Co když do práce nechci, bojím se, nemůžu
Zákoník práce dává zaměstnanci právo odmítnout výkon nebezpečné práce. Odmítnutá práce ale musí bezprostředně a závažným způsobem ohrožovat jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných lidí.
"Test pro odmítnutí práce je tak velmi přísný, a v případě obavy z nakažení koronavirem nebude u průměrného zaměstnance v tuto chvíli naplněn," říká právník.
Doporučuje obavy zaměstnance vyslechnout a pokusit se najít řešení. "Ideální je právě nabídka práce z domova, čerpání dovolené nebo poskytnutí neplaceného volna. Pokud by zaměstnanec přesto odmítl přijít do práce, jedná se o neomluvenou absenci, za kterou ho může zaměstnavatel postihnout," doplňuje Procházka.
Jenže co když cestu do práce zkomplikuje něco jiného než strach?
Výpadek MHD: V případě nepředvídatelného výpadku hromadné dopravy má zaměstnanec, který se nemohl dostat včas na pracoviště, právo na pracovní volno bez náhrady mzdy.
Dětem zavřeli školu: Zákon výslovně počítá i se situacemi, kdy zaměstnanec potřebuje namísto práce pečovat o dítě mladší 10 let. Výslovně upravuje například:
- uzavření školy, kam dítě běžně dochází z důvodu protiepidemiologických opatření
- nařízení karantény dítěti
- nařízení karantény osobě, která o dítě jinak pečuje
V takovém případě musí pracovníka zaměstnavatel omluvit, a navíc má právo na ošetřovné, tedy na dávku ze systému nemocenského pojištění.