Praha - České banky v těchto dnech posílají svým klientům dopisy, které v sobě nesou nepříjemnou zprávu. Výpisy z účtů se vám mohou prodražit, a to až o stokoruny ročně.
Od listopadu totiž začne platit nový zákon o platebním styku, který do českého práva převádí evropskou směrnici. A podle něj musí dostat zákazníci informace o pohybech na svých běžných či bankovních účtech každý měsíc.
Brusel velí zdarma. Ale má to háček. Zdarma totiž neznamená zdarma poštou a přední české banky budou účtovat třeba poštovné.
Přitom právě do schránky dostávají svůj výpis statisíce Čechů. Například jen největší retailová banka Česká spořitelna spravuje na tři miliony účtů a papírový výpis posílá většině klientů. Češi jsou konzervativními zákazníky: nejenže nechávají "povalovat" peníze na nízkoúročených běžných účtech, ale raději navštěvují pobočky (i když je to dražší) nebo si výpisy místo po internetu nechávají posílat na papíře.
Čtěte také: Ukradená karta už vás nepřipraví o úspory. Od listopadu Novinka v Česku: Mobilní bankomaty jezdí na festivaly |
Internet bude králem
Nejvíce si tak připlatí klienti, kteří využívali možnost dostávat výpis měsíčně za dříve zvýhodněných podmínek. O ty teď přijdou.
"Bezplatné výpisy získají klienti využívající Expresní linku plus (tedy služeb internetového bankovnictví - pozn. red.). Nabízíme proto možnost si zřídit tuto službu zdarma a klientům to doporučujeme," uvedla Monika Klucová z Komerční banky.
Papírový výpis se naopak prodraží. Klienti, kteří například využívají pololetních výpisů, které nabízela banka dosud zdarma, začnou dostávat měsíční, pokud si je v bance nezruší. A zaplatí za ně podle platného sazebníku, nyní tedy dvacet korun měsíčně.
Největší retailová banka v zemi - Česká spořitelna - v zásadě svou politiku při zasílání výpisů nemění. "Klienti mají nově možnost si nechat výpis pohybů na účtu vytisknout zdarma, ale na pobočce" uvedla Kristýna Havligerová, mluvčí této banky.
Jinak zůstává v platnosti stávající sazebník. Přitom platí, že velká část klientů za vystavení výpisu neplatí žádné poplatky, protože jej mají v rámci sjednaného balíčku. Při zasílání poštou si však banka účtuje poštovné.
Pro klienty, kteří balíček nevyužívají, je poplatek za vystavení měsíčního účtu nejčastěji pět korun, ale také plus poštovné.
Poštovné si nadále hodlá účtovat i třetí z největších bank na trhu - ČSOB. Podle svého mluvčího Iva Měšťánka je tento poplatek zahrnut v ceně služeb k účtům. Pokud klient "oželí" zaslání papírového výpisu a bude nadále své transakce sledovat pomocí internetového bankovnictví, banka mu o desetikorunu - tedy zhruba cenu poštovného - sníží poplatky k účtu.
Čtěte také: Zdravotní testy bank: 400 miliard eur půjde na odpis Méně riskujte a snižte si odměny, vzkazuje G20 bankéřům Máte drahou hypotéku? Může za to stát |
Měšťánek upozorňuje, že banka nyní klientům bude aktivně nabízet, aby přešli jen na elektronické výpisy, které jsou zdarma.
Blokace karet zdarma
Nový zákon o platebním styku, který do českého práva přichází na popud Bruselu, pro klienty bank zavádí krom výpisů zdarma další práva. Například banky musí zdarma zablokovat ztracenou či odcizenou platební kartu. Nová pravidla pak také limitují spoluúčast klienta při zneužití karty maximálně na 150 euro na transakci.
Další novinkou je rychlejší platební styk. Dosud banky měly při příchozí platbě z jiného finančního ústavu na připsání částky až dva dny. Nově je musí převést v týž den, kdy platba dorazila.