Kauza Hlubuček

Kauza Hlubuček

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili v polovině června 2022 celkem 11 lidí kvůli hospodaření pražského dopravního podniku.

Mezi stíhanými je bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) a podnikatel Michal Redl. Policie je podezírá z korupce a účasti na organizované skupině. Stíhá také několik manažerů dopravního podniku, podnikatele a další.

Kvůli kauze Dozimetr policie zasahovala i v šumperském družstvu Raudo

V souvislosti s korupční kauzou Dozimetr zasahovala policie v polovině června také v šumperském výrobním družstvu Raudo. Vyšetřovatelé mají podezření, že skupina kolem zlínského lobbisty Michala Redla chtěla po družstvu úplatky za navýšení zakázek u pražského dopravního podniku, informoval v pátek web Deník N. Detektivové si vyžádali účetní záznamy družstva i další dokumenty a hovořili s jeho předsedou Zbyňkem Ščuglíkem. V kauze Dozimetr stíhá policie 13 lidí kvůli podezření z manipulace se zakázkami.

Zásah policie v družstvu, které vyrábí mimo jiné vysokotlaké a nízkotlaké hadice, potvrdil Deníku N vedoucí ekonomického úseku podniku Tomáš Osladil. "Chtěli vidět naše firemní obálky, kontrakty s dopravním podnikem a účetní záznamy," uvedl. Policisté podle něj také hovořili s předsedou družstva Ščuglíkem.

Podle kriminalistů byl Ščuglík v častém kontaktu s podnikatelem Redlem, který je jedním z obviněných v kauze Dozimetr. "Redl za účelem získání finančního obohacení od družstva telefonicky požádal vedoucího právního odboru Dopravního podniku hlavního města Prahy Dalibora Kučeru o navýšení objemu zakázek pro družstvo Raudo, které měly být realizovány v působnosti odboru technické správy objektů," cituje Deník N policejní dokument.

Zdroj: ČTK

Obviněný Dovhomilja se přiznal k účasti na kauze kolem Hlubučka

Obviněný podnikatel Pavel Dovhomilja se podle serveru Seznam Zprávy přiznal k účasti na zločinech v kauze Dozimetr kolem bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN). Dovhomilja řekl serveru, že byl členem zločinecké organizace, a popsal dělení peněz získaných od podnikatelů mezi členy skupiny. Podle serveru Dovhomilja své svědectví následně zopakoval vyšetřovatelům a spoléhá na to, že by přiznání mohlo vést k nižšímu trestu.

Dovhomilja byl v Chorvatsku během policejní razie na pražském magistrátu a v dopravním podniku. Předtím, než se po návratu do Česka přihlásil na policii, poskytl rozhovor Seznam Zprávám. "Ano, byl jsem členem zločinecké organizace, jak to píší v tom sdělení obvinění," řekl Dovhomilja serveru.

"Každý tam měl nějakou oblast a v ní se snažil vytvořit byznys," uvedl stíhaný podnikatel k činnosti skupiny v kauze. "Mě přivedl Petr Hlubuček. Jako politik zastupoval nějakou část v dopravním podniku a ve městě. A tak byla jeho role prosadit, co bylo třeba," doplnil.

Zdroj: ČTK

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu vyloučili z klubu bývalého náměstka Hlubučka

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) na svém pondělním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (dříve STAN). Na dnešním zasedání městských zastupitelů to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Důvodem je kauza Dozimetr okolo pražského dopravního podniku (DPP), ve které je Hlubuček jedním z obviněných a skončil ve vazbě.

Pro vyloučení Hlubučka hlasovalo všech devět zastupitelů, kteří se jednání zúčastnili. Původně měl klub Spojených sil 13 členů, nyní jich zůstává o jednoho méně. Hlubuček zůstal nezařazeným zastupitelem. O mandát zastupitele Hlubučka ze zákona nemůže nikdo připravit, jedině by musel sám rezignovat.

Zdroj: ČTK

Poslanec STAN Viktor Vojtko odmítl nabídku stát se ministrem školství

Jeden z možných kandidátů na nového ministra školství, poslanec STAN Viktor Vojtko, na Twitteru uvedl, že nabídku vést ministerstvo školství nyní nemůže z osobních a rodinných důvodů přijmout. STAN chce nástupce Petra Gazdíka, který kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem v kauze Dozimetr odstoupí ke konci června, představit do konce tohoto týdne.

