Expert živě:Promyslete, co pojistit na cesty. Vše nelze

Red Eko
14. 5. 2008 12:10
Odpovídala Jana Kulhavá z Allianz pojišťovny

Online - Chystáte se do zahraničí a chcete se na cestu pojistit? Pak je pro vás řešením cestovní pojištění. Jenže, které si vybrat...?

Cestovním pojištěním jste zabezpečeni většinou pro případ onemocnění, úrazu, navíc bývá ztráta zavazadel nebo způsobení škody třetí osobě. Základní pojištění lze kombinovat s připojištěním, což je důležité hlavně pro ty, kdo chtějí větší komfort či speciální služby.

"Každá pojišťovna má nějaká omezení, nevím o žádném pojištění, které by pokrývalo veškerá myslitelná rizika," říká šéfka úseku pro cestovní pojištění Allianz pojišťovny Jana Kulhavá. "Vždy doporučujeme prostudovat pojistné podmínky, ve kterých najdete jak rozsah plnění, tak i pojistné limity," doporučila v rozhovoru čtenářům Aktuálně.cz.

Čtěte také: Cestovní pojištění: Pozor, co si vlastně pojistíte

Na dotazy čtenářů odpovídala Jana Kulhavá, šéfka úseku cestovního pojištění Allianz pojišťovny.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:09Autor: Aleš

Otázka: Dobrý den, prosím Vás můžete mít říct jaký je rozdíl mezi Vámi nabízeným cestovním pojištěným sjednaným přes Vaše stránky a cestovním pojištěním, které pro své klienty poskytuje Hutnická zaměstnanecká pojišťovna a za nímž rovněž stojíte? Jak to že rozdíl je téměř 600 Kč.

Jana Kulhavá, Allianz: Dobrý den. Hutnická zdravotní pojišťovna je náš smluvní partner a pro své pojištěnce nabízí výhodnější sazby, ovšem rozsah pojistných rizik je menší než u našeho standardního produktu. Rozdíl je například u pojištění rizikových sportů.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:10Autor: Láďa

Otázka: Dobrý den, je obvyklé, že pojišťovny se snaží nalákat klienty na různé "špeky", ale některá obvyklá rizika často nebývají pojistkou kryta. Existuje u tohoto typu pojištění "all risk" + nějaký limit tak, aby se pojišťovna nemohla zbavit odpovědnosti platit v případě pojistné události?

Jana Kulhavá, Allianz: Každá pojišťovna má nějaká omezení, nevím o žádném pojištění, které by pokrývalo veškerá myslitelná rizika. Vždy doporučujeme prostudovat pojistné podmínky, ve kterých najdete jak rozsah plnění, tak i pojistné limity. Každý by si měl vybrat takové cestovní pojištění, které odpovídá takovým aktivitám, které hodlá na cestách provozovat.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:11Autor: Martin

Otázka: Dobrý den,
chystám se na víkendový pobyt ve Slovinsku, kde mám zajištěný organizovaný sjezd divoké řeky na raftu. Je potřeba se na tuto činnost připojistit? Případně kolik to cca stojí? Děkuji

Jana Kulhavá, Allianz: Ano, rafting připojistíme. Cestovní pojištění na tento rizikový sport si u nás můžete sjednat jak u obchodní služby, tak i on-line nebo telefonicky. Cena se pohybuje řádově od 20 Kč za den.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:11Autor: Petr

Otázka: Všude do zahraničí si uzavřu cestovní pojištění, neboť bych se pak nedoplatil.
V létě se chystám na 3-denní pobyt v Bratislavě. Tedy pouze ve městě, kde nebudu provozovat žádné sporty ani horskou turistiku.
Je nutné se v takovém případě pojistit, když máme evrop.průkaz ZP?
Díky

Jana Kulhavá, Allianz: Ano, vždy doporučujeme uzavřít komerční cestovní pojištění, protože Evropský průkaz ZP (EHIC) nekryje všechna rizika, např. asistenční službu, repatriaci nebo spoluúčast.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:12Autor: Jana

Otázka: Je pro mě na Slovensku (mimo hor) dostačující Evropský průkaz zdravotní pojištění? Když počítám, že si zaplatím spoluúčast jako běžný slovák.
Je z evrop.průkazu hrazen i převoz vrtulníkem k nám do ČR ze Slovenska?
Jak je to třeba jinde - Německu?
Klidně pojedu na 1-denní výlet na nákup.

Jana Kulhavá, Allianz: Pokud jde o rozsah krytí EHIC, viz odpověď níže. Převoz ani repatriace nejsou z EHIC kryty, a to platí pro celou Evropu. Doporučujeme proto i na třeba jednodenní výjezd za hranice vždy uzavřít cestovní pojištění. Cena pojistky se pohybuje v řádech desítek korun, a to se myslím vyplatí, když uvážíme náklady v případech, že se skutečně něco stane.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:13Autor: Slávka

Otázka: Dobrý den, mám chronickou neurologickou nemoc.Bohužel jsem se dozvěděla, že připojistit si nemoc nelze a můžu se pojistit jen tak jak jsem byla dosud, ale v případě, že budu mít potíže od "své" nemoci, tak mám smůlu.Znamená to, že nemůžu cestovat?

Jana Kulhavá, Allianz: Cestovní pojištění ve Vašem případě nelze sjednat na rizika, která přímo souvisí s Vaší nemocí, na ostatní rizika samozřejmě ano. Nicméně v případě akutního ohrožení života i v souvislosti s Vaším onemocněním náklady na jejich odvrácení uhradíme. V žádném případě to neznamená, že byste se měla vyhýbat cestování, nicméně vždy berte v úvahu Váš aktuální zdravotní stav a cestujte pouze pokud je stabilizovaný.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:15Autor: Roman

Otázka: Problém často bývá při hlášení poj.událostí asistenční službě, kdy hovor je velice drahý a zpětné zavolání na mobil asisent.službou se taktéž prodražuje, neboť se platí ještě za příchozí hovory.
Mohu požadovat po asistenční službě náklady na telefon?

Jana Kulhavá, Allianz: Dobrý den, náklady za zpětné volání na mobilní telefon nehradíme. Asistenční služba má však možnost volání rovněž na pevnou linku (například do Vašeho hotelu, nemocnice apod.) a v takových případech Vám žádné náklady nevznikají.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:17Autor: Martin

Otázka: Dobrý den,v létě pojedeme na Slovensko na týdenní pobyt-chata.Jaké by bylo nejvýhodnější pojištění pro dva dospělé + dvě děti a psa.A na co všechno je možno se pojistit.
Dekuji

Jana Kulhavá, Allianz: Pro rodinu s dětmi vždy doporučujeme co nejširší pokrytí rizik. Cestovní pojištění Allianz například nabízí kompletní krytí těchto rizik: léčebné výlohy v zahraničí, úrazové pojištění, pojištění zavazadel, odpovědnosti, doplňkové asistenční služby a i například stornovací poplatky. Doporučujeme sjednání prostřednictvím obchodní služby nebo on-line, případně telefonicky. Děti mají u nás 50% slevu. Pojištění odpovědnosti za domácí zvíře cestovní pojištění nenabízí, lze jej sjednat v pojištění domácnosti.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:22Autor: sonja

Otázka: dobry den, ECP ted nove zavedla, ze si klient musi hradit pojisteni na miste a pak si s pojistovnou vykorespondovat uhradu. zajimalo by me, proc nemuze uhradit primo lekari v cizine /pokud s tim lekar souhlasi/ a co se stane, kdyz clovek nema na uhradu ambulantniho osetreni penize. dekuji.

Jana Kulhavá, Allianz: Každá pojišťovna si sama stanovuje pravidla, podmínky a rozsah pojistných krytí, proto se s dotazem obraťte na svou pojišťovnu. Například klient Allianz u lékaře zaplatit může a pojišťovna následně oprávněné náklady uhradí. V případě, že na úhradu nákladů za ošetření klietn nemá, může požádat asistenční službu, která úhradu garantuje.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:23Autor: Milan

Otázka: Pojedu na nákup do Polska, pouze na pár hodin a od hranic do bude 2 km. Mám se také pojistit?
Pojišťují se většinou lidé jedoucí na takové jednodenní nakupovací zájezdy?

Jana Kulhavá, Allianz: Ano, cestovní pojištění doporučujeme při každém, byť krátkém výjezdu do zahraničí a také po ČR. Prostě na všech cestách.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:26Autor: Helena

Otázka: Jak a kde se pojistit na zásah horské záchranné služby na Slovensku? Je možné pojistit i psa?

Jana Kulhavá, Allianz: Pojistit se lze přímo na Slovensku, produkt se jmenuje "poistenie na hory" a lze ho sjednat například v hotelu a provozovatelů různých zařízení na horách. Naše cesotvní pojištění toto riziko kryje automaticky i v případě, že není spojeno s náklady na lékařské ošetření a navíc kryje i řadu dalších rizik, která Vám na cestách hrozí. Pojištění psa lze v Allianz sjednat v rámci pojištění domácnosti.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:29Autor: Šárka

Otázka: Evropský úřad zdravotního pojištění mě opravňuje k léčení nezbytných a nutných nákladů při nejnutnějším ošetření v cizině?
Co třeba když budu mít jen zvýšenou teplotu 38°C a nebude mi dobře.Je toto považováno za nezbytné ošetření?
Nebo menší dechové potíže při astmatu?
Díky

Jana Kulhavá, Allianz: S tímto dotazem se raději obraťte přímo na Vaši zdravotní pojišťovnu. Obecně platí, že z Evropské zdravotní karty (EHIC) je hrazeno akutní zdravotní ošetření a nezahrnuje repatriaci, spoluúčast a asistenční služby. Posouzení aktuálního zdravotního stavu je vždy na lékaři. Proto v každém případě doporučujeme pro jakékoliv cesty komerční cestovní pojištění.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:31Autor: Kamila

Otázka: Chtěla bych se zeptat, zda Roční cestovní pojištění, které nabízí Česká spořitelna za 300,-- Kč/rok,je dostačující pojištění na cesty do ciziny v případě náhlého onemocnění či úrazu ?
Děkuji.

Jana Kulhavá, Allianz: Obraťte se s tímto dotazem přímo na Vaši pojišťovnu, podrobnosti jsou vždy uvedené v pojistných podmínkách, které jste musela dostat. Pozornost věnujte zvláště výši limitu a rozsahu pojistných krytí.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:34Autor: Sajko

Otázka: Dobrý den, syn jede na pracovní prázdniny do Kanady (5 týdnů). Letenku má vystavenou na určité datum. Lze pojistit stornovacím poplatkem změnu doby odletu v případě, že by se musel vrátit před stanoveným odletem? Co obnáší doplňková asistence?Děkuji

Jana Kulhavá, Allianz: Stornovací poplatky lze speciálně u nás pojistit pouze do doby vlastního odletu z ČR. Konzultujte přímo Vaši pojišťovnu, protože každá pojišťovna má své vlastní podmínky pojištění. Doplňková asistenční služba opět v našem případě zahrnuje například právní pomoc v zahraničí, technickou pomoc v ČR, umoření odcizených platebních karet, přeposlání finanční hotovosti do zahraničí, vyslání náhradního pracovníka v případě pracovních cest apod.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:35Autor: Jakub

Otázka: Dobrý den, provozuji paragliding, který patří do rizikových sportů. Chci se zeptat jeké pojištění mi doporučíte, když bych jsem tam chtěl vycestovat a zalítat si v zahraničí. Mám ISIC a jsem student. děkuji

Jana Kulhavá, Allianz: Budete si muset zjistit, která pojišťovna připojištění tohoto konkrétního rizikového sportu nabízí, například Allianz ne. Informace o tom, by v8m mohl nejspíše podat Váš sportovní klub.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:38Autor: Pegas

Otázka: Dobrý den, slečno Kulhavá! Mám zdvořilý dotaz. V Turecku nám cikáni odcizili cca 10 tis. Kč (kapesní krádež). Přestože jsme měli potvrzení od mísatní policie (byť psané turecky), od pojišťovny jsme nedostali noc. Ptám se tedy, zda-li lze uzavřít CP, které by obsahovalo i krytí tohoto rizika??

Jana Kulhavá, Allianz: Z naší zkušenosti žádná pojišťovna nehradí kapesní krádeže hotovosti a ani Allianz tuto službu neposkytuje. Doporučovala bych nepohybovat se na cestách nikdy s většími obnosy peněz a využívat například platební karty, které lze u vydávajících bank pojistit proti zneužití.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:41Autor: LadH

Otázka: Dobrý den, dá se přirovnat k některému Allinanz produktu pojištění, pojištění, které je součástí embosovaných kreditních karet M/C Visa vydávaných bankami v ČR. Děkuji

Jana Kulhavá, Allianz: Na tuto otázku nelze odpovědět obecně, protože každá platební karta obsahuje jiný rozsah pojištění a pojištěná rizika. Doporučuji zjistit si rozsah pojištění a podmínky v pojistných podmínkách, které k Vaší platební kartě máte.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:45Autor: Pavel

Otázka: Dobry den. Jak je mozne a u ktere pojistovny cestovne/zdravotne (pri)pojistit na dovolenou do zahranici nastavajici maminku? (V 7. ci 8. mesici tehotenstvi) Predem dekuji za odpoved.

Jana Kulhavá, Allianz: Cestovně pojistit maminku lze s výjimkou stavu přímo souvisejícím s těhotenstvím. Pokud je mi známo, komerční pojišťovny toto nenabízejí. Pokud se stane například dopravní nehoda, poskytneme samozřejmě pojistné krytí nákladů na záchranu života. Doporučuji obrátit se na Vaši zdravotní pojišťovnu.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:46Autor: Mirek Trojan

Otázka: Jak se má pan Tacl?

Jana Kulhavá, Allianz: Dnes ráno jsem ho viděla a usmíval se, takže asi dobře :o)

Odpovězeno: 14. 05. | 11:52Autor: Petr

Otázka: Kolik u pojišťovny Allianz stojí cestovní pojištění na 1 den pro státy EVROPY a jen základní léčebné výlohy?
Máte slevu uzavření přes internet či telefon?
Jaké máte pojistné limity?
Díky

Jana Kulhavá, Allianz: Pro Evropu nelze pojistit pouze na riziko léčebných výloh, jedná se o kompletní balíček rizik. Pro dospělého je cena 40 Kč, děti mají 50% slevu. Toto je cena pro standardní produkt. Při uzavření on-line nebo telefonicky poskytujeme slevu až 10 % z produktu, který je určen pro on-line prodej. Pokud jde o pojistné limity, odkazuji na naše internetové stránky. Jde o to, jaký konkrétní rozsah pojištění si zvolíte. Konzultovat můžete také kteréhokoliv obchodního zástupce.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:52Autor: Jana T.

Otázka: Platební kartou od ČSOB jsem automaticky pojištěna? A na co všechno?

Jana Kulhavá, Allianz: Odkazuji Vás na pojistné podmínky, které jste dostala k Vaší platební kartě.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:56Autor: Adam Š.

Otázka: Dobrý den.Mám otázku trošku mimo téma, ale pro mě velmi důležitou.jaké pracovní pojištění do kanady na dobu 3 měsíců byste mi poradila?děkuji

Jana Kulhavá, Allianz: Naše cestovní pojištění zahrnuje také pojištění pracovních cest, ale nezahrnuje pojištění odpovědnosti za výkon profese. Pokud máte na mysli tento typ pojištění, který rovněž závisí na typu práce, kterou vykonáváte, obraťte se na naše pojišťovací poradce nebo na klientskou linku 224 405 111.

Odpovězeno: 14. 05. | 11:58Autor: toma.baza

Otázka: Dobrý den, chystáme se do Norska na 14 na kole. Nechceme jezdit v terénu, ale po cyklistických trasách. Stačí normální pojištění? Děkuji.

Jana Kulhavá, Allianz: U Allianz pojišťovny lze cyklistiku na cyklistických trasách pojistit v základním cestovním pojištění, tzn. bez přirážky.

Odpovězeno: 14. 05. | 12:00Autor: Alena Honců

Otázka: Dobrý den.Za týden končí syn studia v Anglii.Odvoz mu zajišťuje známá, která má kamionovou dopravu.Potřebuji mu zajistit cestovní pojištění, ale neznám aktuální termín odjezdu, rozsah je od týdne do měsíce.Mohu jej pojistit sama on line v okamžiku odjezdu...děkuji, fajn den.

Jana Kulhavá, Allianz: Doporučuji sjednat cestovní pojištění den před odjezdem, samozřejmě lze sjednat on-line. Mimochodem, a jak je Váš syn pojištěn nyní? I Vám přeji hezký den.

Odpovězeno: 14. 05. | 12:03Autor: Lenka

Otázka: Dobrý den,chtěla bych se zeptat jakou zvolit pojistku pro člověka s epilepsií.Pojistí ho nějaká pojišťovna pro případ záchvatu a následného pobytu v nemocnici?Vím,že léky na stávající léčbu musí mít sebou,ale nevím jaká pojistka je nejlepší.Děkuji za odpověď.

Jana Kulhavá, Allianz: Cestovní pojištění Allianz v takovém případě nelze sjednat na rizika, která přímo souvisí s nemocí. Nicméně v případě akutního ohrožení života i v souvislosti s onemocněním náklady na jejich odvrácení uhradíme. Vždy berte v úvahu aktuální zdravotní stav tohoto člověka. Cestujte pouze pokud je stabilizovaný. V případě jakýchkoliv pochybností se vždy obraťte na Vaši pojišťovnu a předem se informujte.

Odpovězeno: 14. 05. | 12:06Autor: Aleš

Otázka: Jaké pojištění byste doporučila pro Maltu a měsíční jazykový kurz?

Jana Kulhavá, Allianz: Doporučuji sjednat cestovní pojištění pro celou dobu Vašeho pobytu. Allianz pojišťovna nabízí pro krátkodobé cesty po Evropě slevu 50 % pro osoby do 26 let při on-line sjednání.

Odpovězeno: 14. 05. | 12:08Autor: meety

Otázka: Dobry den. S rodinou se pripravujeme na dovolenou v Rakousku, Slovinsku a Italii. Jake typy pojisteni je vhodne si sjednat? Dekuji.

Jana Kulhavá, Allianz: Pro rodinu doporučujeme sjednat kompletní balíček s krytím všech rizik, zvažte také, zda by ve Vašem případě nepřipadala v úvahu pojištění stornovacích poplatků nebo připojištění rizikových sportů a zavazadel. Z našich produktů konkrétně doporučuji balíček Platinum na www.AllianzDirect.cz.

Odpovězeno: 14. 05. | 12:12Autor: Petr

Otázka: Má cenu pojistit dítě proti úrazu, když má tuto pojistku uzavřenou v Česku?

Jana Kulhavá, Allianz: Záleží na tom, zda pojistná smlouva je sjednána na krytí také pro zahraničí. Myslete na to, že úrazové pojištění nekryje léčebné výlohy v zahraničí, zpravidla například pouze trvalé následky úrazu a denní odškodné. Doporučuji pro jakékoliv cesty, po ČR i po zahraničí, vždy uzavírat cestovní pojištění, bez ohledu na délku pobytu.

Odpovězeno: 14. 05. | 12:14Autor: Jana

Otázka: Jedu s 2 vnučkami na dovolenou do Tuniska, na 15 dní, jaké pojištění byste mi doporučila?

Jana Kulhavá, Allianz: Doporučuji sjednat kompletní balíček s krytím všech rizik, zvažte také, zda by ve Vašem případě nepřipadala v úvahu pojištění stornovacích poplatků nebo připojištění rizikových sportů a zavazadel. Z našich produktů konkrétně doporučuji balíček Platinum na www.AllianzDirect.cz.

Odpovězeno: 14. 05. | 12:15Autor: Tomáš

Otázka: Dobrý den, v létě jedeme do Holandska na loď, kterou si pronajímáme. Jde pojistit kauce, která se skládá (u nás to dělá 500EUR) a která slouží i k uhrazení případných škod?

Jana Kulhavá, Allianz: V rámci cestovního pojištění Allianz ne, ale lze sjednat v rámci jiných produktů. Kontaktujte 224 405 111.

Odpovězeno: 14. 05. | 12:17Autor: Jitka

Otázka: Syn pojede se školou na týden do Vysokých Tater. Doufám, že se to nestane, ale co kdyby potřeboval pomoc horské služby s vrtulníkem? Jak se pojistit?

Jana Kulhavá, Allianz: Naše standardní cestovní pojištění v základní sazbě kryje náklady na zásah horské služby, a to i v takových případech, kdy není spojen s lékařským ošetřením. Každopádně si cestovní pojištění sjednejte, lze přes naše pojišťovací poradce nebo i on-line, přes internet nebo telefon.

Odpovězeno: 14. 05. | 12:19Autor: Lída

Otázka: 2.6. odjíždíme na dovolenou na KOS s CK. Předpokládala jsem,že jsme pojištěni,ale přišly mi pokyny pro cestu
"účastnici musí mít komplexní zdrav.poj.
léčebných výloh do zahraničí!Vždy to bylo zahrnuto v ceně zájezdu, tak nevím... Mám se ještě pojistit u své HZP? Děkuji za radu.

Jana Kulhavá, Allianz: Ano, doporučuji se pojistit u Hutnické zdravotní pojišťovny, která má smlouvu s Allianz pojišťovnou a nabídne Vám kompletní pojištění pro cesty.

Odpovězeno: 14. 05. | 12:21Autor: jana

Otázka: Prosím o radu jak se nejlépe pojistit na měsíční poznávací cestu po USA (jde o soukromou cestu, nikoli s cest. kanceláří). Děkuji

Jana Kulhavá, Allianz: Určitě se pojistěte na celou dobu Vašeho pobytu, zvažte případná připojištění, jako je např. pojištění stornovacích poplatků, rizikových sportů či zavazadel. Z vlastní zkušenosti vím, že náklady na zdravotní péči jsou v USA nesmírně vysoké a když zvážíte, že denní sazba pojistného se pohybuje kolem sta korun, zcela určitě se Vám to vyplatí. Opět doporučuji pojištění Platinum, které si sjednáte na www.AllianzDirect.cz.

Odpovězeno: 14. 05. | 12:24Autor: Honza Ch.

Otázka: Jak se připojistit pro týdení pobyt ve Vysokých Tatrách při provozování vysokohorské turistiky, aby to platilo i v případě nutné pomoci horskou službou? Jsem jinak pojištěn u VZP.
Díky za odpověď.

Jana Kulhavá, Allianz: Naše standardní cestovní pojištění v základní sazbě kryje náklady na zásah horské služby, a to i v takových případech, kdy není spojen s lékařským ošetřením. Upozorňuji však, že pro případ vysokohorské turistiky pouze po vyznačených trasách. Každopádně si cestovní pojištění sjednejte, lze přes naše pojišťovací poradce nebo i on-line, přes internet nebo telefon.
Děkuji za Váš zájem a zajímavé dotazy a přeji Vám všem ničím nerušené cestování. Nashledanou!

 

 

Právě se děje

Další zprávy