Státní zastupitelství podalo obžalobu na Kevina Dahlgrena, za vraždu čtyř lidí mu hrozí doživotí

ČTK ČTK
7. 4. 2016 16:59
Státní zastupitelství obžalovalo Američana Kevina Dahlgrena z vraždy čtyř lidí v Brně-Ivanovicích. O podání obžaloby informoval na webu justice.cz státní zástupce Hynek Olma. Jméno obviněného neuvedl, zmínil jen 23letého občana Spojených států, z čehož vyplývá, že by se mělo jednat právě o Dahlgrena. Za vraždu mu hrozí výjimečný trest, nebo až doživotí ve vězení. Dahlgrenův advokát se k obžalobě zatím nevyjádřil, čeká, až mu bude oznámena oficiálně a prostuduje ji s klientem.
Kevin Dahlgren obviněný z vraždy čtyř osob v Brně
Kevin Dahlgren obviněný z vraždy čtyř osob v Brně | Foto: Policie ČR

Brno - Státní zastupitelství podalo ke Krajskému soudu v Brně obžalobu na Američana Kevina Dahlgrena. Viní jej z vraždy čtyř lidí v rodinném domě v Brně-Ivanovicích, hrozí mu až doživotní trest. O podání obžaloby informoval na webu justice.cz státní zástupce Hynek Olma. Krajský soud by měl nařídit hlavní líčení v kauze do tří měsíců.

Jméno obviněného Olma neuvedl, zmínil jen 23letého občana Spojených států. Z kontextu však vyplývá, že jde o Dahlgrena, který je v Brně od loňska ve vazbě. Spojené státy jej jako prvního svého občana vydaly k trestnímu stíhání v Česku.

Dahlgrenův advokát Richard Špíšek se zatím s obžalobou neseznámil. Očekává, že jej státní zastupitelství vyrozumí o jejím podání a soud mu ji pošle k prostudování. "Vyjádříme se k ní samozřejmě po poradě s klientem," řekl Špíšek. Poté bude čekat, až soud svolá hlavní líčení, což může trvat měsíce, záleží na časových možnostech senátu i složitosti věci. Advokát nechtěl komentovat, zda a do jaké míry Dahlgren spolupracoval s vyšetřovateli.

Podle mluvčí Simony Tesařové má krajský soud nyní tři měsíce na nařízení hlavního líčení, případně na jiné rozhodnutí. Teoreticky připadá v úvahu například vrácení spisu do přípravného řízení.

Trestní řád říká, že soud musí podanou žalobu nejprve přezkoumat z toho hlediska, zda pro další řízení poskytuje spolehlivý podklad, zda v přípravném řízení nebyly závažné procesní vady a zda se podařilo objasnit základní skutečnosti, bez kterých není možné provést hlavní líčení. O prodloužení tříměsíční lhůty může podle trestního řádu rozhodnout předseda soudu, pokud existují závažné důvody.

Pro policii byl klíčový posudek psychiatra. Podle něj si byl Dahlgren v době činu vědom důsledků svého jednání, a je proto za své činy trestně odpovědný. Policie v minulosti opakovaně uvedla, že má dost pádných důkazů, nicméně motiv činu zůstává neznámý. Kriminalisté jej nekomentovali. Stanovisko Američana zazní až při procesu, bude-li ovšem vypovídat.

Dahlgren je ve vazbě v Brně-Bohunicích od loňského srpna, kdy jej USA vydaly k trestnímu stíhání do ČR. Je podezřelý z toho, že 22. května 2013 zavraždil sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny a po činu založil v rodinném domě požár. Mrtvé objevili při likvidaci požáru hasiči. V tu chvíli se již Dahlgren vracel letadlem do USA. Po přistání jej na letišti zadržela americká policie.

Čin podle státního zastupitelství spáchal úmyslně. "Za toto jednání mu hrozí trest odnětí svobody v délce 15 až 20 let, nebo výjimečný trest, tedy trest odnětí svobody nad 20 až do 30 let, nebo trest odnětí svobody na doživotí," uvedl v prohlášení Olma.

 

Právě se děje

Další zprávy