Zakašleš a mazej domů. Co vám může firma nařídit v případě nákazy a na co máte nárok

Může vás zaměstnavatel poslat do karantény, když kašlete? A kolik korun dostanete, když musíte zůstat s dítětem doma, jehož školu zavřeli? Právník Tomáš Procházka z kanceláře Eversheds Sutherland radí, co můžou v souvislosti s šířením nákazy koronaviru chtít firmy po svých zaměstnancích a naopak jaká jsou jejich práva vůči zaměstnavatelům.
Foto: iStock

Jak je to s karanténou

Pokud byl zaměstnanec u lékaře a ten ho do karantény neposlal a ani mu nenařídil pracovní neschopnost, musí firma takový závěr respektovat. Má přesto několik možností:

  • Může nabídnout dohodu o práci z domova, taková možnost je ale podmíněná souhlasem zaměstnance, pokud to povaha práce připouští.
  • Může poslat zaměstnance "na překážky", a to i bez jeho souhlasu. Musí mu ale platit náhradu mzdy ve výši jeho průměrného výdělku.
  • Lze poskytnout náhradní volno - pokud má zaměstnanec napracované přesčasy, může mu je zaměstnavatel nařídit vyčerpat.
  • Může nařídit dovolenou, a to i bez jeho souhlasu. Ovšem musí ji nařídit 14 dní předem, nebyla-li dohodnuta lhůta kratší.
  • Lze zrušit plánované směny, tedy upravit zaměstnanci rozvrh směn, a to i bez jeho souhlasu. V tom případě je však opět nutné je stanovit 14 dní předem.
 

Právě se děje

Další zprávy