Nová povinnost pro firmy? Daňové přiznání jedině online

Petr Kučera Petr Kučera
1. 4. 2010 16:00
Dvě nejsilnější strany chtějí, aby firmy postupně přešly jen na elektronickou formu přiznání

Praha - Lidé a firmy mají zatím jen minimální zájem o možnost podávat daňové přiznání čistě elektronickou formou. Vyplývá to ze statistik daňové správy.

U daně z příjmů fyzických osob využívá aplikaci ministerstva financí EPO necelé procento lidí, u právnických osob je to kolem dvou procent. Do tohoto počtu nejsou zahrnuta přiznání, která si lidé v elektronické podobě jen vytisknou a pak odnesou či pošlou na úřad.

Politici proto plánují, jak elektronickou formu - pro stát méně nákladnou - podpořit.

Povinně alespoň pro firmy

Podle sociálních demokratů, favoritů květnových voleb, by elektronická forma měla být povinná postupně pro všechny právnické osoby. "Mohlo by jít o podobný model jako u datových schránek," řekl online deníku Aktuálně.cz místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Právě používání datových schránek, které jsou pro firmy povinné od loňského listopadu, by mohlo zájem o elektronické podání výrazněji zvýšit.

Sobotka neupřesnil, od kdy by elektronické podání mělo být pro firmy povinné, krajním termínem je ale konec volebního období, tedy rok 2014.

Pro fyzické osoby by tento způsob přiznání byl povinný jen tehdy, jestliže využívají služeb daňového poradce, což se týká zejména takzvaných OSVČ.

Ostatní fyzické osoby chce Sobotka motivovat k elektronickému přiznání tím, že by u této formy zvýhodnil například pravidla pro splatnost daně. "Mohla by se - v případě online podání - posunout z konce března až na konec června, tedy shodně s osobami využívajícími daňové poradce," dodává Sobotka.

Pro co nejrychlejší konec papírování je také daňový expert ODS a poslanec Michal Doktor. Nebránil by se povinným online přiznáním už za dva roky.

"Chceme-li mít levnější stát, musíme využívat moderních technologií," souhlasí také exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Elektronické přiznání by podle něj měly povinně podávat nejen právnické osoby, ale také ty podnikající fyzické osoby, které vedou podvojné účetnictví a jsou plátci DPH.

"Prosím je o pochopení, že tím otvírají cestu ke snížení daní, protože chod státu bude levnější," dodává Kalousek.

DPH jasně vede

Už od letošního ledna musí podnikatelé povinně žádat o vrácení daně z přidané hodnoty jen elektronicky prostřednictvím aplikace EPO na portálu daňové správy. Právě v oblasti DPH je aplikace EPO používána zatím nejčastěji. Za loňský rok podali podnikatelé přes 134 tisíc elektronických přiznání k DPH. Vysoký počet je však dán hlavně tím, že přiznání podávají několikrát ročně.

Aplikace EPO umožňuje online přiznání k několika daním, vedle daně z příjmů a DPH například také k dani silniční či z nemovitostí.

Přiznání k dani z příjmů vloni podalo elektronicky jen 15 tisíc fyzických osob, tedy 0,8 procenta ze všech lidí, kteří podání podávali. Ani čísla z letošního roku zatím nejsou výrazně vyšší.

U právnických osob vloni tuto možnost využila jen zhruba dvě procenta poplatníků - z celkem 347,5 tisíce přiznání k dani z příjmů právnických osob jich bylo elektronicky podáno přes 7,2 tisíce.

"Online podání nejen šetří čas poplatníků, ale přispívá i k rychlejšímu zpracování daňových přiznání na finančních úřadech," říká Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva financí.

Ve snaze motivovat k online podání vytisklo ministerstvo pro letošek jen 36,5 milionu tiskopisů daňových přiznání (ke všem druhům daní) oproti loňským 57 milionům. Ušetří tím téměř 20 milionů korun. Další úspory plynou například z rychlejší práce s elektronickým přiznáním a snadnější archivace.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy