Do Chorvatska na dovolenou? Bez masa a mléka

hpv
30. 5. 2008 16:10
Pozor! Chorvatsko zakázalo dovoz mnoha potravin.
Foto: Aktuálně.cz

Praha/ Záhřeb - Do Chorvatska se od června nesmí dovážet žádné maso, mléko, ani výrobky z nich. Rozhodnutí Ministerstva zemědělství Chorvatska potvrdilo Velvyslanectví Česka v Záhřebu.

Zákaz se tak dotkne i turistů, kteří byli zvyklí si na dovolenou do Chorvatska vozit potraviny sebou.

"Podl sdělení Chorvatů budou na hraničních přechodech distribuovány letáky s informací o výše uvedeném zákazu," uvádí Tomio Okamura, mluvčí asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Dodržování zákazu budou na hranicích i na letištích kontrolovat chorvatští celníci.

Výjimkou ze zákazu je sušené mléko pro kojence a potraviny nutné ze zdravotních důvodů. Musí jít však o potraviny, které není třeba skladovat v chladnu. Zároveň musí být přepravovány v originálním, neporušeném obalu.

Zákaz dovozu některých potravin je již druhým omezením pro turisty směřující do Chorvatska během několika posledních týdnů. Na začátku května totiž Chorvatsko vydalo nařízení, podle kterého měly mít děti do 18. let cestující bez rodičů notářsky ověřený souhlas od zákonných zástupců. Souhlas měl být v angličtině.

Toto původní nařízení se však nedávno změnilo. Nyní dětem stačí formulář s podpisem rodičů, v případě dětských zájezdů pak stačí předložit jmenný seznam dětí v angličtině či chorvatštině. Formuláře si lze stáhnout na internetu, například na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Do Chorvatska loni odjelo na dovolenou více jak 800 tisíc Čechů. Cestovní kanceláře upozorňují, že kvůli novým, přísným pravidlům, může jejich počet letos klesnout.

 

Právě se děje

Další zprávy