinaci se situačními faktory. Dahlgren u soudu již v úterý vypovídat odmítl.

Kevin Dahlgren je od loňska v Brně ve vazbě. Spojené státy jej jako prvního svého občana vydaly ke stíhání v Česku. Když mrtvé v Ivanovicích objevili, byl obžalovaný v letadle směřujícím do USA.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy