Archiv: letiště

Koronavirus ochromil letectví i v květnu, provoz klesl o více než 80 procent

Letový provoz nad Českem výrazně omezila koronavirová krize i v květnu. Letoví dispečeři odřídili celkem 14 672 letů, což je meziročně o 81,5 procenta méně. Uvedl to mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

Propad leteckého provozu v květnu je tak téměř stejný jako o měsíc dřív. V dubnu dispečeři měli na starosti 12 125 letů, což představovalo pokles meziročně o 83,5 procenta.

V posledních týdnech však začíná provoz mírně růst. Oproti závěru března je nyní provoz více než dvojnásobný. Zatímco na konci března byl průměrný počet leteckých pohybů v Česku 180 za den, v červnu je zatím průměrem 350 letů denně. Dosud nejvíce letů bylo od krize zaznamenáno v pondělí 15. června, kdy dispečeři odřídili 425 letů. Podobný trend je i v celé Evropě.

Zdroj: ČTK

Letadla ze zemí EU mohou od pátku přistávat na všech letištích v Česku

Letadla ze zemí Evropské unie mohou od tohoto pátku přistávat na všech letištích v Česku. Ruší se omezení příletů pouze na letiště v Praze, Brně, Ostravě, Karlových Varech a Pardubicích. V pátek o tom rozhodla vláda jako součást opatření pro uvolnění hranic. Na letištích ale budou zachovány hraniční kontroly, opatření bude platit do konce června.

Vláda s účinností od pátečních 12:00 zrušila omezení pro cestování po zemi do Německa, Rakouska a Maďarska, už od čtvrtka neplatí omezení pro cesty na Slovensko. V letecké dopravě ale zůstávají hraniční kontroly zachovány, kabinet to v usnesení zdůvodnil tím, že při cestování letadly trvá závažná hrozba rozšíření epidemie koronaviru v Česku. Policie by měla kontroly na letištích provádět "flexibilním způsobem přiměřeným aktuální hrozbě v závislosti na vývoji situace", uvádí schválený materiál.

Zdroj: ČTK

Za nahlášení bomby na letišti a nádraží si muž odsedí 3 roky ve vězení

Za loňské nepravdivé nahlášení bomby na ruzyňském letišti a pražském hlavním nádraží si Libor Tošovský odpyká tři roky vězení. Rozhodl o tom pražský městský soud, který muži zároveň uložil povinnost podrobit se protialkoholnímu ústavnímu léčení, sdělila mluvčí soudu Markéta Puci. Rozsudek je pravomocný, státní zástupkyně i Tošovský se vzdali práva na podání odvolání.

Muž loni v září poslal policistům ze svého mobilního telefonu SMS zprávu s varováním, že na hlavním nádraží je bomba, požadoval milion eur. Podobného skutku se dopustil i o měsíc později, kdy varoval před bombou na pražském letišti na facebookovém profilu policie. Ani v jednom případě policisté žádné nástražné zařízení nenašli.

Tošovský bude muset uhradit Letišti Praha způsobenou škodu 24 000 korun a další zhruba 3000 korun policii. Státu propadl Tošovského mobilní telefon, který muž použil ke spáchání trestné činnosti.

Zdroj: ČTK

Nedaleko filipínské Manily se probudila sopka, mezinárodní letiště dočasně přerušilo provoz

Kvůli zesílené aktivitě sopky Taal filipínské úřady v neděli nařídily evakuaci zhruba osmi tisíc obyvatel a desítek turistů. Vedení mezinárodního letiště v metropoli Manile také rozhodlo o dočasném přerušení provozu. Ten by měl trvat minimálně do pondělí, protože na ranveji se nachází sopečný prach. 

Sopka Taal leží na hlavním filipínském ostrově Luzon v provincii Batangas ve vzdálenosti asi 60 kilometrů jižně od Manily. Vulkán v neděli vychrlil do výšky skoro patnácti kilometru mračno dýmu a popela, erupci provázelo burácení a otřesy, píše agentura Reuters.

Filipínský institut vulkanologie a seismologie následně zvýšil úroveň poplachu z druhého na čtvrtý stupeň. Tím se naznačuje "magmatický neklid", který by mohl vést k nebezpečným erupcím. Důrazně varoval, že by z vulkánu mohla náhle vytrysknout pára spolu s toxickými plyny ve vysoké koncentraci. Kromě vydali varování před tsunami na jezeře, kde se sopka nachází. 

Zdroj: ČTK , Reuters

Ruská letiště hlásí po internetovém testu výpadky počítačové sítě

Několik ruských letišť hlásilo výpadky v počítačové síti, odbavování cestujících má problémy v uralském Jekatěrinburgu, v Ufě nebo severském Salechardu. Podle moskevského rozhlasu jde nejspíš o následky nedávného testu, při němž ruské úřady prověřovaly takzvaný autonomní internet, domácí komunikační strukturu, která má být nasazena v případě odpojení země od celosvětové sítě.

Zdroj: ČTK

Sněhová bouře v USA ochromila provoz letišť. Bylo zrušeno téměř 900 spojů

Kvůli silné sněhové bouři, která zasáhla Spojené státy, musely být uzavřeny silnice a zrušeno téměř 900 letů. Dalších přes 7000 jich bylo opožděno. Neděle byla přitom jedním z nejvytíženějších dnů na dálnicích i letištích, protože se lidé vraceli domů z oslav Dne díkuvzdání, poznamenala agentura Reuters. Nejvíce zrušených letů zaznamenala v neděli letiště v San Francisku, Newarku a Bostonu.

V oblasti na západ od Bostonu by mohlo do pondělního rána napadnout přes 30 centimetrů sněhu, uvedli meteorologové. Vydatné sněžení i mrznoucí déšť pak předpovídali na noc v rozlehlé oblasti od Velkých jezer až po severovýchod země. Intenzivní sněžení se očekává zejména ve státech New York, v Pensylvánii a v oblasti Nové Anglie v severovýchodní cípu USA.

Zdroj: ČTK