Kolumbie

Vraždu prezidenta Haiti nařídil bývalý úředník, tvrdí kolumbijská policie

Podle kolumbijské policie vraždu haitského prezidenta Jovenela Moïseho nařídil skupině útočníků bývalý úředník haitského ministerstva spravedlnosti. Policie v pátek uvedla, že muž sdělil dvěma vedoucím skupiny, která údajně prezidenta zabila, plán na vraždu hlavy státu. Není však jasné, proč tak učinil a zda jednal na účet někoho dalšího, uvedla agentura AFP. Kolumbijská policie se podílí na vyšetřování Moïseho vraždy. Haitská policie totiž z vraždy podezírá skupinu zhruba 20 lidí, v níž figuruje i 18 Kolumbijců. Jedná se většinou o bývalé vojáky, kteří působili v soukromých ochrankách.

Podle kolumbijských úřadů bývalý haitský úředník, který byl součástí vládního protikorupčního týmu, informoval dva z Kolumbijců o tom, že mají zavraždit prezidenta. Stát se tak mělo tři dny před smrtelným útokem, který se uskutečnil 7. července. Police muže hledá.

Zdroj: ČTK

Na vrtulník kolumbijského prezidenta se střílelo, země nabízí odměnu za poskytnutí informací

Kolumbie nabízí odměnu ve výši tří miliard pesos (zhruba 17 milionů Kč) za poskytnutí informace o pátečním útoku na helikoptéru, kterou letěl prezident Iván Duque, informovala stanice BBC. Střelba vrtulník zasáhla, ale nikoho nezranila. Její původci zatím nejsou známi.

Helikoptéra se ocitla pod palbou, když se blížila k letišti v Cúcutě u hranic s Venezuelou. Podle zveřejněných fotografií a videí střelba stroj na několika místech proděravěla. Hlava státu útok po přistání v pohraničním městě Cúcuta odsoudila jako "zbabělý atentát".

Na palubě stroje byl kromě Duqueho také ministr obrany Diego Molano. Právě ten přišel s nabídkou odměny za jakoukoli informaci, která by napomohla odhalení viníků. Policie oznámila, že v Cúcutě byly nalezeny dvě zbraně, které byly k útoku použity. Jde o útočnou pušku AK-47, známou také jako kalašnikov, a pušku ráže 7,62 milimetru. Druhá jmenovaná zbraň podle šéfa národní policie Jorgeho Vargase, který se k případu vyjádřil na Twitteru, nese "známky venezuelských ozbrojených sil".

Zdroj: ČTK

V Kolumbii bylo zraněno 43 lidí při výbuchu bomby ukryté v automobilu

Při pátečním výbuchu bomby ukryté v automobilu na západě Kolumbie utrpělo podle vládních údajů zranění nejméně 43 lidí. Z nich 11 jsou státní zaměstnanci, oznámil v sobotu ministr obrany Diego Molano. Prvotní údaje hovořily nejméně o 16 zraněných, uvedla agentura DPA. Oblast je jedním z center obchodu s drogami.

Nálož explodovala v pátek nedaleko radnice města Corinto v departementu Cauca. Molano označil incident za "svévolný terorismus proti civilistům" a připsal ho jedné ze skupin, které se odštěpily od levicové gerily FARC. Corinto se podle deníku El Tiempo, který se odvolává na místní úřady, v poslední době stává důležitým bodem na trase pašeráků drog a zbraní.

Zdroj: ČTK

Venezuela uzavřela přechod s Kolumbií, vracelo se moc migrantů

Venezuela uzavřela hraniční přechod s Kolumbií, jímž se v posledních týdnech vraceli emigranti. Jako důvod uvedla příliš velké počty Venezuelanů, kteří se vracejí do vlasti a kteří podle vlády přispívají ke zhoršení koronavirové epidemické situace. Informovala o tom dnes agentura Europa Press.

Z Venezuely v předchozích několika letech uteklo kvůli hluboké ekonomické krizi a represím autoritářského režimu přes pět milionů lidí, z toho 1,7 milionu do Kolumbie. Opatření vyhlášená kolumbijskou vládou před několika měsíci kvůli pandemii covidu-19, jimiž se omezil chod ekonomiky, ale přiměla už asi 100 000 Venezuelanů k návratu do vlasti. Mnozí totiž přišli o práci i o střechu nad hlavou.

Zdroj: ČTK

Při pádu vrtulníku v Kolumbii zemřelo nejméně devět vojáků

Nejméně devět vojáků zemřelo a dalších šest bylo zraněno poté, co se v jihovýchodní Kolumbii během vojenské operace proti povstalcům zřítil armádní vrtulník. Podle agentury Reuters o tom informoval prezident Iván Duque s tím, že dva vojáci se stále pohřešují. Pád stroje prezident označil za nehodu.

"Bylo nalezeno devět těl," řekl Duque v televizním vystoupení. "Je to složitý okamžik. Jsme si vědomi hrdinství, které ukázali naši vojáci a policisté, aby nám přinesli klid v mysli," dodal.

Armáda dříve sdělila, že na palubě vrtulníku UH-60 Black Hawk bylo v době jeho pádu 17 vojáků, z nichž "šest bylo zraněno a dalších 11 zmizelo". Později podle agentury DPA doplnila, že se stroj zřítil ve chvíli, kdy z něj vojáci slaňovali na zem.

Zdroj: ČTK

V Bogotě platí v noci zákaz vycházení. Prezident ho vyhlásil kvůli protivládním protestům

Kolumbijský prezident Iván Duque vyhlásil v metropoli Bogotě noční zákaz vycházení v souvislosti s masovými protivládními demonstracemi, jichž se ve čtvrtek zúčastnilo čtvrt milionu lidí. Zákaz bude platit v celém sedmimilionovém městě od pátečních 21:00 místního času do dnešních 6:00 místního času, napsal prezident na Twitteru. Při střetech demonstrantů s policií zemřeli ve čtvrtek tři lidé. Úřady rovněž uvedly, že bylo zatčeno 98 osob a zranění utrpělo 122 civilistů a 151 příslušníků bezpečnostních složek.

Zdroj: ČTK
Pokračovat