Zaplatili jste víc na dani? EU vás ochrání před Českem

Tomáš Fránek
18. 7. 2010 15:34
Firma porazila stát v boji o vrácení přeplatku daně, přednost má evropské právo
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Stát není všemocný a nemůže ignorovat existenci evropských směrnic, které mají jednoznačně přednost před českými zákony neslučitelnými s unijním právem.

A úředníci finančních úřadů sice nejsou zodpovědní za to, že se některé směrnice v českém právu objevily v nevyhovující podobě, mají však tyto směrnice znát a používat je. Pokud tak neudělají, zodpovídají za to, že stát neoprávněně zadržuje peníze vybrané na daních.

Nejvyšší správní soud se v klíčovém verdiktu, který je i součástí sbírky nejdůležitějších soudních rozhodnutí, postavil na stranu pražské společnosti Hawk Real. Ta zaplatila před šesti lety o dva a půl milionu korun víc na daních (daně firma opravila poté, co zjistila, že daň za prodej bytů nesprávně spočítala).

My nic, to jiní

Finanční úřad v Praze se ale bránil tím, že berní úředníci nemohou za to, že v zákoně o dani z přidané hodnoty je nesprávně vložena jedna z evropských směrnic umožňující uznat opravenou daň.

Podle zástupců finančního úřadu tak nebylo podle zákona o dani z přidané hodnoty možné uznat opravenou daň.

Firma si podle Finančního ředitelství v Praze nemůže nárokovat ani úroky z peněz, které na daních neoprávněně zaplatila. "Není možné vytýkat správci daně, že zavinil nesprávnou implementaci evropského práva. Chybu navíc zavinil plátce daně," uvedli zástupci ředitelství.

Firma ale soud upozornila na to, že Evropský soudní dvůr v několika případech rozhodl, že pokud zákony jednotlivých zemí umožňují dvojí výklad, je nutné postupovat podle evropských směrnic. A šestá směrnice EU umožňuje uznat opravenou daň.

"Pokud výklad národního zákona v souladu s cílem zamýšleným směrnicí není možný (například je zcela v rozporu se směrnicí), je možné postupovat přímo podle směrnice," napsala firma ve svém vyjádření soudu.

Senát Nejvyššího správního soudu vedený soudkyní Lenkou Matyášovou rozhodl ve prospěch firmy.

Stát nemůže mít to, co mu nepatří

"Postupoval-li správce daně podle ustanovení zákona o dani z přidané hodnoty, které je (bylo) neslučitelné s právem Společenství, nelze dospět k jinému závěru, než že pochybil (vznik přeplatku na dani zavinil)," rozhodli soudci.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Daňové ráje a pekla najdete i v Česku. Podívejte se kde
Nová povinnost pro firmy? Daňové přiznání jedině online
Naštval vás živnostník? Konečně mu to můžete vrátit

Podle soudu bylo jednoznačné, že úředníci měli - pokud jim to český zákon neumožňoval - postupovat podle evropských směrnic. "Pokud správce daně tak neučinil a svůj postup odůvodnil zákonnou úpravou, přitom tato byla s šestou směrnicí nesouladná, nelze jeho postup hodnotit jinak než chybný," uvedli soudci.

Podle soudců je nepřijatelné, pokud stát vyměří daň v jiné než zákonné výši a peníze si nechá.

A finanční úřady se v takových případech nemohou dovolávat ani části zákona o správě daní, podle které stát postupuje vždy tak, aby nebyly zkráceny příjmy z daní.

„Takový postup je v rozporu s Listinou lidských práv a svobod. Veřejný zájem na výběru daní nelze v obecné rovině spatřovat pouze v zájmu státu, ale rovněž v potřebě spravedlivě vymezit práva a povinnosti osob, které daňová povinnost stíhá," uvedli soudci.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Nová povinnost pro živnostníky: Už víte, co je to IČP?
Do datové schránky už může psát každý. Zájem je malý
Placení DPH u faktur se změní, ručit má i odběratel
 

Právě se děje

Další zprávy