Spěchat na Jadran se nevyplatí. Hrozí drastické pokuty

bh
29. 5. 2008 14:50
Rychlá jízda ve Slovinsku bude za skoro 8 000 korun
K Jadranu ročně jezdí milion Čechů.
K Jadranu ročně jezdí milion Čechů. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Budapešť/Lublaň - Turistická sezóna na Jadranu začíná. A Maďarsko a Slovinsko, dvě tradiční tranzitní země pro cestu k moři, se na ni zjevně připravují.

Pro letní sezónu a zvýšený nápor turistů připravily také nové sazby za pokuty. Neukáznění řidiči zaplatí za lecjaké přestupky až třikrát více než doposud.

Spěchat se rozhodně nevyplatí na maďarských silnicích. Kdo v obci pojede o patnáct kilometrů v hodině rychleji, než je povolená padesátka, musí si připravit v přepočtu 3 tisíce korun.

Rychlejší jízda se může vymstít také na dálnici. Rychlost překračující o padesát kilometrů v hodině limit (v Maďarsku platí stejně jako u nás 130 km/h) přijde nově v přepočtu na 8 tisíc korun.

Čtěte v souvislostech: Cesta do Chorvatska kvůli dálničním známkám podraží

Jen o pětistovku méně pak zaplatí spěchající řidiči za stejný přestupek na slovinské dálnici (pokud ovšem neuvíznou v častých zácpách). Na 120 eur, tedy tři české tisícovky, přijde ve Slovinsku telefonování za jízdy bez použití hands free.

Zácpy jsou v Chorvatsku na denním pořádku. Ilustrační foto
Zácpy jsou v Chorvatsku na denním pořádku. Ilustrační foto | Foto: CCS

Levný není mobil u ucha řidiče ani v Chorvatsku. Tam policisté mohou na místě chtít až 1 800 Kč.

Absolutně nejvyšší pokuty ale řidiči zaplatí, pokud si dají za volantem skleničku navíc. Slovinsko (na rozdíl od Chorvatska) sice toleruje 0,5 promile alkoholu v krvi, jen drobné překročení ale přijde na 450 eur, tedy více než 11 tisíc Kč.

Nejdrastičtější přístup k opilosti za volantem mají v Evropě Britové: horní hranice pokuty je v přepočtu neuvěřitelných 164 tisíc Kč. V Dánsku oproti tomu riskující řidič přijde "jen" o svůj reálný měsíční plat.

Čtěte také: Past na řidiče. V Německu hrozí drastické pokuty

 

Právě se děje

Další zprávy