Zakašleš a mazej domů. Co vám může firma nařídit v případě nákazy a na co máte nárok

Může vás zaměstnavatel poslat do karantény, když kašlete? A kolik korun dostanete, když musíte zůstat s dítětem doma, jehož školu zavřeli? Právník Tomáš Procházka z kanceláře Eversheds Sutherland radí, co můžou v souvislosti s šířením nákazy koronaviru chtít firmy po svých zaměstnancích a naopak jaká jsou jejich práva vůči zaměstnavatelům.
Foto: iStock

Co když do práce nechci, bojím se, nemůžu

Zákoník práce dává zaměstnanci právo odmítnout výkon nebezpečné práce. Odmítnutá práce ale musí bezprostředně a závažným způsobem ohrožovat jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných lidí.

"Test pro odmítnutí práce je tak velmi přísný, a v případě obavy z nakažení koronavirem nebude u průměrného zaměstnance v tuto chvíli naplněn," říká právník. 

Doporučuje obavy zaměstnance vyslechnout a pokusit se najít řešení. "Ideální je právě nabídka práce z domova, čerpání dovolené nebo poskytnutí neplaceného volna. Pokud by zaměstnanec přesto odmítl přijít do práce, jedná se o neomluvenou absenci, za kterou ho může zaměstnavatel postihnout," doplňuje Procházka. 

Jenže co když cestu do práce zkomplikuje něco jiného než strach? 

Výpadek MHD: V případě nepředvídatelného výpadku hromadné dopravy má zaměstnanec, který se nemohl dostat včas na pracoviště, právo na pracovní volno bez náhrady mzdy.

Dětem zavřeli školu: Zákon výslovně počítá i se situacemi, kdy zaměstnanec potřebuje namísto práce pečovat o dítě mladší 10 let. Výslovně upravuje například:

  • uzavření školy, kam dítě běžně dochází z důvodu protiepidemiologických opatření
  • nařízení karantény dítěti
  • nařízení karantény osobě, která o dítě jinak pečuje

V takovém případě musí pracovníka zaměstnavatel omluvit, a navíc má právo na ošetřovné, tedy na dávku ze systému nemocenského pojištění.

 

Právě se děje

Další zprávy