Spěchat na Jadran se nevyplatí. Hrozí drastické pokuty

bh
29. 5. 2008 14:50
Rychlá jízda ve Slovinsku bude za skoro 8 000 korun
K Jadranu ročně jezdí milion Čechů.
K Jadranu ročně jezdí milion Čechů. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Budapešť/Lublaň - Turistická sezóna na Jadranu začíná. A Maďarsko a Slovinsko, dvě tradiční tranzitní země pro cestu k moři, se na ni zjevně připravují.

Pro letní sezónu a zvýšený nápor turistů připravily také nové sazby za pokuty. Neukáznění řidiči zaplatí za lecjaké přestupky až třikrát více než doposud.

Spěchat se rozhodně nevyplatí na maďarských silnicích. Kdo v obci pojede o patnáct kilometrů v hodině rychleji, než je povolená padesátka, musí si připravit v přepočtu 3 tisíce korun.

Rychlejší jízda se může vymstít také na dálnici. Rychlost překračující o padesát kilometrů v hodině limit (v Maďarsku platí stejně jako u nás 130 km/h) přijde nově v přepočtu na 8 tisíc korun.

Čtěte v souvislostech: Cesta do Chorvatska kvůli dálničním známkám podraží

Jen o pětistovku méně pak zaplatí spěchající řidiči za stejný přestupek na slovinské dálnici (pokud ovšem neuvíznou v častých zácpách). Na 120 eur, tedy tři české tisícovky, přijde ve Slovinsku telefonování za jízdy bez použití hands free.

Zácpy jsou v Chorvatsku na denním pořádku. Ilustrační foto
Zácpy jsou v Chorvatsku na denním pořádku. Ilustrační foto | Foto: CCS

Levný není mobil u ucha řidiče ani v Chorvatsku. Tam policisté mohou na místě chtít až 1 800 Kč.

Absolutně nejvyšší pokuty ale řidiči zaplatí, pokud si dají za volantem skleničku navíc. Slovinsko (na rozdíl od Chorvatska) sice toleruje 0,5 promile alkoholu v krvi, jen drobné překročení ale přijde na 450 eur, tedy více než 11 tisíc Kč.

Nejdrastičtější přístup k opilosti za volantem mají v Evropě Britové: horní hranice pokuty je v přepočtu neuvěřitelných 164 tisíc Kč. V Dánsku oproti tomu riskující řidič přijde "jen" o svůj reálný měsíční plat.

Čtěte také: Past na řidiče. V Německu hrozí drastické pokuty

 

Právě se děje

před 32 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy