Nová povinnost pro živnostníky: Už víte, co je to IČP?

Petr Kučera Petr Kučera
1. 7. 2010 7:30
Cílem je zpřesnit identifikaci provozovny
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Živnostníkům přibude od 1. července další, dosud prakticky neznámá povinnost. Pokud si po tomto datu zřídí provozovnu, přidělí jim živnostenský úřad desetimístné identifikační číslo provozovny (IČP) nebo více čísel pro každou provozovnu.

"Identifikační číslo provozovny se stane dalším z údajů, kterými je podnikatel povinen svoji provozovnu označit," říká Alena Šulcová z Krajského úřadu Plzeňského kraje. Novinka souvisí se startem zkušební fáze projektu základních registrů.

"Cílem je zpřesnit identifikaci jak pro účely Českého statistického úřadu, tak jiných orgánů státní správy. Údaj o adrese není postačující jednoznačný identifikátor provozovny, jelikož na jedné adrese může být několik desítek jiných provozoven různých podnikatelů," vysvětluje Jarmila Smerekovská, vedoucí živnostenského úřadu v Tachově.

Provozovnám zřízeným před 1. červencem přidělí úřad identifikační číslo až během následujícího roku, tedy do konce června 2011. Živnostníka pak musí o přidělení čísla informovat, aby nejpozději do 1. srpna 2011 měli také oni všechny své provozovny označené.

Povinné označení provozoven se tak rozšíří o další položku. Dosud musí být na každé uvedeno jméno a příjmení podnikatele, případně obchodní firma nebo název a dále identifikační číslo podnikatele. Jestliže jde o provozovnu určenou pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům, musí být označena také jménem a příjmením osoby odpovědné za činnost provozovny a dále prodejní nebo provozní dobou určenou pro styk se spotřebiteli.

Hned od 1. srpna, tedy o měsíc později, se mohou podnikatelé těšit pro změnu na snížení administrativní zátěže. Balíček zákonů mimo jiné zruší dosavadní povinnost oznamovat přerušení  provozování živnosti. Odstraní také dosavadní duplicity při kontrolních činnostech, obchodníci také dostanou větší volnost při označování zboží. Podrobnosti o srpnových změnách jsme přinesli v samostatném článku.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobněji:
Podnikatelům ubude byrokracie, prý ušetří půl miliardy
Příjemná změna: Nevýhodné smlouvy se zbavíte rychleji
Co všechno se mění od července: Čtěte podrobný přehled

 

Právě se děje

před 35 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy