letiště

Lufthansa plánuje zrušit příští týden pětinu odletů z Frankfurtu a Mnichova

Německá skupina Lufthansa plánuje kvůli nedostatku personálu zrušit ve vybraných dnech příštího týdne kolem pětiny odletů z Frankfurtu nad Mohanem a z Mnichova. S odvoláním na tiskového mluvčího letecké společnosti o tom ve čtvrtek informovala agentura Bloomberg. Cílem rušení letů je zajistit stabilní letový řád. Přesný počet letů zatím nebyl podle mluvčího stanoven.

Lufthansa v červnu zrušila celkem 3100 letů. Letecké odvětví se po pandemii covidu-19 potýká s nedostatkem personálu. Snížené platy a nepříznivé pracovní podmínky odrazují nové zaměstnance, uvádí odbory. Jednasedmdesátiletý předseda dozorčí rady Lufthansy Karl-Ludwig Kley přiznal, že tyto problémy jsou nejhorší za celou jeho kariéru.

Ve snaze zeštíhlit svůj letový plán a dát znovu do pořádku své služby aerolinky minulý týden uvedly, že v červenci budou nabízet pouze místa v nejdražší rezervační třídě. Po tomto kroku se zvýšila cena i těch nejlevnějších zpátečních letů mezi Londýnem a Frankfurtem nad Mohanem na zhruba 1000 eur (přes 24 700 korun).

Zdroj: ČTK

Bruselské letiště kvůli stávce proti dopadům růstu cen zrušilo všechny lety

Kvůli stávce, kterou vyvolal růst životních nákladů, v pondělí letiště v Bruselu zrušilo všechny lety. Po celé Belgii navíc nefunguje mnoho autobusových spojů. Vlaky ale jezdí, částečně proto, aby se protestující mohli sjet do hlavního města, kde odbory na protestu očekávají účast desítek tisíc lidí. Informovala o tom agentura Reuters.

Bruselské letiště informovalo, že nemůže povolit lety s pasažéry, neboť protestní akce se rozšířila i na bezpečnostní personál. Místní veřejná doprava jezdí minimálně.

Stávka v Belgii zasáhla i provoz na pražském letišti Václava Havla, a to na linkách Praha-Brusel. "V tuto chvíli máme z důvodu stávky zrušené dnes (v pondělí) dva přílety a jeden odlet, zítra (v úterý) jeden odlet," řekla po 14:00 mluvčí pražského letiště Klára Divíšková.

Zdroj: ČTK

Provoz na pražském letišti roste rychleji, než se čekalo. Lidé nejvíce cestují do Amsterdamu a Dubaje

Provoz na pražském letišti letos zatím roste rychleji, než se původně předpokládalo. Letiště v prvním čtvrtletí odbavilo kolem 1,4 milionu cestujících, což je sice asi 40 procent provozu z předkrizového období, zároveň je to však výrazně více než loni. Letiště tak nyní i přes zastavení letů na Ukrajinu a do Ruska odhaduje, že za celý rok by mělo odbavit až 9,6 milionu pasažérů. Je to o milion více, než predikovalo na začátku roku. Ve čtvrtek to řekl předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos. Před krizí letiště odbavilo 17,8 milionu cestujících za rok, loni to bylo 4,4 milionu.

K rychlejšímu oživování provozu, který zintenzivnil hlavně v posledních týdnech, podle Pose přispěla především zlepšující se situace kolem pandemie covid-19, kdy Česko a další země uvolnily řadu ochranných omezení. Dopravci tak nyní hlásí vyšší obsazenost letadel, uvedl. Aerolinky také v posledních měsících méně využívají možnosti beztrestného rušení letů. Dalším faktorem, který zrychlil nárůst provozu, je podle šéfa letiště velký zájem cestujících o dovolenkové destinace.

Z destinací, kam se z Prahy létá, zatím podle něj vede Amsterdam, následovaný Dubají a Paříží. Ze zemí jsou nejvytíženější spoje do Velké Británie, poté do Itálie a Španělska.

Letiště navýšilo dosavadní odhady počtu odbavených cestujících i přes zastavení letů na Ukrajinu a do Ruska, které mělo podle původních předpokladů za celý rok využít asi půl milionu pasažérů. Podle Pose zejména v případě Ruska nejde o tak velký dopad, protože i před eskalací konfliktu na Ukrajině komplikovala dopravu vízová omezení a neuznávání ruské vakcíny v Evropě.

Zdroj: ČTK
Pokračovat