Nová povinnost pro firmy? Daňové přiznání jedině online

Petr Kučera Petr Kučera
1. 4. 2010 16:00
Dvě nejsilnější strany chtějí, aby firmy postupně přešly jen na elektronickou formu přiznání

Praha - Lidé a firmy mají zatím jen minimální zájem o možnost podávat daňové přiznání čistě elektronickou formou. Vyplývá to ze statistik daňové správy.

U daně z příjmů fyzických osob využívá aplikaci ministerstva financí EPO necelé procento lidí, u právnických osob je to kolem dvou procent. Do tohoto počtu nejsou zahrnuta přiznání, která si lidé v elektronické podobě jen vytisknou a pak odnesou či pošlou na úřad.

Politici proto plánují, jak elektronickou formu - pro stát méně nákladnou - podpořit.

Povinně alespoň pro firmy

Podle sociálních demokratů, favoritů květnových voleb, by elektronická forma měla být povinná postupně pro všechny právnické osoby. "Mohlo by jít o podobný model jako u datových schránek," řekl online deníku Aktuálně.cz místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Právě používání datových schránek, které jsou pro firmy povinné od loňského listopadu, by mohlo zájem o elektronické podání výrazněji zvýšit.

Sobotka neupřesnil, od kdy by elektronické podání mělo být pro firmy povinné, krajním termínem je ale konec volebního období, tedy rok 2014.

Pro fyzické osoby by tento způsob přiznání byl povinný jen tehdy, jestliže využívají služeb daňového poradce, což se týká zejména takzvaných OSVČ.

Ostatní fyzické osoby chce Sobotka motivovat k elektronickému přiznání tím, že by u této formy zvýhodnil například pravidla pro splatnost daně. "Mohla by se - v případě online podání - posunout z konce března až na konec června, tedy shodně s osobami využívajícími daňové poradce," dodává Sobotka.

Pro co nejrychlejší konec papírování je také daňový expert ODS a poslanec Michal Doktor. Nebránil by se povinným online přiznáním už za dva roky.

"Chceme-li mít levnější stát, musíme využívat moderních technologií," souhlasí také exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Elektronické přiznání by podle něj měly povinně podávat nejen právnické osoby, ale také ty podnikající fyzické osoby, které vedou podvojné účetnictví a jsou plátci DPH.

"Prosím je o pochopení, že tím otvírají cestu ke snížení daní, protože chod státu bude levnější," dodává Kalousek.

DPH jasně vede

Už od letošního ledna musí podnikatelé povinně žádat o vrácení daně z přidané hodnoty jen elektronicky prostřednictvím aplikace EPO na portálu daňové správy. Právě v oblasti DPH je aplikace EPO používána zatím nejčastěji. Za loňský rok podali podnikatelé přes 134 tisíc elektronických přiznání k DPH. Vysoký počet je však dán hlavně tím, že přiznání podávají několikrát ročně.

Aplikace EPO umožňuje online přiznání k několika daním, vedle daně z příjmů a DPH například také k dani silniční či z nemovitostí.

Přiznání k dani z příjmů vloni podalo elektronicky jen 15 tisíc fyzických osob, tedy 0,8 procenta ze všech lidí, kteří podání podávali. Ani čísla z letošního roku zatím nejsou výrazně vyšší.

U právnických osob vloni tuto možnost využila jen zhruba dvě procenta poplatníků - z celkem 347,5 tisíce přiznání k dani z příjmů právnických osob jich bylo elektronicky podáno přes 7,2 tisíce.

"Online podání nejen šetří čas poplatníků, ale přispívá i k rychlejšímu zpracování daňových přiznání na finančních úřadech," říká Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva financí.

Ve snaze motivovat k online podání vytisklo ministerstvo pro letošek jen 36,5 milionu tiskopisů daňových přiznání (ke všem druhům daní) oproti loňským 57 milionům. Ušetří tím téměř 20 milionů korun. Další úspory plynou například z rychlejší práce s elektronickým přiznáním a snadnější archivace.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy