Méně riskujte a snižte si odměny, vzkazuje G20 bankéřům

Reuters Reuters, Veronika Šmausová
25. 9. 2009 20:20
Za světovou krizi prý mohou hlavně neopatrní bankéři
Foto: Reuters

Pittsburgh - Představitelé ekonomicky nejvyspělejších zemí světa (G20) se na summitu v Pittsburghu dohodli na společném postupu při regulaci riskantního chování bank. Jedním z kroků bude i snížení odměn pro bankéře.

Právě rizikové chování bank podle představitelů nejbohatších států světa přispělo ke vzniku světové ekonomické krize. Ta podle G20 vedla k těžkým ztrátám a finančním injekcím z veřejných rozpočtů do soukromého sektoru.

Vedle snížení odměn bankéřům má být dalším společným krokem sjednocení regulačních opatření bank do roku 2012.

Státy hodlají prosazovat mnohem přísnější pravidla, například co se týče bankovních kapitálových rezerv. Pravidla pro rezervy na krytí ztrát mají být hotova do konce roku 2010 a v příštích dvou letech se mají po etapách začít uplatňovat.

Banky by se měly zaměřit na dlouhotrvající vytváření hodnot namísto podstupování nestřídmých rizik, stojí dále v závěrečném dokumentu.

V něm skupina G20 klade důraz na dohodu o vytvoření nové rovnováhy světového hospodářství, na fiskální zodpovědnost a strukturální reformy.

Skupina G20 sdružuje Evropskou unii a 19 zemí světa a představuje zhruba 90 procent výkonu světového hospodářství. Kvůli finanční krizi výrazně vzrostl její vliv oproti skupině G8, neboť jsou v ní zastoupeny i rozvojové země jako Brazílie, Čína a Indie.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy