Desatero úspěšného pojištění pro klidné cestování

Tereza Knytlová (spolupracovnice redakce)
4. 6. 2008 15:55
Víte, jak se správně pojistit na cestu?
Foto: Ondřej Besperát

Prázdniny začnou za pár týdnů. Většina Čechů vyrazí na cesty. Při cestě za hranice všedních dní by ovšem neměli zapomenout na cestovní pojištění. Dovolená bez něj by se totiž snadno mohla proměnit v noční můru. Podívejte se na desatero, které vám usnadní orientaci při uzavírání pojistky.

1. Co si chcete pojistit?

Jedete na pracovní cestu, dovolenou nebo za sportem? Každé riziko má u většiny pojištění jinou cenu. Ale např. Allianz zahrnuje v základní sazbě všechny typy cest, včetně velkého množství sportovních aktivit. To ale nemusí platit pro jiné cestovní pojištění jinde. Pokud provozujete rizikové aktivity, musíte mít pojištění rizikových sportů a zjistit, zda váš sport je skutečně pojistitelný.

2. Informujte, kam jedete

Zjistěte si bezpečnost státu, kam jedete, např. na www.mzv.cz. Existují státy, pro které ministerstvo vydává k jednotlivým oblastem upozornění. Většina pojištění se totiž nevztahuje na události vzniklé válkou, občanskými nepokoji. Krytí rizika terorismu naopak už bývá samozřejmostí.

Foto: Aktuálně.cz
Ptali jste se online:
Expert živě:Promyslete, co pojistit na cesty. Vše nelze

Věděli jste, že existují oblasti, které skrývají jiná nebezpečí jako např. Kambodža, která se údajně řadí mezi nejvíce zaminované státy a  turisté se smějí pohybovat pouze s průvodcem po značených trasách?

Dalším příkladem může být i jeden z dotazů od našeho klienta: Klient bude jako „toulavý mnich" cestovat po Srí Lance. Je pojištěn na celém území?

Zde doporučujeme informovat se, zda Srí Lanka není na www.mzv.cz označena za rizikovou oblast, nebo zda nebylo vydáno varování před cestami. Je dobré zjistit si i konkrétní výluky, při kterých by pojistné plnění nebylo poskytnuto. Např. pojišťovna nekryje cesty, když se klient vydá cíleně do extrémních, odlehlých míst.

Z www.mzv.cz citujeme - situace Srí Lanka: „Do oblastí, jejichž hranice se pohybují spolu s vývojem bojové linie, je turistům zakázán vstup. V souvislosti s uklidněním situace v severní části ostrova došlo k otevření této oblasti, nicméně vstup reguluje policie a armáda." Jestli se chystáte na podobnou výpravu, dopředu se informujte.

Foto: Aktuálně.cz, Roman Staněk

3. Jaké pojištění a s jakými limity?

Cestovní kanceláře a agentury mají v nabídce od pojišťoven specifické produkty. Vždy si zjistěte, do jaké výše limitů vám budou uhrazena jednotlivá rizika (např. léčebné výlohy v zahraničí mohou být omezeny částkou 1 milionu korun. To je nedostačující, pokud cestujete např. do USA. Evidujeme totiž sami škodu, která dosáhla výše 3 milionů korun). Většina pojištění obsahuje i další pojištění - úrazu, zavazadel, odpovědnosti. I tam se podívejte, kolik je částka, kterou v případě pojistné události pojišťovna vyplatí nebo jaký je limit pojistného plnění.

Další příklady škod
Destinace Popis případu Náklady na škodu
Chorvatsko zlomenina pravé nohy 10 000 Kč
Německo zánět zubu 70 000 Kč
Rakousko zlomená noha 220 000 Kč
Egypt slepé střevo 100 000 Kč
Baleáry tonutí 140 000 Kč
Kypr operace slepého střeva 260 000 Kč
Německo vytopení hotelového pokoje 215 000 Kč
Francie srdeční arytmie, úmrtí 620 000 Kč
Austrálie Komplikovaný zánět středního ucha 220 000 Kč
Zdroj: Alllianz pojišťovna

4. Nezapomeňte na výluky

Při každém sjednání cestovního pojištění se zeptejte na to, jaké základní výluky jednotlivá rizika mají. Každé pojištění má výluky. Abyste pak nebyli překvapeni, že např. váš pes na cestě způsobil odpovědnostní škodu a ta z cestovního pojištění nebude z důvodu výluky uhrazena.

5. Zjistěte si podmínky pojištění u platebních karet

Opět platí kontrola výše limitů a pojistných rizik.

6. Nespoléhejte pouze na pojištění v kartách EHIC 

Zdravotní karta (EHIC) platí pouze ve státech Evropy a nekryje všechna rizika. Např. asistenci v českém jazyce, repatriaci, transport.

7. Zjistěte si výhody a slevy

I cena pojištění je pro mnohé rozhodující. Pojišťovny nabízí v různých obdobích slevy a výhody. Výhodné bývají rodinné karty a časté jsou slevy pro různé věkové kategorie nebo množstevní slevy. Rozhodně se vyplatí podívat se na online nabídku pojišťoven na internetu. Ta totiž bývá obvykle zvýhodněna slevou okolo 10 procent. 

8. Co dělat v případě pojistné události?

Měli byste mít telefonický kontakt na koho se obrátit, v případě, že dojde v zahraničí ke škodné události. Běžná je asistence 24 hodin denně v českém jazyce po celém světě. V neposlední řadě vám poradí s dalšími formalitami po návratu zprostředkovatel pojištění nebo se obraťte na zákaznickou telefonickou linku pojišťovny.

9. Jak se pojistit?

Prostřednictvím obchodní sítě zprostředkovatelů, přímo u cestovní kanceláře. Pojišťovny nabízejí také on-line pojištění na svých webových stránkách. Pro ty, co se pojišťují na poslední chvíli a nechtějí  nic vyplňovat, jen „zavolat a vyrazit" přijde vhod pojištění po telefonu.

10. Pojistěte všechny, kteří s vámi cestují

I malé děti, nebo osoby nad 70 let mají být na cestách pojištěni. I když si myslíte, že nebudou nic dělat a nic se jim nestane. Několik desítek korun vám může ušetřit statisícové náklady. Pokud cestovní pojištění neobsahuje některé riziko, zeptejte se, zda vám pojišťovna povolí výjimku anebo si sjednejte jiný produkt, který pojištění na cesty řeší - příklad: pojištění zvířat v zahraničí může řešit pojištění odpovědnosti u majetkových druhů pojištění.

Autorka je specialistkou úseku cestovního pojištění Allianz pojišťovny.

 

Právě se děje

Další zprávy