Chorvatsko definitivně zrušilo zákaz dovozu jídla

mih
12. 6. 2008 13:45
Jídlo k moři Češi po zbytek sezony mohou vozit
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Záhřeb - Chorvatsko oficiálně zrušilo nařízení zakazující dovoz masa a mléčných výrobků do země. Češi tak budou moci vozit jídlo na Jadran i toto léto.

"Nyní začínáme usilovně jednat o tom, jaká bude situace příští léto," uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Na odkladu nebo zrušení nařízení se už před týdnem dohodli chorvatští politici, ještě jej však museli oficiálně schválit zástupci jednoho z podvýborů Evropského parlamentu. Zákaz dovozu potravin totiž vychází z nařízení EU.

Už od pátku však zákaz údajně nebyl uplatňován a celníci jídlo na hranicích nezabavovali.

Zákaz dovozu potravin platil od 1. června.

Čtěte také: Řízky nesmí do Černé Hory. Celníci je zabaví

Okolo odkladu nařízení panovala řada nejasností. Dlouho nebylo jasné, zda je možné jídlo k moři vozit či nikoliv.

Důvodem odkladu zákazu má být odmítavá reakce Čechů. Každoročně jich tráví dovolenou u Jadranu stovky tisíc a po zveřejnění zákazu hrozilo, že letos nepřijedou.

Foto: Aktuálně.cz

"Češi v předchozích letech vždy jako první a nejbouřlivěji reagovali na každý nový právní předpis vztahující se k dovolené v Chorvatsku, neboť Chorvatsko je jejich oblíbenou turistickou zemí, kam jich jezdí až 800 tisíc ročně. Je proto zřejmé, že vnímají omezení složitěji než ostatní," napsal už v neděli chorvatský server Slobodna Dalmacija, který o předpokládaném zrušení či odkladu zákazu jako první informoval.

Slobodna Dalmacija nazvala české turisty "věrnými paštikáři". Současně ale dodala, že nyní už si Češi toto označení zcela nezaslouží, především díky vyšším mzdám a silné české koruně.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy