Dahlgren byl v době vraždy příčetný, tvrdí lékaři. Jeho stíhání nic nebrání

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2016 15:06
Američan Kevin Dahlgren, podezřelý z vraždy svých čtyř příbuzných v Brně-Ivanovicích, byl podle psychiatrů v době spáchání činu příčetný, a byl tak schopen chápat důsledky svého jednání. Vyplývá to ze znaleckého posudku z oboru psychiatrie. "Nic tedy nebrání jeho stíhání," informoval kriminalista Antonín Hrdlička z jihomoravské policie. Návrh obžaloby na Dahlgrena by mohl být podle něj předán státnímu zastupitelství koncem března. Dahlgrenovi hrozí doživotí.
Kevin Dahlgren při převozu do věznice v Brně.
Kevin Dahlgren při převozu do věznice v Brně. | Foto: ČTK

Brno -  Podle posudku psychiatrů byl podezřelý Kevin Dahlgren v době, kdy měl zavraždit své čtyři příbuzné, příčetný a svého chování si byl plně vědom.  "Nic tedy nebrání jeho stíhání," komentoval kriminalista Antonín Hrdlička z jihomoravské policie. Návrh obžaloby na Dahlgrena by mohl být podle něj předán státnímu zastupitelství koncem března.

"V polovině března by mělo proběhnout seznámení se se spisem a pak by již nic nemělo bránit podání návrhu," uvedl Hrdlička. Proces v kauze Dahlgren by se měl konat u brněnského krajského soudu, přičemž nikdo si netroufá odhadnout, kdy bude zahájen.

Znalecký posudek z oboru psychiatrie byl pro další postup v kauze klíčový. Pokud by totiž lékaři dospěli k závěru, že muž nebyl příčetný, nemohl by být ani trestně stíhán.

Dahlgren je ve vazbě ve věznici v Brně-Bohunicích od loňského srpna, kdy jej USA vydaly k trestnímu stíhání do ČR. Je prvním Američanem, kterého Spojené státy vydaly české justici ke stíhání. Kriminalisté v minulosti opakovaně uvedli, že zajistili dostatek důkazů usvědčujících Dahlgrena z vraždy. Její motiv ale zatím není známý, Hrdlička jej blíže nekomentoval.

Američan je podezřelý z toho, že v roce 2013 zavraždil sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. Po činu založil v jejich rodinném domě požár. Mrtvé objevili při likvidaci požáru hasiči. V tu chvíli se již Dahlgren vracel letadlem do USA. Po přistání jej na letišti zadržela americká policie. Dva roky se pak vedla jednání, zda jej USA vydají ke stíhání do ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy