ministerstvo zahraničí

Česko zaplatí 4,4 miliardy ročně mezinárodním organizacím, přínos je často nejasný

Česko spolupracuje s téměř 500 mezinárodními organizacemi a ročně jim na příspěvcích vyplatí zhruba 4,4 miliardy korun. Spolupráci koordinuje ministerstvo zahraničních věcí, které ale podle Nejvyššího kontrolního úřadu nemá informace k tomu, aby mohlo zhodnotit její přínosy. Státu se navíc nedaří spolupráci zefektivnit ani dosáhnout plánovaných úspor, vyplývá z kontroly hospodaření v letech 2014 až 2018. 

Každý resort by měl ministerstvo zahraničních věcí informovat o navázání spolupráce s mezinárodními organizacemi. Nové smlouvy má také nejprve schválit vláda. "Kontrola ale ukázala, že ministerstvo se o tom vůbec nemusí dozvědět," uvedl úřad. U poloviny z 28 případů uzavřela ministerstva spolupráci, aniž o nich vláda a ministerstvo zahraničních věcí věděly.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo zahraničí možná nebude muset platit půlmilionovou pokutu

Krajský soud v Brně zrušil půlmilionovou pokutu, kterou v roce 2018 uložil ministerstvu zahraničí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ministerstvo pokutu dostalo za zakázku na rozvoj konzulárních systémů ePasy v letech 2016 - 2019, kterou zadalo bez otevřeného tendru.

Ministerstvo podle úřadu neprokázalo, že by zakázku mohla provést jen vybraná firma. Proti rozhodnutí úřadu podalo ministerstvo rozklad. Rozhodnutí však bylo potvrzeno a pokuta musela být uhrazena. Krajský soud v Brně, ke kterému ministerstvo zahraničních věcí podalo žalobu, teď rozhodnutí úřadu zrušil a případ mu vrátil k novému projednání, při kterém musí vzít v potaz právní stanovisko soudu. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat