Nová povinnost pro živnostníky: Už víte, co je to IČP?

Petr Kučera Petr Kučera
1. 7. 2010 7:30
Cílem je zpřesnit identifikaci provozovny
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Živnostníkům přibude od 1. července další, dosud prakticky neznámá povinnost. Pokud si po tomto datu zřídí provozovnu, přidělí jim živnostenský úřad desetimístné identifikační číslo provozovny (IČP) nebo více čísel pro každou provozovnu.

"Identifikační číslo provozovny se stane dalším z údajů, kterými je podnikatel povinen svoji provozovnu označit," říká Alena Šulcová z Krajského úřadu Plzeňského kraje. Novinka souvisí se startem zkušební fáze projektu základních registrů.

"Cílem je zpřesnit identifikaci jak pro účely Českého statistického úřadu, tak jiných orgánů státní správy. Údaj o adrese není postačující jednoznačný identifikátor provozovny, jelikož na jedné adrese může být několik desítek jiných provozoven různých podnikatelů," vysvětluje Jarmila Smerekovská, vedoucí živnostenského úřadu v Tachově.

Provozovnám zřízeným před 1. červencem přidělí úřad identifikační číslo až během následujícího roku, tedy do konce června 2011. Živnostníka pak musí o přidělení čísla informovat, aby nejpozději do 1. srpna 2011 měli také oni všechny své provozovny označené.

Povinné označení provozoven se tak rozšíří o další položku. Dosud musí být na každé uvedeno jméno a příjmení podnikatele, případně obchodní firma nebo název a dále identifikační číslo podnikatele. Jestliže jde o provozovnu určenou pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům, musí být označena také jménem a příjmením osoby odpovědné za činnost provozovny a dále prodejní nebo provozní dobou určenou pro styk se spotřebiteli.

Hned od 1. srpna, tedy o měsíc později, se mohou podnikatelé těšit pro změnu na snížení administrativní zátěže. Balíček zákonů mimo jiné zruší dosavadní povinnost oznamovat přerušení  provozování živnosti. Odstraní také dosavadní duplicity při kontrolních činnostech, obchodníci také dostanou větší volnost při označování zboží. Podrobnosti o srpnových změnách jsme přinesli v samostatném článku.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobněji:
Podnikatelům ubude byrokracie, prý ušetří půl miliardy
Příjemná změna: Nevýhodné smlouvy se zbavíte rychleji
Co všechno se mění od července: Čtěte podrobný přehled

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy