ministerstvo zahraničí

Kulhánek se dohodl se Schillerovou na vyšším rozpočtu pro diplomacii, dostane 8,91 miliardy

Česká diplomacie bude příští rok hospodařit s 8,91 miliardy korun, dohodl se při pátečním jednání o rozpočtu v Černínském paláci ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Letos jsou výdaje naplánované na 8,42 miliardy korun, podle původního plánu schváleného v červnu vládou měla mít diplomacie v příštím roce k dispozici 8,54 miliardy.

Kulhánek ocenil jednání jako konstruktivní. Navzdory omezeným zdrojům se podle něj podařilo pokrýt klíčové potřeby úřadu. "Dohoda na rozpočtu pro příští rok je částka 8,912 milionu korun," uvedl. Dodatečné peníze chce kromě personálu dát také na IT infrastrukturu. Další prioritou je otevření velvyslanectví v Kataru. "Dostali jsme na něj příslib dodatečných prostředků," doplnil Kulhánek.

Zdroj: ČTK

Kulhánek na sobotu svolal krizový štáb ministerstva zahraničí kvůli situaci v Afghánistánu

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) na sobotu svolal krizový štáb ministerstva, který bude řešit praktické kroky k ochraně zaměstnanců ambasády v afghánském Kábulu a spolupracovníků České republiky. Úřad to v pátek uvedl na Twitteru.

Situace v Afghánistánu se v posledních týdnech radikálně mění. Po stažení koaličních vojsk povstalecké hnutí Tálibán dobylo mnoho správních center a ovládá asi polovinu provinčních metropolí. Podle některých předpovědí bude v řádu týdnů či jednotlivých měsíců ohrožen i Kábul. Západní země proto ze země evakuují své občany a omezují činnost ambasád.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že vzhledem k situaci a přísným bezpečnostním opatřením nemůže sdělovat podrobnosti o dalším působení českého velvyslanectví v Kábulu. "Nicméně ujišťujeme, že jak bezpečnost zaměstnanců naší ambasády, tak našich spolupracovníků je pro nás na prvním místě," uvedl resort.

Zdroj: ČTK

Velká část zemí EU chce posílit vztahy s Izraelem, řekl Kulhánek

Velká část zemí Evropské unie podporuje posílení spolupráce s Izraelem včetně obnovení činnosti asociační rady řešící společná témata. Po jednání ministrů zahraničí členských států s jejich izraelským kolegou Jairem Lapidem to novinářům v Bruselu řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek. Během bilaterální schůzky pozval nového izraelského ministra k návštěvě Prahy, oba hovořili i o možnosti uspořádat po pěti letech opět společné zasedání vlád obou zemí.

Lapid dorazil do Bruselu měsíc po vzniku nové izraelské vlády, kterou poprvé po 12 letech nevede dlouholetý premiér Benjamin Netanjahu. Sám současný ministr zahraničí má v rámci koaliční dohody v roce 2023 v čele kabinetu vystřídat nynějšího premiéra Naftaliho Bennetta. Izrael se v současnosti pokouší zlepšit vztahy s některými arabskými zeměmi či s vládnoucími americkými demokraty. Hledá však také co nejširší podporu v Evropě, která je zvláště v postoji k nedávno vyhrocenému izraelsko-palestinskému konfliktu rozdělená.

Podle Kulhánka v pondělí řada zemí podpořila obnovení činnosti zmíněné rady, která naposledy jednala v roce 2012. "Měli bychom tuto radu aktivovat, protože to je cesta, jak posilovat vztahy v oblasti obchodu, investic, ale i například v oblasti výzkumu, kde je obrovský potenciál pro spolupráci EU a Izraele," řekl českým novinářům Kulhánek.

Zdroj: ČTK

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Pokračovat