Zdroj: ČTK

Koaliční lídři nevidí důvody pro rekonstrukci vlády kvůli kauze kolem dopravního podniku

Koaliční lídři nevidí důvody pro rekonstrukci vlády kvůli podezření na korupci v pražském dopravním podniku. Předseda STAN Vít Rakušan má jako ministr vnitra důvěru. Po jednání lídrů vládní koalice to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Kandidáta na ministra školství po Petru Gazdíkovi chce STAN představit do konce týdne, řekl Rakušan.

Gazdík funkci opustil kvůli svým stykům s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který je v kauze kolem dopravního podniku stíhaný. Národní centrála proti organizovanému zločinu chtěla v kauze podle médií minulý týden obvinit celkem 13 lidí, zastihla jich ale jen deset. Jedním z nich je bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček, kterému STAN kvůli kauze pozastavilo členství.

Zdroj: ČTK

Marek Doležal (TOP 09) rezignuje na post místostarosty Prahy 9

Místostarosta Prahy 9 Marek Doležal (TOP 09) se rozhodl v souvislosti s korupční kauzou kolem dopravního podniku rezignovat na svůj post. Doležal nebude na podzim kandidovat do zastupitelstva hlavního města Prahy ani městské části Praha 9. V pondělí Doležal oznámil rezignaci na členství v dozorčí radě DPP.

"V minulých dnech se moje jméno bez konkrétní souvislosti objevilo v případu kolem pražského Dopravního podniku. Ač neexistuje ani náznak toho, že bych se jakkoliv podílel na činnosti stíhaných osob, političtí oponenti ze mě udělali dalšího aktéra příběhu," napsal Doležal. Doplnil, že svými rezignacemi nepřiznává žádné provinění.

V kauze korupce kolem pražského dopravního podniku se rozhodla policie obvinit 13 lidí, jedním z nich byl nyní už bývalý náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček.

Zdroj: ČTK

Kvůli korupční kauze v dopravním podniku končí členství v TOP 09 Jiří Fremr

V souvislosti s kauzou pražského dopravního podniku (DPP) končí členství v TOP 09 Jiří Fremr, který je poradcem europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Na kandidátce Spolu v komunálních volbách pak nebude místostarosta Prahy 9 Marek Doležal, který v pondělí vedle rezignace na členství v dozorčí radě DPP odstoupil i z kandidátky pro komunální volby. Po jednání pražského předsednictva TOP 09 o tom informoval Pospíšil, píše Deník N. Fremr ani Doležal nejsou podle médií mezi obviněnými v kauze korupce v dopravním podniku, oba ale končí kvůli kontaktům se stíhanými bývalým primátorovým náměstkem Petrem Hlubučkem a lobbistou Michalem Redlem.

"To, že byl Jiří Fremr na nějakém večírku s obviněným podnikatelem Michalem Redlem, jsem se nyní dozvěděl z médií. Netuším, proč tam byl, ani za koho tam vystupoval. Rozhodně to nebylo s pověřením TOP 09," napsal serveru Pospíšil. Podle něj je účast Fremra na takové akci nepřijatelná. "I z tohoto důvodu jsem ho vyzval k ukončení jeho členství v TOP 09, k rezignaci na post v dozorčí radě Musea Kampa a odchodu z veřejného života," uvedl europoslanec. Podle médií je Fremr zmíněn v policejním usnesení o obvinění v kauze DPP a právě on údajně seznámil Hlubučka s Redlem.

Zdroj: ČTK

STAN vrátí dar 350 tisíc korun spojený s Kosem, jenž je podezřelý v korupční kauze

Vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vrátí dar ve výši 350 tisíc korun spojený s podnikatelem Pavlem Kosem, podezřelým z účasti v kauze korupce v pražském dopravním podniku. STAN dar obdržel v roce 2014, v té době Kos trestně stíhaný nebyl, sdělila mluvčí hnutí Sára Beránková. V sobotu Starostové oznámili, že vrátí všechny dary spojené s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi trojici obviněných s uvalenou vazbou.

Spojitost s Redlem zatím našlo hnutí u daru 300 tisíc korun z roku 2020, oznámili Starostové v sobotu. Při prověřování využívají systém Cribis a internetový projekt Hlídačstátu.cz.

Zdroj: ČTK
Pokračovat